Česko má v nákupu munice na Ukrajinu dalšího spojence. Němci poskytnou miliardy korun

Německý ministr obrany Boris Pistorius na základně NATO v Litvě (18. 12. 2023)

Německo podpoří český nákup munice pro Ukrajinu

Německo poskytne v rámci české iniciativy na již dříve slíbený nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu 576 milionů eur, tedy v přepočtu 14,6 miliardy korun. Informaci potvrdil mluvčí německého ministerstva obrany Dennis Köhler. Spolkový ministr obrany Boris Pistorius už v polovině března oznámil, že Berlín zaplatí 180 tisíc dělostřeleckých granátů, konkrétní finanční sumu ale tehdy neuvedl.

Pistorius tehdy také řekl, že nová německá zbrojní pomoc pro Ukrajinu bude mít hodnotu asi 500 milionů eur, v přepočtu zhruba 12,6 miliardy korun. Köhler v úterý uvedl, že nákup munice organizovaný Českem do tohoto balíku není započítán.

K TÉMATU: V ruském Tatarstánu, více než 1000 kilometrů od Ukrajiny, zaútočily drony. Úřady hlásí zraněné

„Tento balík v hodnotě 500 milionů eur nezahrnuje český plán. Německý podíl na české iniciativě činí 576 milionů eur,“ vysvětlil mluvčí s tím, že celková hodnota obou podpůrných plánů přesahuje miliardu eur.

Německem ohlášená suma je dosud nejvyšší, jakou zatím veřejně oznámil některý ze států zapojených do české iniciativy zaměřené na nákup munice mimo Evropskou unii. K tomuto projektu se zatím připojila zhruba dvacítka zemí od Kanady přes Německo až po Nizozemsko a Lucembursko.

Velkým podporovatelem je například Nizozemsko, které nejprve oznámilo příspěvek 100 milionů eur a později ho zvýšilo na 250 milionů eur, tedy asi 6,3 miliardy Kč.

Česko má možnost pořídit v zemích mimo EU nejméně 800 tisíc dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu. S návrhem na nákup munice mimo unijní státy přišel český premiér Petr Fiala (ODS) na mimořádném summitu EU na počátku února a následně o plánu informoval český prezident Petr Pavel na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

Během schůzky Visegrádské skupiny se k iniciativě zavázalo připojit Polsko, a to jak finančně, tak logisticky. Oznámil to polský ministr zahraničí Radosław Sikorski. Český šéf zahraničního resortu Jan Lipavský (Piráti) v souvislosti s jednáním skupiny ocenil, že řada zemí se přidala k české iniciativě na zajištění munice. Poděkoval také přímo severním sousedům.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Noční mise u Časiv Jaru očima reportéra. Jasné pokyny, starost o matku i překvapení v cíli

Tagy:
Německo pomoc Ukrajina zbraně ministerstvo obrany munice ruská invaze na Ukrajinu dělostřelecký granát Boris Pistorius dělostřelecká munice