Úřady začaly od prvního srpnového pondělí vydávat nový typ občanských průkazů vybavený zabezpečeným čipem s biometrickými údaji. Změnou, která vychází z evropského nařízení, se ztíží možnost doklady padělat a zneužívat. Z důvodu přípravy nebylo od čtvrtka do neděle možné žádat o vydání občanského průkazu a cestovního pasu. O nové občanské průkazy požádalo během dopoledne zhruba 5 800 lidí. Dílčí potíže s jejich vydáváním byly odstraněny.
Čip na dokladech bude obsahovat zobrazení obličeje držitele průkazu a dva otisky prstů. V případě, že by údaje nebyly u nově vydaných občanských průkazů zavedeny, nebylo by na ně na základě evropského nařízení možné cestovat do zahraničí. Biometrické údaje budou úřady evidovat nejdéle 90 dnů od vyrobení dokladu kvůli případné reklamaci. Poté budou smazány, protože vytváření jakýchkoli databází s těmito údaji není povolené.
Dosud platné občanské průkazy budou trvat do skončení jejich platnosti, nejdéle do 3. srpna 2031. Občan s platným dokladem bez biometrických údajů s ním může cestovat po Evropské unii do konce platnosti dokladu.
„K dnešním cca 12:15 evidujeme 5 809 žádostí o nový občanský průkaz,“ uvedl Adam Rözler z ministerstva vnitra. Celková čísla za dnešek bude mít ministerstvo k dispozici v úterý.
Vydávání průkazů, kterému předcházela čtyřdenní odstávka systému kvůli přechodu na nový typ občanek, zpočátku poznamenaly technické potíže s počítači na některých pracovištích, například v Praze 5. „Problémy, které se během ranních hodin vyskytly v řádu jednotek, již byly odstraněny a systém je plně funkční,“ dodal Rözler.