reklama

čich

Výpis příspěvků ke štítku „čich“

Káva mi teď chutná jako benzín. Pacienti po covidu hlásí pomíchané smysly, lékaři tápou

18. června 2021 14:21

Onemocnění COVID-19 může mít bizarní následky. Mnoho lidí během nemoci přijde o čich či chuť, někteří pacienti si však i po vyléčení z covidu stěžují, že cítí zvláštní vůně a chutě. Káva prý připomíná benzín, čerstvá cibule a česnek se zdají, jako by byly zkažené. Případy pomíchaných smyslů nyní inspirovaly vědce k novým studiím. Chtějí zjistit, jak mohou viry ovlivnit právě čich, píše web Daily Mail.

Zázraky zvířat a lidí: Netopýří muž hraje basket, ptáci slyší bouřku pár dnů dopředu

2. května 2021 06:05

Někteří psi prý u páníčka poznají covid, jiná zvířata mají vnitřní kompas, slyší bouřku několik dnů dopředu, mají ultrafialové vidění. Biolog Jaroslav Petr v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že němé tváře často dokáží věci, ze kterých se tají dech. O neobyčejné komunikaci a vnímání živočichů i lidí napsal knihu, která je nominována na cenu Magnesia Litera.

Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?

13. dubna 2021 05:33

Ztráta čichu a chuti bývá velmi častým příznakem onemocnění COVID-19. Některým pacientům se chuť i čich vrátí během několika dnů, jiní ani po několika týdnech nic necítí a nedokážou si vychutnat jídlo tak jako dříve. Podle lékařky z ORL Azity Gebauerové dojde k úpravě těchto smyslových vjemů u většiny z nich spontánně. Pokud se tak ale nestane do tří týdnů, je na místě navštívit ordinaci ORL.

Covid jí vrátil čich. Po dvaceti letech konečně cítím vůni kávy, říká žena z Moravy

1. prosince 2020 19:37

Jedním z typických příznaků nemoci COVID-19 je ztráta čichu, u paní Lenky ze severní Moravy se ovšem dostavil úplně opačný efekt. Čich ztratila kvůli chronickému onemocnění již před více než dvaceti lety a vrátil se jí, až když onemocněla covidem. Žena pocházející ze Šumperka se nyní raduje, že si konečně může přičichnout ke kávě nebo vybírat parfém skutečně podle vůně. „Je to takový ostrůvek pozitivna v celkově negativní situaci,“ popsala své pocity pro CNN Prima NEWS.

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

22. října 2020 06:02

Christina Alexanderová jako mnoho dalších prodělala koronavirus. Když v polovině března vařila večeři, uvědomila si, že ztratila chuť a čich. Stejně jako u odhadovaných 34 až 68 procent infikovaných měla i ona zkreslené smyslové vnímání. Proč dochází ke ztrátě chuti a čichu, se vědci stále snaží zjistit. Jejich závěry zveřejnil portál Inverse spolu se svědectvím dalších mladých lidí.

Psí čich je přesnější než kdejaký přístroj

27. listopadu 2018 00:00

Pes je nejen nejlepším přítelem člověka, ale dalo by se říct i ochráncem. Jejich čuch je 10 000x lepší než ten náš a díky němu, věřte nevěřte, dokážou odhalit mnoho chorob.  Americká společnost tropické medicíny a hygieny zjistila, že psi jsou dokonalými přístroji k odhalení mnoha nemocí. Například malárie. „Kůže lidí, kteří jsou těmito parazity nakaženi, má specifický zápach, který je lidem samozřejmě skryt. Psi se dají vycvičit k tomu, aby na kousku oblečení tuto nemoc rozeznali,“ řekl vedoucí výzkumu Steven Lindsay. Zatím byly pokusy prováděny na ponožkách nemocných dětí. Psi odhalili nemocné z 70%.   

reklama