Škrty v dotacích solárů? Stát se vykrucuje, zlobí se starosta. Výhrady mají i někteří senátoři
Chraňte svého mazlíčka: Vnější parazité ho mohou potrápit více, než si myslíte Zdroj: ČTK
Sérii pořadů Prima Mazlíčka na téma Chraňte svého mazlíčka jsme vytvořili ve spolupráci se společností Elanco. Rozhodli jsme se společně majitele psů a koček informovat o možných problémech, které způsobují vnější parazité (například blechy a klíšťata). Pomocí krátkých pořadů vám přinášíme rozhovory s veterináři, kteří odpovídají na otázky, zda se kloní spíše k přírodním nebo chemickým antiparazitikům, jak moc nebezpečná jsou klíšťata u nás nebo jaké chyby děláme při odblešení zvířat. Jsou to sice témata, která působí banálně, ale na druhou stranu jsou právě proto podceňovaná, a to by rozhodně být neměla.
Každý, kdo má mazlíčka, to asi zná. Vrátíte se z procházky nebo klidně jen ze zahrady a při hlazení narazíte na klíště. No tak se nasaje a odpadne, říkáte si? Ne, důležité je, aby se vůbec nepřisálo, a to kvůli nebezpečným nemocem, o kterých si popovídáme s veterinární lékařkou Michaelou Riedlovou. Také nám prozradí, jaká antiparazitika působí repelentně a ochrání tak našeho mazlíčka už proti zmíněnému přisátí.
Zatímco s ochranou proti klíšťatům v jarním období začínáme, proti blechám bychom měli mazlíčka chránit preventivně celý rok, a to i v zimě. Řekneme si nejen jak na výběr antiparazitik, kterých je celá řada, ale také to, jaké nejčastější chyby majitelé zvířat dělají.
Kočky jsou známí tuláci a lovci. Pokud už máte kočičku, kterou pouštíte ven, je jasné, že neohlídáte úplně vše. Je ale pár věcí, které by zodpovědný majitel měl dodržet.
Plánujete se svým psem vyjet na výlet do zahraničí? A víte, co vše byste měli před odjezdem zařídit? My vám poradíme společně s veterinární lékařkou Martinou Načeradskou. Probereme nejen jaké dokumenty s sebou majitel zvířete potřebuje, ale i jak na ochranu proti komárům a bodavému hmyzu, který je za našimi hranicemi daleko nebezpečnější než u nás.
Že psí blechy na člověka jdou, ví už snad každý. Chutná jim krev psí, kočičí i lidská. Slavná replika z filmu „Na samotě u lesa“ není pravdivá. Blechy si sice většinou vyhlédnou psa nebo kočku, ale klidně skočí i na vás a hlavně v situaci, kdy jsou přemnožené. Pokud je pak máte v domě či bytě, není jednoduché se jich zbavit.
Víme, že zvíře může mít blechy i když se nedrbe a může je chytit klidně i od nás. Jak tedy zvíře i domácnost správně a bezpečně odblešit tak, aby to bylo účinné, ale neublížili jsme našim mazlíčkům?
Když se bavíme o klíšťatech, často se zmiňuje, že je důležité, aby se klíště vůbec nepřisálo. Proč? Protože přisátím se pomocí slin klíštěte přenáší nebezpečné nemoci. Nechybí ani názorná ukázka správného vyndání klíštěte od veterinární lékařky.
Pokud přemýšlíte o pořízení štěněte, v první řadě je nutné zvážit, jaké plemeno se k vám hodí. Pak odkud si ho pořídit a také je dobré vědět, co na začátku nepodcenit, abyste měli příjemné první společné chvíle a nemuseli hasit problémy.
Čeká nás jaro. O to víc se budeme těšit na procházky s našimi mazlíčky. V tomto období bychom na ně měli myslet o trochu víc než jindy. Stoupající teploty a sluneční paprsky jsou totiž rájem pro klíšťata.
Když už řešíme prevenci proti klíšťatům a blechám pro naše mazlíčky, je velmi důležité, abychom aplikovali antiparazitikum zvířeti pro které je konkrétně určeno a nezaměňovali to. Jsou totiž látky, které jsou jedovaté pro kočky i králíky a veterinární lékaři mají zkušenosti s velmi nebezpečnými otravami.