reklama

Flegr varuje před největšími vlnami pandemie. Zachraňte se sami očkováním, prosí

Na podzim nás čeká zatím největší vlna pandemie a mnohem větší ještě v lednu, varoval ve vysílání CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj se lidé mohou zachránit pouze očkováním. Předejít dalším vlnám a zavření škol by mohlo pomoct i pravidelné PCR testování, myslí si. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka byly současné počty nově nakažených očekávané. Zároveň ale také vyzval k očkování.

reklama

„Na podzim nás čeká zatím největší vlna pandemie a mnohem větší ještě v lednu. Budou největší počty nakažených,“ varoval ve vysílání CNN Prima NEWS Jaroslav Flegr.

Podle něj hodně záleží na tom, co vláda udělá po volbách. „Zda bude dál maskovat průběh epidemie a netestovat tam, kde mohou být pozitivní, to znamená na školách. A nebo jestli po volbách opravdu začne s epidemií bojovat,“ vysvětlil s tím, že je potřeba se naočkovat. „Zachraňte se sami očkováním, nikdo jiný to za vás zjevně neudělá,“ apeloval evoluční biolog.

Ve čtvrtek přibylo 917 nově nakažených koronavirem, což je nejvíc od května. Podle Flegra jde o velký nárůst, který je ale přirozený. Jediná cesta podle něj je pravidelně testovat PCR testy. „Máme tu možnost, jak se vyhnout podzimní vlně a zavření škol. Stačilo by masově nasadit PCR testy a jednou za 14 každého pracovníka a studenta otestovat. Pak bychom podzimní vlnu zvládli,“ navrhl Flegr.

„Ale tu zimní stejně ne, stejně se naočkujte,“ upozornil s tím, že česká populace žádnou kolektivní imunitu nemá. „Jinak by čísla tolik nerostla,“ podotkl s tím, že další vlna podle něj už naštěstí ale nebude tolik zabíjet.

Kubek: Snad budou lidé umírat maximálně po desítkách

Naopak podle prezidenta ČLK Milana Kubka byl nárůst nově nakažených očekávaný. „Neočekávám podobný nárůst jako minulý podzim. Očekával jsem, že na konci září budeme mít denně tisíc nových případů, moc jsem se nespletl. Vycházel jsem z vývoje Německa,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Doufá, že se počty hospitalizovaných budou držet ve snesitelných mezích, aby se nemusel omezovat provoz zdravotnictví. „Doufejme, že nám nebudou lidé umírat po stovkách, ale přinejhorším po desítkách,“ prones.

I podle šéfa ČLK je očkování řešením. „Většina lidí, kteří prodělají těžký průběh a půjde jim o život, budou ti, kteří nebyli naočkování. Máme bohužel naočkováno jen 56 procent populace a o další očkování zájem příliš není,“ řekl s tím, že Češi tak budou odsouzeni celou zimu nosit respirátory.

„Máme více informací než před rokem. Jsme schopni covid mnohem lépe léčit. Máme očkování a monoklonální protilátky. Říká se, že dvakrát nevstoupíš do stejné řeky, ale každý zbytečně mrtvý člověk kvůli lidské hlouposti, tedy odmítání očkování, je škoda,“ upozornil Kubek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

reklama