čip

Výpis příspěvků ke štítku „čip“

Škoda zastaví na 14 dní výrobu, v provozu nechá jednu linku. Může za to nedostatek čipů

18. října 2021 08:51

Automobilka Škoda Auto od pondělí na následující dva týdny zcela zastaví výrobu ve všech třech svých tuzemských závodech, výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při této odstávce chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut, informoval vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Úřady začaly vydávat nové občanské průkazy s čipem. První den provázely komplikace

2. srpna 2021 14:34

Úřady začaly od prvního srpnového pondělí vydávat nový typ občanských průkazů vybavený zabezpečeným čipem s biometrickými údaji. Změnou, která vychází z evropského nařízení, se ztíží možnost doklady padělat a zneužívat. Z důvodu přípravy nebylo od čtvrtka do neděle možné žádat o vydání občanského průkazu a cestovního pasu. O nové občanské průkazy požádalo během dopoledne zhruba 5 800 lidí. Dílčí potíže s jejich vydáváním byly odstraněny.

Občanky se změní, pohlaví v nich ale zůstane. Ženy mohou žádat o příjmení bez -ová

2. června 2021 11:03

Lidé budou asi ještě letos dostávat občanské průkazy s čipy, na nichž budou jejich otisky prstů. Sněmovna to ve středu schválila. Odmítla naopak návrh Pirátů, aby údaj o pohlaví v občanských průkazech nebyl uváděn vůbec, nebo patřil mezi dobrovolné. Normu nyní dostane k projednání Senát. Ženy také budou nově moci požádat o zápis příjmení v mužském tvaru, tedy bez přípony -ová. Poslanci přijali návrh zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové.

Opice díky čipům ovládá počítač jen pomocí myšlenek. Na záběrech hraje videohru

14. dubna 2021 13:02

Že dokáže opice hrát oblíbenou videohru Pong, je samo o sobě unikátní. Ale zpráva, že makak ovládá počítač pouze pomocí své mysli, působí jako z jiného světa. Dokazuje to však video společnosti Neuralink, která se zabývá implantovatelnými čipy. Firmu vlastní podnikatel Elon Musk, který založil také společnosti Tesla a SpaceX. Informoval o tom web CNN.

Musíme vědět, kdo už byl očkovaný. Ať už na papíře nebo čipu, navrhuje Prymula

14. února 2021 14:12

Vláda musí podle exministra zdravotnictví Romana Prymula do budoucna zvažovat, jak označit občany, kteří už se nechali očkovat koronavirovou vakcínou. Řekl to v pořadu Partie Terezie Tománkové, kde navrhl, že by se lidé mohli prokazovat papírem či čipem. Právě atribut čipu provází řadu konspiračních teorií v souvislosti s koronavirovými vakcínami i pandemií jako takovou.

Když psí oči pláčou: Jaký je osud zlomeného Preclíka, zbavil se ho někdo?

12. ledna 2021 15:00

Preclíkovo video zaujalo tisíce lidí napříč republikou. Křížence odchytil útulek AniDef - Žim a po zveřejnění jeho zaslzených očí se národ pejskařů rozbrečel s ním. Přesně tak totiž vypadá zlomené srdce. Něžná duše v těle bulla, který by za normálních okolností lidi děsil, je teď rozplakává. Zatím se neví, zda mu někdo ublížil a vyhodil ho, nebo se ztratil. Neumí mluvit, nepoví nám to, jen jeho výraz říká, že mu uvnitř duše dobře není.

Z Liberce na Harvard: Čeští studenti se podílí na vývoji umělé ledviny

4. června 2020 17:34

Dvojice mladých vědců z liberecké Technické univerzity dostala šanci podílet se na unikátním vývoji umělých lidských orgánů. Na prestižním Wyssově institutu na univerzitě v Harvardu několik měsíců pomáhali vylepšit tzv. orgán na čipu. Miniaturní verze lidského orgánu slouží k testování účinků léků a také jako zkušební model, například pro vývoj umělé ledviny.