CNN Prima News Česká správa sociálního zabezpečení

Česká správa sociálního zabezpečení

Výpis příspěvků ke štítku „Česká správa sociálního zabezpečení“

Důchod Evě nestačí ani na zálohy za elektřinu. Schillerová cupuje vládu, Pekarová radí dávky

28. listopadu 2022 07:54

Ceny energií ohrožují zejména osamělé seniory. Proto moderátorka Partie na CNN Prima NEWS Terezie Tománková ukázala političkám ve studiu příběh ženy, která má důchod 12 900 korun a zálohy na energie 19 tisíc. Seniorka kvůli nouzi vše vypnula a v současnosti topí jen darovaným dřevem. Jak reagovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO)?

Vyhlížíte předčasný důchod? Požádat o něj ještě letos může být mnohem výhodnější

15. listopadu 2022 00:04

Pro seniory, kterým vznikne nárok na starobní důchod v roce 2023, může být výhodnější požádat již letos o předčasný důchod. Za paradoxní situaci mohou vysoké valorizace důchodů, které se uskutečnily v letošním roce. Rozdíly na důchodové pásce mohou být i v řádech několika set korun až tisíce korun měsíčně. Na situaci, která nahrává dřívějšímu odchodu do důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na svém webu.

PŘEHLEDNĚ: Už žádné fronty na úřadech, o „rodičák“ můžete žádat on-line. Jak na to?

2. srpna 2022 05:11

Od srpna mohou lidé žádat o rodičovský příspěvek on-line. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) spustilo portál v rámci slibované digitalizace. „Rodičák“ v současné době činí 300 tisíc korun a rodiče si mohou prostřednictvím formuláře určit i to, jak vysokou částku budou měsíčně pobírat. Jak o příspěvek tedy zažádat z pohodlí domova?

Penze od ledna vzroste průměrně o 850 korun. Kolik bude činit s bonusy za výchovu dítěte?

26. července 2022 16:14

Průměrný starobní důchod by mohl při pravidelné valorizaci od ledna vzrůst asi o 850 Kč. S bonusy za výchovu dítěte by tak mohl činit kolem 19 500 korun. Na tiskové konferenci to v úterý řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Kolik z přidané částky by mělo putovat do solidární a kolik do zásluhové části penze, bude podle šéfa resortu jasné v září.

Schváleno: Rodiny s dětmi dostanou příspěvek 5000 korun. Návrh míří k poslancům

1. června 2022 15:43

Vláda schválila mimořádný jednorázový příspěvek ve výši 5 000 korun na každé dítě, kterému nebude 1. srpna ještě 18 let. Finanční pomoc platí pro rodiny s loňským příjmem do jednoho milionu korun hrubého ročně. Návrh zákona musí ještě schválit Sněmovna. Příspěvek by se mohl začít vyplácet ve druhé polovině letních prázdnin.

V září se zvednou důchody v průměru o 700 korun. Mimořádnou valorizaci schválila vláda

25. května 2022 15:53

Průměrný starobní důchod se má v září zvýšit o 699 korun. Vláda ve středu schválila nařízení o mimořádné valorizaci penzí. Zásluhová část všech starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů se má od září podle návrhu zvednout kvůli vysoké inflaci o 5,2 procenta. Na přidání bude stát do konce roku potřebovat 7,8 miliardy korun.

Další mimořádné zvýšení důchodů. Od září vzrostou v průměru o 700 korun

10. května 2022 12:12
Aktualizováno

Kvůli vysoké inflaci se od září znovu mimořádně zvednou důchody. Zásluhový procentní díl penze by měl vzrůst o 5,2 %. Starobní důchod by se tak měl zvýšit zhruba o 700 korun. Na Twitteru to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Mimořádná valorizace bude po běžném lednovém přidání kvůli prudkému zdražování letos už podruhé. Výdaje z rozpočtu by měly podle ministra činit osm miliard korun. Poprvé se penze kvůli růstu cen zvednou už od června.