Výzkumníci na ministerstvu obrany USA vyvinuli speciální mikročip, který se implantuje pod kůži a rozpozná, pokud se člověk nakazil koronavirem. A to ještě předtím, než by mohl infikovat někoho dalšího. Za projektem stojí agentura DARPA, která se už od studené války zabývá výzkumem podobných technologií.
Už desítky let DARPA (Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty) pod vlajkou Pentagonu pracuje na technologiích, které by mohly pomoci americkým vojákům při kontaktu s biologickými zbraněmi a nebezpečnými chorobami. To je důvod, proč řada inovativních technologií, které USA používají v boji s covidem, spatřila světlo světa tak rychle – DARPA už dlouhé roky počítala s tím, že podobná krize může nastat.
Pentagon nyní vyrukoval s podkožním mikročipem, který u pacienta odhalí covid ještě dříve, než nákazu rozšíří. O vynálezu mluvil v pořadu 60 Minutes na stanici CBS jeden z výzkumníků agentury DARPA Matt Hepburn.
„Tato malá zelená věcička pod vaší kůží odhalí chemické reakce, které probíhají ve vašem těle a které signalizují, že budete mít zítra symptomy covidu,“ vysvětlil Hepburn v rozhovoru pro americkou televizi. „Je to jako rozsvícení kontrolky motoru,“ doplnil.
Among some of the current projects that the Defense Advanced Research Projects Agency is developing: a health-monitoring subdermal implant. It’s not a government tracking microchip, but rather a tissue-like gel engineered to continuously test your blood. https://t.co/1UDs9dBNcE pic.twitter.com/Zfph8xQUKC
— 60 Minutes (@60Minutes) April 11, 2021
Podle webu New York Post už někteří lidé tento čip na americkém ministerstvu obrany využívají, mimo Pentagon ale technologie rozšířená není. „Vyzýváme naše vědce, aby přicházeli s řešením, která zprvu znějí jako ze sci-fi,“ řekl Hepburn.
Mikročip funguje jako senzor, který neustále monitoruje pacientovu krev. Pokud komponent odhalí přítomnost koronaviru, upozorní člověka, aby si udělal vlastní krevní rychlotest. „Výsledky můžeme mít do tří až pěti minut,“ uvedl Hepburn.
„Víte, u nás v agentuře DARPA to máme tak: Když se nám experti smějí a říkají, že je to nemožné, jsme na dobré cestě,“ uzavřel Hepburn.
Výzkumníci vnímají konspirační teorie o čipech, které člověka „zotročí“, a proto upozorňují, že vynález Pentagonu určitě nesleduje polohu pacienta a rozhodně se nedostane do těla spolu s koronavirovou vakcínou. Přesto sociální sítě zaplavily negativní reakce na nový vynález.