Zuby jako slabé místo. I když se Češi o své mazlíčky většinou starají příkladně, základní péči často kazí opomíjený chrup a dietní chyby. Veterinářka Eliška Singerová, která za zvířaty jezdí přímo domů, v pořadu Ptejte se doktora vysvětlila, na co si dát pozor – a kdy je čas vyrazit na kliniku. Odbornice odpověděla i na další zajímavé dotazy diváků pořadu.
Veterinářka Eliška Singerová provozuje mobilní ordinaci vetdomu.cz, a díky tomu dobře ví, jak si čeští majitelé zvířat vedou v péči o své mazlíčky. „Češi se starají úplně skvěle o své mazlíčky, nicméně nějaké ty neduhy přece jenom máme. A to hlavně péče o chrup a potom v dobré víře dietní chyby,“ upozorňuje doktorka Singerová.
Základní péče podle ní rozhodně nekončí u plné misky a venčení: „Kvalitní strava, pohyb a aktivita, kterou to dané zvíře potřebuje. A jako bonus je, když majitel zvládá manipulaci – podívat se do uší, očí, zvíře se nechá prohmatat. To je všechno základní péče, kterou by měl zvládnout úplně každý.“
Zuby jsou podle veterinářky naprosto klíčové, i když většina majitelů jejich význam podceňuje. „O zuby zvířátek bychom se měli starat úplně stejně jako o svoje zuby – to znamená každý den. V případě problémů i vícekrát denně. A ano, tohle mnoho majitelů neví nebo nechce,“ popisuje situaci Singerová.
A jak na správné čištění? Kartáček s rovnými měkkými štětinami a enzymatická pasta určená výhradně pro zvířata. Pozor na signály – zarudnutí, kámen, slinění. „Viditelné zarudnutí dásní, otoky, zubní kámen, zvýšené slinění, vyhledávání měkké potravy nebo přežvykování – to všechno může být znakem, že se něco děje v tlamičce,“ radí veterinářka.
Zákrok je možný jen na klinice, doma to z vážných důvodů nejde. „To zvíře musí být v celkové anestezii, ideálně s monitoringem a inhalační narkózou. Takže ošetření už musí proběhnout na klinice,“ vysvětluje Eliška Singerová. Během tohoto zákroku lze provést i další kosmetické úkony. „Ostříháme drápky, srst, případně dredy. Ale neděláme další chirurgické zákroky – třeba odstranění bulky. Zuby jsou infekční záležitost, takže vždycky jen dutina ústní.“
Podle slov zvěrolékařky je péče o zuby prostě základ. A platí to pro psy i kočky. Sledujte signály, nepodceňujte hygienu a nebojte se zavolat veterináře – klidně i domů.
A v další části pořadu došlo i na další zajímavá témata týkající se péče o domácí mazlíčky.
Čistota půl zdraví - u zvířat opatrně
Zdravé ucho není potřeba čistit, vysvětlila veterinářka Eliška Singerová. „Ucho je orgán samočistící se svojí vlastní mikroflórou, kdy pokud netrpí zánětem nebo infekcí, dokáže se vyčistit samo.“ Nadměrné čištění může paradoxně narušit přirozené prostředí a stát se začátkem problému. Když už se rozhodnete uši vyčistit, „stačí vlhčený papírový ubrousek a vytřít jen to, co vidím – nikdy hluboko do zvukovodu,“ radí lékařka. Podmínkou je, že zvíře je na manipulaci zvyklé a nebude reagovat agresivně.
Jak poznat, že se s ušima něco děje? „Mazlíček začne drbat ucho, klepe hlavou, někdy chodí nakloněný na stranu,“ popisuje zvěrolékařka. „Po nadzvednutí boltce bývá ucho zarudlé, může zapáchat a často jsou tam i oděrky od drápků nebo od koberců.“ Takové signály byste rozhodně neměli přehlížet.
Koupání jen když je nutné
Stejně jako nadměrné čištění uší se to týká i četnosti koupání. „Srst i kůže mají samočistící schopnost. Pokud psa koupeme jen proto, aby voněl, narušíme mikroprostředí a zvyšujeme riziko kožních problémů. Když už je koupel nutná – třeba kvůli špíně nebo zápachu – používejte hypoalergenní šampony určené výhradně pro psy nebo kočky,“ varuje Singerová. A dodává, že u alergických psů může být koupání součástí léčby. Podle slov zvěrolékařky je po koupeli důležité psa vysušit úplně do sucha – masáž tlapek nebo srsti je bonus, ale důležité je, aby nebyla vlhká kůže.
Línání může být i varovný signál
Podle doktorky Singerové může a nemusí být línání známkou problému. Pokud srst vypadává v trsech a nedorůstá, je to varování. Zatímco jarní a podzimní výměna srsti je normální, pokud srst vypadává dohola nebo je obalená mazem, lámavá či jinak změněná, je třeba zpozornět. A domácí psi? „Ti línají celoročně, ale v menší míře než venkovní psi, protože jsou méně vystaveni změnám počasí,“ dodává veterinářka.
Škrábanec? A kdy už jet na veterinu?
Malé poranění zvládnete doma: „Ideálně okolí ranky ostříhat nebo oholit, aby se tam nedostávaly nečistoty, a pravidelně dezinfikovat,“ doporučuje Singerová.
„Kdykoliv je rána hluboká, rozsáhlá, nebo je to kousnutí – okamžitě k veterináři. Tyto rány mnohdy vypadají nevinně, ale pod kůží může být velký problém. Na běžnou domácí dezinfekci bohatě stačí ředěný roztok jódové dezinfekce nebo ředěný hypermangan.“
Olizování tlapek rozhodně neignorujte
Pokud si pes líže tlapky v noci a dlouze mlaská, nemůže spát, nebo to dělá opakovaně a intenzivně, je čas navštívit veterináře. „Olizování tlapek je velký problém. Může to být reakce na drobné poranění, ale i příznak alergie,“ říká zvěrolékařka.
A jak pečovat o tlapky v různých ročních obdobích? V zimě tlapky opláchnout vlažnou vodou kvůli soli, v létě se vyhýbat rozpáleným povrchům,“ radí Singerová. Jinak ale žádné přehnané mazání: „Tlapky mají samoochrannou schopnost, přehnaná péče je může udělat měkkými a náchylnými k poranění,“ dodává veterinářka.
Co patří do domácí lékárničky pro mazlíčka
Základní výbava domácí lékárničky pro zvířata by podle Elišky Singerové měla obsahovat digitální teploměr, kleštičky na stříhání drápků, nástroj na odstranění klíšťat, vhodný dezinfekční prostředek a také absorbenty na zastavení průjmu. Další obsah závisí na tom, jak moc je zvíře nemocné – u chronicky nemocných zvířat je lékárnička širší,“ doplňuje zvěrolékařka.
Prevence je základ – i u zdravého mazlíčka. Díky pravidelným kontrolám lze předejít závažným zdravotním problémům. A to za trochu času a péče určitě stojí, doporučuje Eliška Singerová. Celý díl pořadu Ptejte se doktora najdete ve videu.