Slavný snímek Klub rváčů svého času rozvířil nejen množství společenských debat, ale dokonce i řadu nespokojených lidí inspiroval k antisociálnímu jednání. Toho se chtějí čínské úřady zjevně vyvarovat, a tak na tamější streamovací službě zpřístupnily více než 20 let starý film s výrazně upraveným koncem.
Když čínský prezident Si Ťin-pching v prosinci minulého roku apeloval na sílu socialistické kultury, jednalo se o další z mnoha výzev, aby tamější umělci tvořili v souladu s režimem a nepokoušeli se tvořit nic podvratného. Pomineme-li fakt, že by tím umění ztratilo jednu ze svých klíčových společenských funkcí, může podobné prohlášení působit jako zhmotnění obav režimu o svou neochvějnou ideologii – které zjevně vadí i více než dvě dekády starý snímek.
Na čínské streamovací platformě Tencent Video se objevil film Klub rváčů z roku 1999 – ovšem s výrazně upraveným koncem. Zatímco originální verze od Davida Finchera si zakládala na ambivalentním vyvrcholení, z něhož si každý divák může odnést něco jiného, tento luxus je čínským filmovým fanouškům odepřen.
Namísto ikonických (a po útocích z 11. září ještě výrazně kontroverznějších) pádů mrakodrapů, vzpouře proti konzumerismu a šance na budování nové civilizace se v čínské verzi objevuje pouze titulek, že policie všechny nekalé plány včas odhalila, zabránila tragédii a poslala Tylera Durdena (postavu ztvárněnou Bradem Pittem) do psychiatrické léčebny.
FIGHT CLUB’s ending for the Chinese release (on Tencent Video) was changed to this and now I’m waiting for someone to fanfic a sequel based on this censored ending. pic.twitter.com/zYB0bY3Dlp
— Courtney Howard (@Lulamaybelle) January 24, 2022
„Nová čínská verze Klubu rváčů vrací moc zpět do rukou policie a naznačuje ideální konec v souladu s čínským státním diskursem, v němž je symbiotický vztah mezi policií a státem samozřejmý,“ řekl How Wee Ng, který na Westminsterské univerzitě vyučuje čínský film a média.
U takto známého a navíc 23 let starého snímku se jedná o bezmála groteskní gesto, kterým proti sobě čínští cenzoři spíše popudí fanoušky, než aby diváky skutečně přesvědčili o prezentovaném „správném“ konci. Snad i proto se zatím ke kauze nikdo oficiálně nevyjádřil, a není tudíž jasné, zda za technickou úpravou stojí přímo čínské úřady, nebo ustoupil tamější distributor; ovšem vzhledem k tomu, že distribuční společnost Pacific Audio & Video Co. beztak patří čínské státní televizi, je jasné, že šlo o objednávku z nejvyšších míst. Morálka čínského publika je zřejmě natolik křehká, že pokud vždy nezvítězí zákon a pořádek, může se společnost rozsypat…
Nejedná se přitom zdaleka o první případ, kdy čínští cenzoři výrazně upravili vyznění snímku. Divácký hit roku 2019 Bohemian Rhapsody šel do čínských kin v upravené verzi s vystřiženými scénami užívání drog a líbání Freddieho Mercuryho s jinými muži. Střihačské nůžky zaúřadovaly kvůli přemíře násilí třeba i u filmů Logan, REVENANT Zmrtvýchvstání či Hacksaw Ridge. Nemluvě o desítkách filmů, jejichž distribuce byla rovnou zakázána – ať už kvůli protičínským postojům některého z tvůrců či „závadnému“ obsahu.