reklama

Stomatolog neočkovanému odmítl vrtat zub, rovnou trhal. Část lékařů lidi bez vakcíny nechce

Naší redakci se ozvali další pacienti, které lékaři odmítli ošetřit, protože nejsou očkovaní. Mezi nimi je i matka 14letého chlapce. Právě jeho měla lékařka odmítnout vyšetřit, přestože měl akutní zdravotní problémy. Odmítnutí pacienti se začali obracet na Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka.

reklama

Část pacientů Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v nedávné době zaskočila cedule, vyvěšená v Centru preventivní kardiologie. Stálo na ní, že lékař nevyšetří neočkované pacienty. Lidí, kteří u lékařů narazili na podobný přístup je víc. Třeba nemocného syna Lucie Procházkové odmítla před dvěma týdny vyšetřit děčínská lékařka, provozující ORL ambulanci.

„Potřebovali jsme udělat výtěry u odborníka a bohužel jsme nebyli vpuštěni. A pro mě jako pro mámu je hrozný, když nemůžete jít se svým dítětem doprovodit ho. Podívala se mu jenom do krku, ale stěry neudělala z důvodu, že nejsme očkovaný nikdo z celé rodiny,“ řekla Procházková.

Reportéři CNN Prima NEWS pak lékařku telefonicky kontaktovali. Ta tvrzení popřela. „Není to možné. Děti vyšetřuju normálně, dospělé ne. Když je matka neočkovaná, samozřejmě se chráním, protože mně je 70 let,“ hájila se lékařka.

Podobnou zkušenost má i další žena, která chtěla zůstat v anonymitě. „Asi před měsícem jsem byla u svého lékaře, protože jsem dostala rýmu a kašel od dcery, která měla zánět průdušek. Můj praktický lékař řekl, že dokud nemám PCR test, tak tam nemám chodit,“ popsala.

Nedoložila jste doklad o bezinfekčnosti

Lékaři prý často po pacientech vyžadují alespoň PCR test. „My jsme vás neodmítli ošetřit, vy jste odmítla doložit doklad o bezinfekčnosti,“ vysvětlovali další pacientce. Vyšetření pacientů bez doložení bezinfekčnosti odmítají i někteří zubaři nebo psychiatři.

„Zubař odmítl neočkovanému vrtat zub a řekl, že mu ho musí vytrhnout, že vrtat ho nebude. Takže pán přišel o zub takhle,“ popsala jeden z příkladů Petra Langová, která provozuje neziskovou organizaci zastupující lidi v nesnázích. „Já mám registrované tři stížnosti na toto téma, ale těch lidí jsou desítky,“ dodala.

Třeba ombudsmana Stanislava Křečka kontaktovalo 12 lidí, stěžujících si na to, že existují lékaři, kteří odmítají vyšetřit pacienty bez dokladu o bezinfekčnosti. „My ovšem s touto věcí nemůžeme nic dělat. Mohli bychom tu záležitost prošetřovat tehdy, pokud by se lidé obrátili na zřizovatele na krajský úřad,“ radí Křeček.

Lékař má přitom ze zákona povinnost přijmout pacienta v akutním i neakutním stavu. Pokud ho odmítne ošetřit, musí mu dát písemnou zprávu s odůvodněním.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých
Vláda

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Měli jste omikron? Vláda chystá nové opatření, výjimka z testů se má ale týkat jen někoho

Prodělali jste omikron? Na měsíc se zřejmě vyhnete testům i karanténám. Ve středu večer by měla nová pravidla schválit vláda. Podle informací CNN Prima NEWS se ladí poslední detaily. Diskuze se vede o to, zda by mělo opatření platit i retrospektivně a zda se omikronem už znovu nakazit nemůžete. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je taková šance alespoň po dobu 30 dnů téměř nulová.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

reklama

Domácí zpravodajství

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama