Nejméně 30 Palestinců zemřelo a mnoho dalších bylo zraněno při izraelském úderu na dvě školy ve městě Gaza, uvedla podle agentury Reuters palestinská agentura WAFA. Podle ní v budovách škol byli lidé, které vyhnaly boje a izraelské bombardování z jiných částí Pásma Gazy. Izraelská armáda uvedla, že cílem byli ozbrojenci palestinského hnutí Hamás, kteří budovy škol využívali k plánování útoků proti ní.
Na záběrech, které kolují na stránkách palestinských médií, jsou podle agentury Reuters vidět mrtvá těla na dvoře jedné ze škol, zatímco lidé odnášejí zraněné a mrtvé, včetně dětí, které odvážejí sanitky. Také televize CNN s odvoláním na mluvčího palestinské civilní obrany uvedla, že většina mrtvých, které se podařilo zatím vyprostit z trosek, byly ženy a děti. Izraelská armáda neodpověděla na dotaz CNN, kolik členů Hamásu při úderu zabila.
ČTĚTE TAKÉ: Zemřel šéf vojenského křídla Hamásu. Nepřežil nálet na jihu Pásma Gazy, potvrdil Izrael
Podle AP při izraelských leteckých útocích v Pásmu Gazy už ráno zemřelo nejméně osmnáct lidí, včetně čtyř Palestinců ve stanovém táboře v komplexu nemocnice v Dajr Balahu. Ve stanovém táboře jsou podle AP tisíce palestinských uprchlíků. Izraelská armáda tvrdí, že cílila na palestinského ozbrojence, který způsobil „sekundární explozi“, což podle ní „naznačuje“, že v areálu je sklad zbraní.
Drsná slova Netanjahua: Izrael oplatí jakoukoliv agresi. Hizballáh potvrdil úmrtí velitele
Izrael v posledních dnech zasadil zdrcující rány spojencům Íránu v regionu a je připraven tvrdě oplatit jakoukoliv agresi vůči židovskému státu, ať už přijde odkudkoli. V televizním projevu k národu to ve středu večer podle agentur prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, aniž by se však výslovně zmínil o zabití vůdce palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáíla Haníji. Hnutí Hizballáh zase oficiálně potvrdilo, že při úterním izraelském úderu zemřel jeho významný velitel Fuád Šukr. Píše to agentura Reuters.
Izraelská armáda podle serveru The Times of Israel (ToI) uvádí, že v posledních měsících bombardovala desítky škol a dalších budov, kam utíkají civilisté před boji. Podle armády ale tato místa využívá Hamás, jehož členové z nich plánují útoky na izraelskou armádu.
Nemocnice v Dajr Balahu je největším částečně funkčním zdravotnickým zařízením ve střední části Pásma Gazy, mnohé další nemocnice a zdravotnická zařízení v oblasti už nefungují. Při jiném izraelském útoku v Dajr Balahu v neděli zemřela dívka a její rodiče, uvedla AP s odvoláním na místní nemocnici.
Před oznámením o zabití nejméně třiceti Palestinců v budovách dvou škol ve městě Gaza, tamní úřady, ovládané Hamásem, uvedly, že od začátku války před deseti měsíci zemřelo v Pásmu Gazy nejméně 39 583 Palestinců, většinou civilistů, a na 91 400 Palestinců bylo od té doby zraněno. Počty nelze nezávisle ověřit, podle expertů úřadů OSN více méně odpovídají skutečnosti, tisíce mrtvých jsou podle jejich odhadu stále pod troskami domů zničených masivním izraelským bombardováním.
Silná exploze v Bejrútu: Izrael udeřil na důležitého člena Hizballáhu, jde o odvetu za Golany
Izrael v úterý vpodvečer uskutečnil vzdušný úder na jižním předměstí Bejrútu, cílem byl vysoce postavený velitel libanonského hnutí Hizballáh zodpovědný za sobotní útok na Golanských výšinách, při němž zahynulo 12 dětí, oznámila izraelská armáda. Agentura Reuters s odkazem na tři vysoce postavené bezpečnostní zdroje napsala, že terčem úderu byl šéf operačního velitelství tohoto ozbrojeného šíitského hnutí Fuád Šukr. Zprávy o osudu velitele Hizballáhu se rozcházejí, podle izraelské veřejnoprávní televize či saúdskoarabských médií izraelský úder v Bejrútu nepřežil.
Válka v Gaze začala loni 7. října, kdy palestinští ozbrojenci zabili na 1 200 lidí, většinou civilistů, a 251 osob unesli do Gazy. V zajetí zůstává asi 110 lidí, desítky z nich jsou ale už zřejmě mrtví. Izraelská armáda zachránila od října sedm živých rukojmích a při jedné z operací tři rukojmí omylem zastřelila. Přes stovku unesených propustil Hamás koncem listopadu při dosud jediném příměří v této válce, která způsobila také obrovskou humanitární krizi. Na 1,9 milionu z asi 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy vyhnala izraelská ofenziva z domovů, velká část z nich se musela už mnohokrát přemisťovat po výzvách izraelské armády.
V neděli izraelská armáda opět vyzvala k evakuacím na jihu města Chán Júnis, kam v květnu před rozsáhlou pozemní operací v Rafáhu na jihu pásma poslala civilisty s tím, že je to „bezpečná humanitární zóna“.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hizballáh zasypal Izrael raketami. Opusťte okamžitě Libanon, vyzývají mocnosti své občany