CNN Prima News Česká správa sociálního zabezpečení

Česká správa sociálního zabezpečení

Výpis příspěvků ke štítku „Česká správa sociálního zabezpečení“

Zrak se jí stále zhoršuje, přesto stát Marii snížil příspěvek. Posudkoví doktoři nestíhají

Přiznání příspěvku na péči pro lidi s omezením trvá dlouho, jeho výše je malá a navíc o stupni postižení rozhodují posudkoví lékaři od stolu, aniž by žadatele viděli. To jsou nejčastější stížnosti těch, kteří příspěvek pobírají. Podle zjištění CNN Prima NEWS, která potvrzuje i dlouholetý posudkový lékař, je žadatelů mnohonásobně více než těch, kdo žádosti posuzují, a není tak výjimkou, že hodnotící kritéria vypracuje asistent.

Stále více důchodců přichází o peníze. Jak získat vratky od zdravotních pojišťoven?

Zdravotní pojišťovny vyplácejí stále vyšší částku ve vratkách za léky a léčivé přípravky, loni se už vyšplhala přes miliardu korun. S tím ale také roste počet lidí, kteří vratky nedostali. Týká se to zejména nejstarších pacientů, kteří nemají zřízené bankovní účty a z různých důvodů si nevyzvedávají složenky. Co radí pojišťovny a jak o peníze z vratek nepřijít?

Důchodci dostanou znovu přidáno. O kolik jim vzrostou penze a co se mění?

Důchodci by se měli dočkat navyšování svých penzí i v novém roce. Pravidelná valorizace jim zaručí jednotný nárůst o 360 korun. Týkat se to bude jak starobních penzí, tak i vdovských, invalidních nebo sirotčích důchodů. Novinkou je, že oznámení o valorizaci přijdou žadatelům s bankovními účty elektronicky. Česká správa sociálního zabezpečení uvedla, že tímto způsobem se uspoří 45 milionů korun.

Jana čeká na důchod rok a půl. České a slovenské úřady si prý nepředaly dokumenty, lhůta není

Pracovali několik let v zahraničí, teď si požádali o výměru důchodu a čekají – podle České správy sociálního zabezpečení existuje více než šest a půl tisíce takových lidí, kteří se penzí nedočkali ani po dnech, týdnech, měsících nebo v extrémních případech i přes rok. Úřad vidí problém v tom, že neexistují jasně stanovené lhůty, ve kterých si mají země mezi sebou předat potřebné dokumenty.

PŘEHLEDNĚ: Paušální daň už se nemusí živnostníkům příští rok vyplatit. O kolik se navýší?

Živnostníci a podnikatelé mohou od příštího roku ztratit zájem o využití paušální daně. Důvodem je značné navýšení měsíčních odvodů na důchodové a zdravotní pojištění. Myslí si to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, bude ale podle něj záležet na konkrétních příkladech u jednotlivých povolání. Paušální daň byla spuštěna před třemi lety a zatím nenaplnila potenciál, s nímž byla zaváděna.

Živořil a na jídlo mu půjčoval kamarád. Důchodce z Ostravy čekal na penzi 15 měsíců

Příběh Petera Čapláka z Ostravy, který více než rok čekal na svůj důchod, chytil za srdce mnoho diváků a čtenářů CNN Prima NEWS. Nyní po patnácti měsících konečně obdržel plnou výši své penze a Česká správa sociálního zabezpečení mu současně poslala šek na vyplacení dlužné částky. Naše redakce pracuje na dalších příbězích lidí, kteří na svůj důchod stále čekají.