reklama

Česká republika zařadí Španělsko mezi rizikové země, výjimku mají Kanárské ostrovy

Ministerstvo zdravotnictví dnes upraví seznam bezpečných zemí. V mapě pro cestovatele se očekává zařazení Španělska mezi rizikové země, výjimku by měly mít Kanárské ostrovy. V Radiožurnálu to řekl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

reklama

Pro české turisty by to znamenalo, že by od pondělí 24. 8. museli po návratu ze Španělska předkládat negativní test na koronavirus, nebo jít do karantény. Za rizikové je považováno Rumunsko.

Smolek také uvedl, že Česká republika nemá v plánu mezi rizikové země zařazovat Chorvatsko, a to i přesto, že tento krok udělalo například Rakousko nebo Slovinsko. Lidé, kteří se ze země vracejí, tak musí do karantény. Nařízení se ale netýká tranzitu, Češi tak při zpáteční cestě z dovolené v Chorvatsku přes Slovinsko nečeká žádná komplikace.

Slovinské hranice čeká zřejmě nápor

Slovinsko nyní očekává silný nápor turistů na hraničních přechodech. Tamní dovolenkáři, kteří letos ve velkém cestují do Chorvatska, se totiž budou moci vyhnout nutné karanténě pouze v případě, že se stihnou do země vrátit do úterní půlnoci.

Pokud se Češi chtějí z Chorvatska vrátit, měli by tak učinit až poté, kdy už budou dálnice a hraniční přechody volnější

Náměstek ministra zahraničí také poznamenal, že pokud se Češi chtějí z Chorvatska vrátit, měli by tak učinit až poté, kdy už budou dálnice a hraniční přechody volnější. Měli by navíc počítat s tím, že ani ve Slovinsku, ani v Rakousku není možné se při cestě z Chorvatska zdržovat.

„Počet nakažených v Chorvatsku v posledních týdnech narůstá, ovšem současně se blíží konec prázdnin. Česko se zatím povinnou karanténu či negativní test pro ty, co ze země přijedou, zavést nechystá,“ dodal Smolek.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama