Společnost Walt Disney je pod palbou amerických republikánů. Na platformě Disney+ v Hongkongu totiž chybí epizoda Simpsonových, která byla kritická k čínské vládě. Podle republikánů se Disney chová pokrytecky, když se před čínskou komunistickou stranou ohýbá. Společnost se k tomu zatím nevyjádřila.
„Jsme hluboce znepokojeni rozhodnutím společnosti Disney vymazat minulost jménem komunistických tyranů v Pekingu...,“ postěžoval si v pátečním dopisu republikánský kongresman Jeff Duncan.
Spolu s dalšími dvanácti republikánskými kongresmany požaduje od šéfa Disney Boba Chapeka vysvětlení, zda společnost Disney dovolila čínským cenzorům zkontrolovat veškerý obsah platformy Disney+ před jejím spuštěním v Hongkongu.
„Pokud ano, tak uveďte, kdy jste čínské komunistické straně poskytli možnost odstraňovat váš obsah nebo jim předali možnost činit rozhodnutí o cenzuře,“ požaduje kongresman. „Pokud nikoliv, provedl Disney autocenzuru této epizody a proč?“ naléhal na společnost Duncan.
Řeč je o dílu, ve kterém se rodinka Simpsonových vydá do Číny, protože Selma by ráda adoptovala malou čínskou holčičku. Tvůrci si v epizodě několikrát rýpli do čínské vlády, například při návštěvě akrobatického představení oznámil pořadatel, že akrobat byl zastřelen, jelikož si pustil pusu na špacír. V jiném momentu rodinka navštívila čínské náměstí Nebeského klidu, kde se v roce 1989 odehrál krvavý střet mezi obyvateli požadující demokratizaci systému a čínským komunistickým aparátem.
Když rodinka Simpsonových přechází zmíněné náměstí, tak se vedle nich nachází cedule s textem „Náměstí Nebeského klidu – zde se v roce 1989 nic nestalo.“ Tvůrci si také neodpustili scénu, kdy před Selmu najede na náměstí tank, podobně, jako tomu bylo v roce 1989.
Právě na tyto scény se republikánský politik v dopisu zaměřil. „Uznáváte veřejně, že k masakru na náměstí Nebeského klidu došlo, a že rovněž došlo kvůli čínské vládě k významným ztrátám na lidských životech?“ ptá se Duncan v dopisu společnosti. Republikáni také požadují informace, zda čínská vláda vyvinula na společnost Disney nátlak a pohrozila jí uzavřením Disneylandu v Šanghaji, pokud by epizodu nesmazala.
V rozhovoru pro Fox Business pak Duncan vyjádřil své všeobecné nespokojení nad americkými společnostmi, které v USA prosazují „woke culture“ (v překladu „kultura probuzení“ – uvědomění si otázek rasové a sociální nespravedlnosti a snaha o jejich nápravu). Před čínskou komunistickou stranou se ale současně neváhají ohýbat. „Příliš mnoho společnosti jako Disney se na domácí půdě každou maličkost snaží zaobalit do woke culture. Jakmile ale dojde na Čínu, tak v obavě o jejich zisky mlčí,“ řekl kongresman.
Disney spustil s velkou pompou svoji streamovací službu v Hongkongu na začátku minulého měsíce. O chybějící epizodě, ve které rodinka Simpsonových navštívila Čínu, se ale ani slůvkem společnost nezmínila.