Češi vzali útokem lékárny, vykupují jódové tablety. Zbytečné, upozorňují experti

Češi v lékarnách vykupují jódové tablety

Češi vzali útokem lékárny a masivně skupují jódové tablety. Domnívají se, že by je ochránily před radiací v případě jaderného útoku. To ale odborníci jednoznačně vyvracejí. I Státní úřad pro jadernou bezpečnost už v pondělí připomněl, že tablety fungují jako prevence především při haváriích jaderných elektráren.

Zázrak, který je ochrání v případě jaderného výbuchu. Někteří lidé doufají, že se ukrývá v tabletkách. Jenže zázrak se nekoná. Minimální množství jódu, které potravinové doplňky obsahují, ničemu nepomůže. Přesto je Češi teď skupují ve velkém.

Například brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny má tři lékárny. Ani v jedné už nenajdete krabičku potravinového doplňku, který obsahuje jód. „Účinky jaderné pumy jsou zejména tepelné a materiální a radioaktivita by v tom nehrála roli. Pokud bychom se ocitli v centru nějaké takové události, jódové tablety nám pomůžou asi jako pláštěnka,“ vysvětlil mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Pozor na předávkování

To na Twitteru potvrdila i česká jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. „Hodně se v komentářích ptáte na jódové tablety. Jako ochrana před radiací při použití (nedej Bože) jaderné zbraně jsou v podstatě na nic,“ napsala Drábová.

„Hlavně to nejezte preventivně. K ničemu to nepomůže ve chvíli, kdy radioaktivní jód v ovzduší není. Ještě si rozhodíte funkci štítné žlázy,“ dodala redakci CNN Prima NEWS Drábová.

Jód má sice své využití při léčení ozáření, v tomto případě ale nejde o lék, který by před radioaktivitou dokázal ochránit. Naopak případné předávkování jódem může být pro tělo velmi nebezpečné. „Hrozí předávkování, není to nic příjemného. Zároveň hrozí, že jej užije člověk, který má jód kontraindikovaný,“ upozornila mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost situaci na Ukrajině neustále monitoruje. K vážnějším obavám nebo panice prý zatím není důvod.

Tagy: