reklama

Českem se psem: Zdolání královny Moravskoslezských Beskyd

Česko-cestopsí parta – já, dvounohá Míša a mé dvě psí holky Loca a Koule, se společně vydáváme poznávat krásy naší české krajiny. Nejraději se touláme po horách a lesích, ale nejsou nám cizí ani další turisticky zajímavá místa. První výprava, o kterou se s vámi podělíme, začíná v Moravskoslezských Beskydech.

reklama

Lysá hora, královna Moravskoslezských Beskyd. Pokud je svatý Petr nakloněn, lze odtud vidět i Vysoké Tatry. Připínám holkám postroje a vyrážíme! Věděla jsem, že Lysá hora je turistickým cílem mnoha návštěvníků, proto jsem při plánování výletu volila méně frekventovanou trasu.

Začátek cesty

Beskydská výpravo, vpřed! Začínáme v obci Ostravice-Mazák. Auto je zaparkované na vyhrazeném místě u cesty a modře značená trasa nás snad brzy dovede k vrcholu. Cesta je zpočátku mírná a liduprázdná, odepínám holky z postrojů, ať si užijí chvíle psí svobody a mají čas se vydovádět v potoce, který nás část cesty doprovází. Loca a její lehce autistická povaha ji neustále nutí vyštěkávat z potoka svůj vlastní odraz. Vždy pohodová Koule si neodpustí vodní lázeň snad v každé tůňce a když není tůňka, nepohrdne svou oblíbenou bahenní koupelí, ze které vychází jako zlatá polomáčená.

Cesta plyne a my se ocitáme na rozcestí Butořanka. Potok končí, holky připínám a nabírám jim vodu do lahve. Z rozcestí se vydáváme na neznačený okruh kolem Liščích děr a vrcholu Smrčina. Nikde ani živáčka. Psí svoboda může opět začít! Cestu z obou stran lemují lesy, ale najednou se před námi otevírá malebný pohled na obec Ostravice v pozadí s beskydskými vrcholky.

Vzájemný respekt pejskařů

Liduprázdný okruh končí, vracíme se zpět na rozcestí a tentokrát následujeme červenou stezku. Jak ukazatel píše, vede až na vrchol Lysé hory. Začíná přibývat turistů, někteří i s pejsky. Soudím, že nyní už je potřeba mít holky pod kontrolou. Ostatní pejsci jdou také ukázněně na vodítku. A ti, kteří jdou na volno, si nás nevšímají a vzorně ťapkají u nohou svých páníčků. Holky mají stále dostatek energie, šlapou jako hodinky. Cestou ještě uděláme krátké osvěžení na skalním útvaru Horní Mazák, pár cvaknutí foťáku a stoupáme k vrcholu.

Místy je cesta k vrcholu kvůli turistům proudícím z obou stran příliš úzká. Návštěvníci s pejsky si navzájem s trpělivostí a pochopením udělají dostatek prostoru, aby se jejich pejsci mohli v bezpečné vzdálenosti minout. Vždyť my pejskaři moc dobře víme, že ne každý pejsek je s každým kamarád, a proto je potřeba se vzájemně respektovat.

Knedlík za odměnu

Beskydská výpravo, jsme tady! Vrchol královny Moravskosleszkých Beskyd Lysé hory. Sice tady nejsme samy a lavičky jsou zaplněny, ale posezení na kameni se neodmítá. A jak už to na turisticky známém vrcholu bývá, restaurační zařízení nikdy nejsou daleko. Celkem narážíme na tři. Jedna z horských chat nabízí možnost ubytování i se čtyřnohým parťákem. A že jich tady je. Přehlídka různých ras a voříšků. I zde se majitelé a jejich pejsci chovají ukázněně a přistupují k sobě se vzájemným respektem. Na zdolávání vrcholu padla větší část jejich energie, a tak na psí hrátky nebo potyčky není dostatek sil. Holky také uléhají k odpočinku. Občas jejich pozornost nějaký ten psí kamarád upoutá, ale poté sebou opět plácnou na zem a odpočívají.

Výborný borůvkový knedlík, pár pamlsků a energie na cestu zpět je doplněna. Chytrý ukazatel nás tentokrát vede po trase žluté. Chvíli jdeme po asfaltce, ta ale následně přechází v kamenitý terén. Opět nás obklopuje nádherná beskydská příroda s minimem turistů. Všude kolem nás je čisto a klid. Jsem opravdu ráda, že si lidé, alespoň v tento den a na tomto místě, váží přírody, jejich zvířecích obyvatel a respektují se navzájem.

Vrchol úspěšně zdolán! Příjemně unavené, nabité pozitivní energií a plné zážitků. Holky odpadnou na zadní sedadlo auta, schoulí se do klubíčka a čekají, až je odvezu zpět do jejich pelíšků. Kéž by ta jejich únava vydržela trochu déle. Další den na mě opět dělají ty své roztomilé psí oči s otazníky, kam že to příště vyrazíme?

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

reklama

Domácí zpravodajství

Výbuch v Litovli mohla způsobit výroba drog, připouští policie. Nešlo by o první případ

I přesto, že obyvatelé vybuchlého domu v Litovli odmítají, že by uvnitř byla varna drog, policisté se zabývají i touto vyšetřovací verzí. Scénář podobných případů je většinou stejný – výbuch, který se ozve zpravidla uprostřed noci, pak do bytu vstoupí policisté a odhalí varnu pervitinu. Práce s chemikáliemi je kromě toho, že je nelegální, velmi nebezpečná. A to i s ohledem na to, že drogy často připravují právě jejich uživatelé.

Šubrtová: Přístup policie k sebevraždě mé sestry je skandální. Nenecháme to vyšumět

Přístup policie ve věci sebevraždy policistky Kristýny Litomerické je skandální, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS sestra zesnulé Markéta Šubrtová. Kdyby její kolegové konali, tak tu podle ní její sestra ještě mohla být. Rodina je připravena nenechat celou situaci být a plánuje dát podnět k prošetření toho, co se Litomerické ve Varšavě během mise na Frontexu skutečně stalo a zda byla obětí šikany ze strany kolegů.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama