Rusové nevyhrají. Vstupem na západ Ukrajiny udělali strategickou chybu, tvrdí Svoboda

Cyril Svoboda

K věci (301)

Rusové se snaží ve své ofenzivě přitvrzovat, co jim síly stačí, tvrdí bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. Podle něj jim to však k vítězství stačit nebude. „Rusové nemohou válku vyhrát. I kdyby okupovali Kyjev, bude zbytek země válčit partyzánskou válku,“ prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

„Rusové se ve své ofenzivě snaží, co jim síly stačí. Narazili však na odvážný národ a velmi odvážného prezidenta Zelenského, který se stal skutečným lídrem své země. Rusové nemohou válku vyhrát. I kdyby okupovali Kyjev, zbytek země bude válčit partyzánskou válku,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Rusové podle něj svým vstupem na západ Ukrajiny udělali strategickou chybu. „Je to šance pro Ukrajince postavit se jim. Zároveň odvaha Ukrajinců a Zelenského sjednocuje celý svět do tlaku, který jsme ještě neviděli,“ uznal Svoboda. Netroufá si však odhadovat, zda hlavní město Kyjev tlak Rusů ustojí.

„Uvidíme dle výsledků. Je však velká šance, že ano. Jak se ukazuje, Ukrajinci dosud nejsou ochotni se vzdát, budou bojovat. Sázím na to, že se musí tlačit na oligarchy, kteří žijí ze systému, jenž vytvořil Putin. Oni, jako novodobá šlechta, musí svého cara vyměnit za někoho jiného,“ myslí si.

Dodal, že ruský prezident svým jednáním ohrožuje i je. „Jediná cesta je, že Putin už o tom nebude rozhodovat. Bez tlaku se nic nezmění. Dnes už se někteří oligarchové nechávají slyšet, někdo z nich musí najít odvahu a jít do čela, aby vyměnili Putina. Musí říci: ‚On je ten, který poškozuje naše zájmy.‘ Nebude tam obroda parlamentu, ale novodobá aristokracie, a to jsou oligarchové,“ uzavřel.

Tagy: