CNN Prima News civilisté

civilisté

Výpis příspěvků ke štítku „civilisté“

Gregorová exkluzivně po návštěvě Charkova: Lidé na hřbitově chodí s lopatou a pohřbívají syny

Lidé v Charkově se s ruskou invazí vypořádávají cynickým humorem. V exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Markéta Gregorová (Piráti). Ta je vůbec první europoslankyní, která Charkov navštívila. Toto druhé největší ukrajinské město čelí zcela běžně ruským raketovým útokům, zároveň je vzdálené asi 100 kilometrů od frontové linie. Jak tam nyní vypadá běžný život? A co všechno česká politička ve městě zažila?

Ruská invaze v číslech: Stovky tisíc mrtvých, rozbombardovaná města a škody za biliony

Kyjev nadále sbírá důkazy o zločinech, které ruští okupanti za poslední dva roky na Ukrajině spáchali. Ruská armáda způsobila výrazné škody na ukrajinské infrastruktuře – celkové odhady odpovídají částce kolem 155 miliard dolarů (3,6 bilionu korun). Velmi znepokojivé jsou také údaje o počtech zabitých civilistů, včetně dětí. Tamní prokuratura se rovněž zabývá případy poprav či mučení zajatců, znásilnění nebo podezření z páchání genocidy.

Rozzlobený Netanjahu: Nikdo nám nebude diktovat, jaké máme mít vztahy s Palestinci

Izrael odmítá diktáty ze zahraničí ohledně trvalého urovnání vztahů s Palestinci. V pátek to uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Šéf izraelské vlády svůj příspěvek na sociální síti X podle izraelských médií zveřejnil krátce po telefonátu s americkým prezidentem Joem Bidenem. Ten vyzval Netanjahua, aby se vojenská operace izraelské armády nerozšířila na Rafáh, dokud nebude zaručena bezpečnost civilistů. Netanjahu také uvedl, že odmítá jednostranné uznání palestinského státu.

„Povýšená likvidace Gazy“. Kázání v pražské mešitě ostře kritizují Izrael, chtějí jeho prohru

Obyvatelé Gazy čelí kolektivní likvidaci ze strany Izraele, zaznělo v jednom z kázání v mešitě na Černém Mostě v Praze. Někteří představitelé tuzemské muslimské komunity tak kromě běsnění na začátku loňského října, kdy Hamás napadl izraelské příhraniční oblasti, zpochybňují i další aspekty palestinsko-izraelského konfliktu. Ozývají se dokonce i extrémní teorie o tom, že za smrtí izraelských občanů stojí samotná armáda židovského státu. Se zjištěním přišel web iDnes.cz.

Záběry, z jejichž sledování mrazí. Záznamy ruských raketových úderů na ukrajinská města

Rusko kromě vojenských cílů na Ukrajině dennodenně bombarduje také civilní oblasti. Ukrajinci prostřednictvím bezpečnostních kamer či mobilních telefonů natočili za uplynulý rok a tři čtvrtě nespočet videí, která zachycují dopady ruských raket na civilní stavby, náměstí či dopravní infrastrukturu. CNN Prima NEWS vybrala několik méně známých záběrů, z jejichž sledování mrazí.

Strašlivá bilance ruské invaze: Škody za biliony, hromady mrtvých dětí i zmizelá města

Kyjev nadále sbírá důkazy o válečných zločinech, které ruští okupanti za poslední rok a tři čtvrtě na Ukrajině spáchali. Ruská armáda způsobila výrazné škody na ukrajinské infrastruktuře – celkové odhady odpovídají částce kolem 151 miliard dolarů (3,38 bilionu korun). Velmi znepokojivé jsou také údaje o počtech zabitých civilistů, a to včetně dětí.

CNN: Peklo pro civilisty. Každá druhá raketa vyslaná Izraelci na Gazu byla hloupá

Téměř polovina střel vzduch-země, které izraelská armáda od 7. října použila v Pásmu Gazy, byly neřízené střely, uvedla ve středu CNN na svém webu s odkazem na vlastní zdroje z amerických zpravodajských služeb. Neřízené střely, zvané někdy také „hloupé bomby“, jsou méně přesné a představují větší riziko pro civilisty, zejména v tak hustě osídlené oblasti, jakou je Pásmo Gazy. Pokud Izrael používá v takové míře neřízené střely, je to v rozporu s jeho opakovaným tvrzením, že se snaží minimalizovat civilní obětí, uvedli podle CNN vojenští experti.

Izraelci tvrdě ponižují zajaté Palestince, ukazují záběry. Jde o Hamás, naznačuje armáda

Záběry z Gazy ukazují, jak izraelská armáda hromadně zadržuje muže, kteří se museli svléknout do spodního prádla, pokleknout na ulici, zavázat si oči a nacpat se do korby vojenského vozidla. Na sociálních sítích se objevily ve čtvrtek. Izraelská armáda je odmítla komentovat, naznačila však, že jde o zajaté příslušníky teroristického hnutí Hamás. S tím ale kategoricky nesouhlasí příbuzní některých zadržených.

Boj o život v přímém přenosu. Izraelský hrdina deptal teroristy z Hamásu, zachránil sedm lidí

Izraelci zveřejnili srdcervoucí příběh vojáka Anera Elyakima Shapira, který se během masakru ze 7. října schovával společně s několika civilisty v jednom z protileteckých krytů nedaleko od osady Reim. Na zveřejněných záběrech je vidět, že zatímco teroristé z radikálního palestinského hnutí Hamás házeli do uzavřeného prostoru jeden granát za druhým, Shapiro je ještě před explozí vrhal zpět. Smrtelně ho zranila až osmá výbušnina. Voják, který v den masakru nebyl ve službě a neměl u sebe ani zbraň, díky svému hrdinskému vzdoru zachránil život sedmi civilistům.