Nová britská studie naznačuje, že nákaza koronavirem může způsobit změny v mozku. Vědci odhalili významné rozdíly díky snímkům z magnetické rezonance, pořízené před a po onemocnění. I po mírné infekci se celková velikost mozku mírně zmenšila, informuje web britské stanice BBC.
Vědci sledovali změny pomocí magnetické rezonance. V souvislosti s nákazou nemocí COVID-19 zjistili změny na šedé mozkové kůře v oblastech, které odpovídají paměti a čichu. Není ale podle nich jasné, zda jsou změny trvalé. Upozorňují, že mozek se dokáže „léčit“, píše web BBC.
„Sledovali jsme v podstatě mírnou infekci, takže zjištění, že v mozku skutečně vidíme určité rozdíly a jak moc se mozek změnil ve srovnání s těmi, kteří infekci neprodělali, bylo docela překvapivé,“ uvedla vedoucí autorka studie, profesorka Gwenaelle Douaudová z Wellcome Centre for Integrative Neuroimaging na Oxfordské univerzitě.
Studie byla publikována v časopise Nature. Vědci sledovali zdravotní stav 500 tisíců lidí po dobu přibližně 15 let a disponovali databází skenů zaznamenaných před pandemií. To jim poskytlo jedinečnou příležitost studovat dlouhodobé zdravotní dopady viru.
Vědci poté pořídili nové snímky 401 pacientů, a to v průměru 4,5 měsíců po nákaze. Z nich mělo 96 % mírný covid. Zkoumali i dalších 384 účastníků, kteří covid neměli.
Celková velikost mozku nakažených účastníků studie se zmenšila o 0,2 až 2 %, a to v oblastech souvisejících s čichem a pamětí. Pro lidi, kteří se nedávno zotavili z covidu, bylo o něco obtížnější zvládnout složité duševní úkoly.
Vědci však nevědí, zda mají nová zjištění skutečný dopad na dlouhodobé zdraví. „Musíme mít na paměti, že mozek je skutečně plastický – tím máme na mysli, že se dokáže sám ‚uzdravit‘ – takže je opravdu velká šance, že se škodlivé dopady infekce časem zmírní,“ přiblížila profesorka.
Nejvýraznější úbytek šedé kůry mozkové byl zaznamenán v čichových oblastech, není však jasné, zda virus napadá přímo tuto oblast, nebo buňky jednoduše odumírají v důsledku nedostatečného používání poté, co lidé po prodělání některých variant covidu ztratili dočasně čich.
Je proto možné, že toto poškození nezpůsobují všechny varianty viru. Skeny byly provedeny v době, kdy převládala mutace alfa a ztráta čichu a chuti byla hlavním příznakem onemocnění. Podobné příznaky měla i varianta delta, o té se však studie nezmiňuje.