Češi vzali útokem lékárny, vykupují jódové tablety. Zbytečné, upozorňují experti

Češi vzali útokem lékárny a masivně skupují jódové tablety. Domnívají se, že by je ochránily před radiací v případě jaderného útoku. To ale odborníci jednoznačně vyvracejí. I Státní úřad pro jadernou bezpečnost už v pondělí připomněl, že tablety fungují jako prevence především při haváriích jaderných elektráren.

Zázrak, který je ochrání v případě jaderného výbuchu. Někteří lidé doufají, že se ukrývá v tabletkách. Jenže zázrak se nekoná. Minimální množství jódu, které potravinové doplňky obsahují, ničemu nepomůže. Přesto je Češi teď skupují ve velkém.

Například brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny má tři lékárny. Ani v jedné už nenajdete krabičku potravinového doplňku, který obsahuje jód. „Účinky jaderné pumy jsou zejména tepelné a materiální a radioaktivita by v tom nehrála roli. Pokud bychom se ocitli v centru nějaké takové události, jódové tablety nám pomůžou asi jako pláštěnka,“ vysvětlil mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Pozor na předávkování

To na Twitteru potvrdila i česká jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. „Hodně se v komentářích ptáte na jódové tablety. Jako ochrana před radiací při použití (nedej Bože) jaderné zbraně jsou v podstatě na nic,“ napsala Drábová.

„Hlavně to nejezte preventivně. K ničemu to nepomůže ve chvíli, kdy radioaktivní jód v ovzduší není. Ještě si rozhodíte funkci štítné žlázy,“ dodala redakci CNN Prima NEWS Drábová.

Jód má sice své využití při léčení ozáření, v tomto případě ale nejde o lék, který by před radioaktivitou dokázal ochránit. Naopak případné předávkování jódem může být pro tělo velmi nebezpečné. „Hrozí předávkování, není to nic příjemného. Zároveň hrozí, že jej užije člověk, který má jód kontraindikovaný,“ upozornila mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost situaci na Ukrajině neustále monitoruje. K vážnějším obavám nebo panice prý zatím není důvod.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.