Češi se stydí očkovat, když to okolí neschvaluje, řekl Prymula. Babiš o tom nic neví

Řada lidí se za očkování proti covidu stydí, chodí na něj tajně. Nechtějí být totiž mezi svými blízkými jediní, kdo si na vakcínu došel. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. O tom jsem nikdy neslyšel, reagoval premiér Andrej Babiš (ANO). V Česku má ukončené očkování proti covidu necelých šest milionů lidí, pět tisíc už dokonce dostalo třetí dávku.

Nejméně proočkovanou věkovou skupinou jsou lidé od 16 do 40 let. „Ta kategorie je hybatelem nákazy. Je asi jasné, že nějaká povinnost by byla naprosto kontraproduktivní. Řada lidí se přesvědčit nenechá. Já mám signály, že někteří se chodí očkovat takříkajíc tajně,“ sdělil v pořadu CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula.

A podle něj se o tom dokonce stydí mluvit před svými známými. „Veřejně deklarují, že se neočkují, a pak si někam dojdou, a to by mi vůbec nevadilo,“ dodal.

Premiér však o takovém trendu nic neví. „To jsem nikdy neslyšel, ta kampaň pokračuje. Je zaměřená na mladé lidi, protože tam se virus šíří nejvíce,“ uvedl Andrej Babiš.

Povinná vakcinace podle epidemiologa Romana Prymuly není správná cesta. Od 16 do 40 let je plně naočkováno méně než 50 procent lidí. A zhruba 20 procent stále nemá vakcínu proti koronaviru v rizikové kategorii lidí starších 65 let.

Tagy: