Smrt George Floyda: Policista z Michiganu odložil zbraně a přidal se k demonstrantům

Policejní náčelník Chris Swanson ve městě Flint v americkém státě Michigan v sobotu odložil svou výstroj a připojil se k davu protestujícímu proti policejní brutalitě a násilné smrti Afroameričana George Floyda. Chtěl tak ukázat, že jsou i policisté, kteří sdílejí názor demonstrující veřejnosti.

Amerikou zmítají už týden bouřlivé nepokoje. Demonstranti zapalují policejní auta, rozbíjejí výlohy a požadují spravedlnost za smrt Afroameričana George Floyda. Náčelník Swanson z města Flint se rozhodl ukázat policejní solidaritu. K demonstrantům klidně hovořil a upozorňoval je, že brutalita k jeho povolání nepatří. Dav protestujících ho vyzval, aby s nimi pochodoval, Swanson odvětil: „Jdeme.“

„Jediný důvod, proč tu jsme, je, aby byl váš hlas slyšen,“ začal Swanson svůj proslov k demonstrantům. Pokračoval slovy, že tamní hlídky chtějí pomáhat lidem a ne dělat „nesmysly“, které někteří důstojníci provádějí. Proto odložil i svou policejní výstroj – helmu i obušky. „Tihle policisté vás milují. Podívejte, támhleten objímá lidi. Řekněte nám, co potřebujete,“ pokračoval náčelník. Dav ho na to vyzval, aby se k nim připojil slovy: „Pojďte s námi.“ Průvod doprovázely úsměvy, radostné hvízdání a potlesk.

Změňme systém, který zabil George Floyda

Náčelníkův přístup vyvolal vlnu reakcí také na internetu. Video, které celou situaci dokumentuje, na Twitteru zhlédly už miliony lidí. Tisíce z nich ho sdílelo na svých profilech. Jeden z uživatelů napsal: „Tímhle způsobem změníme systém, který zabil George Floyda. Všímavostí a vírou. Chris Swanson je příkladem všech policistů, které znám a respektuji. Je to mentalita, která staví komunitu do popředí. Takhle vypadají všímavé činy. Tohle je změna.“

Policejní náčelník Swanson se ke smrti George Floyda vyjádřil už v pátek v noci na svém facebookovém profilu. „Přidávám se ke sboru občanů, kteří požadují rychlé zatčení a trestní řízení každého policejního důstojníka, který byl do tohoto zločinu zapojen,“ napsal. Swanson také doplnil, že video, které zachycuje smrt Afroameričana, narušuje důvěru veřejnosti v policii, kterou společnost pečlivě buduje.

Tagy: