Horečka a ztráta čichu jsou nyní při nákaze koronavirem vzácné, ukazují data. Hlavním symptomem je v současné době bolest krku. Tento příznak pak převažuje u valné většiny nakažených, lidé si tak často myslí, že jde jen o nachlazení. Ve Velké Británii už podle tamního vědce nová vlna covidové pandemie startuje.
Onemocnění koronavirem opět získává na síle. A to nejen v České republice, ale i v jiných státech – například ve Spojeném království. Příznaky onemocnění se ale od těch původních výrazně liší. Epidemiolog a spoluzakladatel aplikace Covid ZOE Tim Spector upozorňuje nejen na zvyšující se počet případů koronaviru v zemi, ale také na to, že oficiální informace o symptomech jsou již zastaralé. Přesto se jimi ale někteří lidé stále řídí.
„V tuto chvíli začíná covid u dvou třetin lidí bolestmi v krku. Horečka a ztráta čichu jsou nyní vzácné, proto si řada starších lidí neuvědomuje, že má covid,“ řekl pro web Independent.
GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo
Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.
Uvedl také, že po bolesti v krku následují příznaky podobné chřipce, jako například bolest hlavy, ucpaný nos nebo suchý kašel a rýma. Podle něj pak Velkou Británii čeká letos na podzim zničující vlna covidu, která je umocněna například poklesem testování. Ta navíc začíná dříve než loni.
„Vypadá to, že jsme na začátku další vlny, a tentokrát to postihlo starší lidi o něco dříve než poslední vlna,“ uvedl Spector. Virolog Lawrence Young dodal, že první údaje ukázaly, že nové podvarianty omikronu možná budou schopné uniknout imunitě vytvořené proděláním nemoci nebo očkováním. „Na těchto variantách (BA.2.75.2 a BQ1.1) je zajímavé, že i když se mírně liší v tom, jak vznikly, přišly se stejnými změnami, jak obejít imunitní systém lidského těla,“ poznamenal pro web Independent. „Ještě z toho nejsme venku,“ varoval profesor z Univerzity ve Warwicku.
Měli by se Češi obávat i chřipkové epidemie? A hrozí nová a závažnější mutace? Nejen to se dozvíte ve výše přiloženém videu. Rozhovor si můžete poslechnout i jako podcast: