reklama

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem

Přinese velmi drsná očkovací kampaň v Česku kýžený průlom? To se teprve uvidí, ale na Slovensku by podle všeho nezabrala. Říká to tamní expert Jakub Kuvik, který se podílel na tvorbě té slovenské. Podle něj jsou vizuály s drastickými záběry pacientů z nemocnic neúčinné. Sám pak říká, že pro slovenskou kampaň bylo v plánu zapojit i filmové hvězdy jako Arnold Schwarzenegger nebo Chuck Norris.

reklama

Nová kampaň českého ministerstva zdravotnictví, která zobrazuje pacienty s těžkým průběhem nemoci COVID-19, kteří se odmítli očkovat, by podle Kuvika u Slováků příliš neuspěla.

„Spot, kde byl člověk připojený na plicní ventilaci, jsme tu už měli. Ti, na které to společně s kolabujícím zdravotnictvím ve druhé vlně zafungovalo, se už očkovat dali,“ vysvětlil pro slovenský deník Pravda Kuvik.

Ten poukazuje na to, že česká očkovací kampaň se inspiruje drastickými obrázky na krabičkách s cigaretami. „A myslíte, že tyto obrázky na cigaretách na lidi snad fungují?“ tázal se řečnicky Kuvik. Podle něj je patrné, že taková cesta není historicky účinná.

Problém vidí zejména v tom, že řada lidí na Slovensku, ale i v Česku, vnímá i dezinformační kampaň vedenou odpůrci očkování. „Úsudek množství lidí je tak pokřivený dezinfoscénou a hoaxy, že jsou schopní popírat i fotky reálných lidí s reálnými lékaři v reálných nemocnicích,“ poznamenal kreativní ředitel agentury MUW Saatchi & Saatchi, která stojí za slovenskou očkovací kampaň.

Autor kampaně je úplný šílenec, říká Vávra

Nová česká očkovací kampaň má formu fotek covidových pacientů v těžkém stavu v nemocnicích doplněných o texty typu „uvěřil dezinformacím“, „měl svou pravdu“ nebo „nestihl třetí dávku“.

A řadě lidí se to nelíbí. Nespokojení neskrýval například investor a bývalý generální ředitel Komerční banky Radovan Vávra. „Kampaň je úplně otřesná a špatná. Polovina důchodců si myslí, že takhle dopadnou, když dostanou covid. Jenom se vyděsí a neotevřou ani pošťačce,“ prohlásil ve vysílání pořadu 360­° na CNN Prima NEWS Vávra s tím, že autor takové kampaně je „úplný šílenec a o marketingu nic neví“.

Podle něj by propagace očkování měla být pozitivního rázu. V kampani by se tak podle něj měli objevovat „krásní a vysmátí“ lidé a povolal by také české ikony. „Měli tam být Jágrové a tito lidé. Každý den měli v televizi říkat: ‚Konečně tady tu vakcínu máme. Já jsem si to dal, dejte si to taky,‘“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS Vávra.

Pomoc od Terminátora či nejslavnějšího Texas rangera

Kuvik vidí u tvrdého jádra antivaxerů už pouze jediné řešení. „Obávám se, že tam už zabere jen, když si to vyzkouší na vlastní kůži. A to jen možná,“ dodal expert slovenskému deníku Pravda.

Samotná slovenská očkovací kampaň nicméně bývá hodnocena velmi kladně. Zejména na sociálních sítích je vidět. S železnou pravidelností se ukazuje na účtu slovenského ministerstva zdravotnictví. To se mimo jiné snaží vyvracet nepravdivé výroky o očkování.

VYSVETLENIE K TOP 5 NAJČASTEJŠÍM DÔVODOM, PREČO ĽUDIA ODMIETAJÚ OČKOVANIE 👂💉 Z prieskumov verejnej mienky, ale aj z...

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Tuesday, August 10, 2021

Kuvik dodal, že původně šla jeho agentura do akce se dvěma koncepty, přičemž jeden počítal i s tím, že by vypomohly zahraniční filmové hvězdy nejtěžšího kalibru. „Chtěli jsme si v něm pomoci zahraniční star typu Arnold Schwarzenegger či Chuck Norris. Oba zachránili svět už ‚xkrát‘, ale na COVID-19 jsou i oni krátcí,“ zmínil expert. Představa podle něj vycházela z toho, že Slováci si „mnohdy hrají na hrdiny“.

Zmíněný Arnold Schwarzenegger, který proslul zejména jako legendární Terminátor, je velkým zastáncem očkování. Pravidelně vystupuje proti antivaxerům a svou vakcinaci sdílel svým fanouškům. „Právě jsem dostal vakcínu a doporučuji ji každému. Pojď se mnou, jestli chceš žít,“ zakončuje video na sociálních sítích slavnou hláškou filmového Terminátora Schwarzenegger.

Krčméry: Na vině je míra vzdělání i totalitní minulost

Na Slovensku očkování neprobíhá podle plánů tamní vlády. Zatímco v tuzemsku je očkováno kolem 60 procent lidí, u našich východních sousedů je to necelých 45 procent.

Jedním z důvodů, na kterém se experti shodují, je výrazná polarizace společnosti. Odpůrci očkování vystupují velmi výrazně a dokonce zde útočí na propagátory očkování. Své o tom ví například tvář slovenského boje s pandemií a infektolog Vladimír Krčméry.

Ten v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že antivaxeři chodí pravidelně přímo před jeho dům a hrozí mu smrtí. „Všem těm radikálním odpůrcům jsem odpustil, a to i přesto, že útočí na vaše rodiny. Vypisují petice za odseknutí hlav vašim vnukům nebo za vaše zastřelení,“ zmínil redakci infektolog.

Dalším důvodem, proč se očkování příliš nedaří, vidí také v míře vzdělání. „Musím natvrdo říci, že země v Evropě a nejen v EU, které mají nejnižší vzdělanostní úroveň, mají i nejnižší proočkovanost,“ řekl dále v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Krčméry. Problémem je podle něj také nedávná totalitní minulost některých evropských států.

Tagy:

Hlavní zprávy

Překážky Ledecké v cestě za další senzací. Jakým lyžařským hvězdám může ukrást medaili?

Příliš medailových nadějí Česká republika na nadcházejících hrách v Pekingu nemá. Fanoušci spoléhají zejména na Ester Ledeckou. Medaile na snowboardu se očekává, cenný kov z alpského lyžování je spíše přáním. Každopádně ve sjezdu a v super-G patří do společnosti favoritek. Koho musí „obojživelnice“ na sjezdovce porazit, aby přidala další senzaci? Největší soupeřky má mezi Italkami, Rakušankami a Švýcarkami. Podívejte se v galerii.

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama