
Odebrání průkazu ZTP
Snížení stupně invalidity, nižší příspěvek na péči nebo třeba odebrání průkazu ZTP/P – takových případů podle organizací pomáhajících postiženým přibývá. Ty tvrdí, že stát při posuzování přitvrzuje. Důvodem je údajně nedostatek posudkových lékařů, kteří pak kvůli času hodnotí zdravotní stav takzvaně pouze od stolu. Handicapovaní se zlobí, často přicházejí i o tisíce měsíčně. Úřady ale takovou praxi popírají.
Paní Hana se celý život stará o svého syna Adama, který má obrnu. Pobírala druhý stupeň příspěvku na péči, tedy 7 600 korun. Úřady po dovršení 18 let zdravotní stav Adama přehodnotily na první stupeň postižení. Příspěvek tak spadl na 880 korun.
ČTĚTE TAKÉ: Až 80 procentům nemocí lze předcházet, i díky screeningu. Experti představili data i novinku
Podle závěru posudkového lékaře se nejedná o závažné funkční postižení, ale jen o postižení dolních končetin a nepotřebuje průkaz ZTP/P. „Ze dne na den se najednou musí syn postarat sám o sebe, sám se musí s vozíkem dostat do autobusu nebo vlaku. V podstatě to znamená, že přišel o průvodce,“ popsala Adamova maminka Hana Kuchtová.
Podle organizací, které pracují s postiženými, případů, kdy jsou příspěvky sníženy, přibývá. „Poradci mi říkají, že odebírání invalidních důchodů se zvýšilo až o 20 procent. Ten trend je jednoznačný. Argumentace úřadníků je většinou taková, že před lety byl ten člověk nadhodnocen,“ uvedl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.
S tím ale úřady nesouhlasí. „Není pravdou, že by se v minulosti hromadně ‚nadhodnocovalo‘, není tedy ani žádný důvod nyní provádět přezkum dřívějších posouzení, u kterých byla stanovena trvalá platnost,“ řekla tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová.
Nedostatek posudkových lékařů
Zároveň ale ministerstvo přiznává, že se chyba může stát, ale prý jen ve výjimečných případech. „My zkoumáme jen důsledky onemocnění. Ne každá diagnóza má stejné dopady, stejná omezení,“ uvedla vrchní ředitelka Sekce sociálního pojištění a nepojistných dávek ministerstva práce a sociálních věcí Iva Merhautová.
Organizace vidí příčinu také v počtu posudkových lékařů. Je jich málo a rozhodují od stolu pouze na základě lékařských zpráv. „Lékař žadatele obvykle nezná a možná ani kolikrát neví, k čemu se má vyjadřovat,“ sdělila sociální pracovnice z České asociace paraplegiků Hana Sixtová.
Paní Hana se chce obrátit na soud
Paní Hana se ale nevzdává, bude se odvolávat a je připravená se obrátit i na soud. „Průkazka a nějaká základní péče je základ toho všeho, co můžeme od státu dostat a co potřebujeme,“ sdělila Hana Kuchtová.
Podle ministerstva o žádné znevýhodňování zdravotně postižených nejde. Naopak příští rok by mělo dojít ke zkrácení doby vyřízení. A do budoucna stát počítá s navýšením počtu zdravotních sester, které by mohly chodit přímo do domácností.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Dětem v nákupu alkoholu přes internet nic nebrání. Kontroly jsou slabé nebo dokonce žádné