V Chorvatsku v posledních dnech rekordně přibylo nakažených koronavirem. Slovinsko se proto rozhodlo sousední zemi zařadit na seznam těch nejrizikovějších, navrátilcům hrozí karanténa. Největší nárůst nových případů od května pak zaznamenaly Itálie a Francie. Ve Švédsku zase v první polovině roku zemřelo nejvíce lidí za stejné období v posledních 150 letech.
V Chorvatsku podle statistiky tamního ministerstva zdravotnictví ve čtvrtek přibylo 255 nových případů nákazy koronavirem, nejvíce od začátku pandemie. Rekord přitom hlásily úřady už ve středu, kdy počet nemocných stoupl o 219. Momentálním ohniskem nákazy je Splitsko-dalmatská župa na jihu země. Celkem se v zemi nakazilo 7 329 lidí.
Slovinsko se proto rozhodlo od pátku zařadit Chorvatsko mezi nejrizikovější země. Znamená to, že všichni lidé vracející se z Chorvatska do vlasti budou muset na 14 dní do domácí karantény. Vyhnou se jí ti, kteří se z Chorvatska stihnou vrátit do půlnoci z pondělí na úterý, informoval mluvčí slovinské vlády Jelko Kacin.
Kvůli rychle přibývajícím případům nákazy zařazuje Chorvatsko do skupiny rizikových zemí čím dál více států, upozorňuje agentura APA. Itálie vyžaduje negativní test na COVID-19, Rakousko nabízí volbu mezi testem a desetidenní izolací. Německo test vyžaduje u osob, které navštívily nejsilněji postižené oblasti kolem dalmatských měst Šibenik a Split.
Velká Británie stejně jako Slovinsko zavedla pro navrátilce z Chorvatska povinnou dvoutýdenní karanténu, ta platí i při návratu z Rakouska. České ministerstvo zahraničí dosud považuje Chorvatsko za zemi s nízkým rizikem infekce, do níž je možné cestovat bez omezení.
Nejvyšší nárůst od května v Itálii a Francii
Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 4 711 nových případů nákazy koronavirem. Je to nejvíce od konce května, kdy země ukončila karanténní opatření. Od propuknutí pandemie se v zemi nakazilo bezmála 230 tisíc lidí, z čehož jich přes 18 tisíc přibylo za posledních sedm dní. Vrchol epidemie zaznamenaly tamní úřady v březnu, kdy oznámily rekordních 7 578 infekcí za den. Od té doby zřídkakdy denní bilance nakažených přesáhla 4 500.
Itálie, které se na rozdíl od dalších evropských států další vzestup infekcí až dosud relativně vyhnul, oznámila ve čtvrtek nejvyšší denní bilanci od 23. května. COVID-19 se tam prokázal u 845 lidí. Nejvíce nakažených evidují regiony Benátsko, Lombardie a Lazio, kam spadá i metropole Řím. V Itálii se od počátku epidemie nakazilo přes 256 tisíc lidí.
Španělsko dosáhlo prozatímního rekordu nakažených od konce karantény minulý pátek, kdy tamní úřady oznámily 7 609 nových infekcí. Ve středu země registrovala 3 715 nakažených, společně se čtvrteční bilancí se tak v zemi koronavirus potvrdil u více než 370 tisíc obyvatel.
Ve Švédsku zemřelo nejvíc lidí za posledních 150 let
Dohromady od ledna do června ve více než desetimilionové skandinávské zemi zemřelo 51 405 lidí, což je nejvíc ve srovnání se stejným obdobím posledních 150 let. Zhruba 4 500 úmrtí souviselo v prvním pololetí s koronavirovým onemocněním, které si dosud vyžádalo 5 800 švédských životů.
Celková úmrtnost byla letos zhruba o deset procent vyšší, než byla pro dané období v uplynulých pěti letech. V dubnu byl počet úmrtí téměř 40 procent nad průměrem kvůli prudkému nárůstu počtu zemřelých v souvislosti s COVID-19.
Švédsko se za pandemie v Evropě vymykalo liberálním přístupem k boji s infekcí, když spoléhalo spíš na doporučení než na zákazy. Ve srovnání s ostatními severskými státy pak mělo zdaleka nejvyšší počet zemřelých s koronavirem na počet obyvatel, i když číslo bylo nižší než například v Británii nebo Španělsku. To patrně také přispělo k celkově rekordnímu počtu úmrtí.