Energetická společnost ČEZ vyplatí svým akcionářům rekordní dividendu z loňského očištěného zisku 145 korun za akcii, tedy téměř z celého zisku 78 miliard korun. Valná hromada v pondělí večer schválila návrh, který za stát podalo ministerstvo financí. Jde o nejvyšší dividendu v historii společnosti, stát tak dostane 54 miliard Kč. Zamítnut byl naopak návrh představenstva na dividendu 117 Kč za akcii, tedy 80 procent ze zisku. Potvrzeno bylo také současné složení dozorčí rady společnosti.
Dosud nejvyšší dividenda ČEZ byla 53 korun na akcii v roce 2009.
Návrh na zvýšenou dividendu podalo ministerstvo financí v polovině června, přestože původně uvádělo, že vlastní návrh podávat nebude. Představenstvo ČEZ k návrhu státu následně uvedlo, že firma bude schopna pokrýt vyplacení zvýšené dividendy bez nutnosti přijetí mimořádných opatření. Do budoucna to však podle vedení může snížit likviditu a kreditní rating společnosti. Celkově však návrh ministerstva neohrožuje podle představenstva střední ani dlouhodobou finanční stabilitu společnosti a nemá ani bezprostřední vliv na plánované investice.
ČTĚTE TAKÉ: Stanjura si od vyššího čerpání zisků ČEZ slibuje deset miliard navíc. O jejich využití má jasno
Návrh ministerstva valná hromada schválila jasnou většinou hlasů, podle neoficiálních výsledků více než 90 procenty. To podle analytiků není překvapivé. „K tomu, aby návrh prošel, bylo nutné získat nadpoloviční většinu přítomných. Při dnešní účasti 75,22 procenta všech akcionářů si stát mohl rozhodnout o výši dividendy prakticky sám, řekl analytik společnosti XTB Tomáš Cverna. Podle něj jde o pozitivní zprávu pro státní rozpočet i minoritní akcionáře.
Celkově trvalo jednání valné hromady 14 hodin. První bod věnovaný zprávám představenstva a dozorčí rady společnosti se projednával více než deset hodin, byl tak dosud nejdelší, řekl mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Akcionáři během toho položili kolem 130 dotazů. Největší část dotazů prvního bodu se týká takzvaného rozdělení části skupiny ČEZ, jejího rekordního zisku v loňském roce, přístupu firmy k takzvané windfall tax z nadměrného zisku nebo plánů společnosti do budoucna.
Před polednem přerušili hromadu přibližně na deset minut aktivisté z hnutí Greenpeace. Protestovali proti prodloužení těžby v lomu Bílina, které získaly Severočeské doly ze skupiny ČEZ od báňského úřadu do roku 2035. Po pár minutách za doprovodu policie opustili v poklidu jednací sál.
Valná hromada potvrdila ve funkcích členů dozorčí rady společnosti bývalého šéfa Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Vratislava Košťála a advokáta Václava Kučeru, který v minulosti zasedal v dozorčí radě Pražské plynárenské. Oba zasedají v radě už od loňského listopadu, zatím však byli jen náhradními členy. Navrhlo je ministerstvo financí. Žádné změny valná hromada v dozorčí radě neprovedla, jedno místo tak dál zůstává volné.
ČEZ je největší energetická firma v Česku. Majoritním vlastníkem ČEZ je stát prostřednictvím ministerstva financí, vlastní zhruba 70 procent akcií.