Chaos v účasti ruských tenistů. Rakušan změny neplánuje, policie v tom nevidí problém

Kauza ruských tenistek

Zatímco ruským tenistům, kteří se účastní turnaje v Liberci, je hrát umožněno, v případě tenistek stejné národnosti rozhodla cizinecká policie před několika dny jinak. Nad nejasnou situací kroutí hlavou odborníci i komentátoři. Policejní útvar pro mezinárodní záležitosti však rozdílný přístup hájí. Vláda i přesto odmítá vyslyšet hlasy ohledně vyjasnění stávajících pravidel.

Tenisté Děnis Klok a Kirill Kivatcev mohou hrát na libereckém turnaji Svijany Open. První se narodil na Krymu a má ruský pas od násilné anexe, k níž došlo v roce 2014, druhý má zažádáno o italské občanství. Vládní opatření přitom zakazuje účast sportovců, kteří reprezentují Ruskou federaci, na českých sportovních akcí.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Stopka pro ruskou tenistku Zvonarevovou. Polsko ji nepustilo do země, měla hrát ve Varšavě

Cizinecká policie však v jejich pobytu nevidí problém. „Veškeré podmínky pro vstup a pobyt byly z jejich strany splněny. Tito sportovci pobývají na území Česka legálně a v souladu s právními předpisy, a to na rozdíl od případu vyhoštění tenistek z minulého týdne,“ uvedl mluvčí Josef Urban. Policisté z útvaru ale poslali pryč ze země ruskou tenistku mířící na Prague Open, zatímco dalším bylo sděleno, ať do Česka nejezdí. Ženskou tenisovou asociaci tento postup zaskočil.

Podle jejich vyjádření musí být „všem hráčkám umožněno soutěžit na okruhu WTA pouze na základě zásluh, bez diskriminace“. Jednou z tenistek, která se dozvěděla o zprávě ohledně vstupu do země, je také Anastasia Pavljučenkovová. Sportovkyně v minulosti ruskou válku na Ukrajině kritizovala.

Podle šéfredaktora webu Echo24 je takový přístup ze strany státu zcela nevhodný. „Někdo z vlády by měl jasně říct, že s takovým principem kolektivní viny nelze souhlasit. Je to ostuda České republiky,“ zhodnotil celou situaci.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) však změnu současně nastavených pravidel nezvažuje. „Vládní usnesení zakazuje účast sportovců, kteří reprezentují Rusko a Bělorusko. Platí však, že jsme právní stát a každá situace se posuzuje podle platných zákonů. Na tom by se nic měnit nemělo,“ stojí v SMS zaslané redakci CNN Prima NEWS.

Podobně ožehavá situace se nevyhnula ani kulturnímu prostředí. Dne 16. října by měla v Obecním domě vystoupit operní pěvkyně a dlouholetá podporovatelka Vladimira Putina Anna Netrebko. Umělkyně se nachází na ukrajinském sankčním seznamu. Pražský radní pro kulturu Jiří Pospíšil už doporučil koncert nepořádat. S vedením Obecního domu by své návrhy měl probrat příští týden.

Tagy:
Vladimir Putin Polsko Liberec tenista Česko Rusko Anastasija Pavljučenkovová Cizinecká policie ruská invaze na Ukrajinu Svijany Open