reklama

Češi se stydí očkovat, když to okolí neschvaluje, řekl Prymula. Babiš o tom nic neví

Řada lidí se za očkování proti covidu stydí, chodí na něj tajně. Nechtějí být totiž mezi svými blízkými jediní, kdo si na vakcínu došel. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. O tom jsem nikdy neslyšel, reagoval premiér Andrej Babiš (ANO). V Česku má ukončené očkování proti covidu necelých šest milionů lidí, pět tisíc už dokonce dostalo třetí dávku.

reklama

Nejméně proočkovanou věkovou skupinou jsou lidé od 16 do 40 let. „Ta kategorie je hybatelem nákazy. Je asi jasné, že nějaká povinnost by byla naprosto kontraproduktivní. Řada lidí se přesvědčit nenechá. Já mám signály, že někteří se chodí očkovat takříkajíc tajně,“ sdělil v pořadu CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula.

A podle něj se o tom dokonce stydí mluvit před svými známými. „Veřejně deklarují, že se neočkují, a pak si někam dojdou, a to by mi vůbec nevadilo,“ dodal.

Premiér však o takovém trendu nic neví. „To jsem nikdy neslyšel, ta kampaň pokračuje. Je zaměřená na mladé lidi, protože tam se virus šíří nejvíce,“ uvedl Andrej Babiš.

Povinná vakcinace podle epidemiologa Romana Prymuly není správná cesta. Od 16 do 40 let je plně naočkováno méně než 50 procent lidí. A zhruba 20 procent stále nemá vakcínu proti koronaviru v rizikové kategorii lidí starších 65 let.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukažme zprávu o Zemanovi veřejnosti, žádá Vystrčil. Političtí lídři už informace mají

Jednotliví političtí lídři mají informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, který podle zprávy Ústřední vojenské nemocnice není schopen vykonávat úřad. Ve Zprávách CNN Prima NEWS to potvrdil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu zároveň navrhuje, aby tyto důležité informace byly odhaleny i veřejnosti, ovšem za podmínky, že by byly „začerněny“ některé údaje. O aktivaci článku 66 Ústavy, který by prezidenta zbavil pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Vondráček může zůstat ve vedení Sněmovny. ANO ho za návštěvu Zemana nepotrestalo

Poslanecký klub ANO nevyloučil, že by šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) mohl zůstat ve vedení dolní komory Parlamentu. Budoucí vládní koalice Spolu a PirSTAN hnutí nabídly dvě křesla místopředsedů. Jedním z nich by mohl být právě Vondráček, pokud pro něj budu poslanci ANO hlasovat, uvedla současná ministryně financí Alena Schillerová. Za šéfem Sněmovny poslanecký klub stojí a trest mu za návštěvu prezidenta Miloše Zemana neudělil.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN

Lídři koalice Spolu a Pirátů se Starosty se seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři obou koalic se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama