reklama

Ve středu opět zpřísníme opatření, přiznal Babiš. Jaké kroky vláda chystá?

Ve středu vláda opět zpřísní opatření proti koronaviru, přiznal v pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Mělo by se to týkat rozšíření nošení respirátorů na vysokých školách a testování neočkovaných zdravotníků. Předseda vlády také znovu vyzval k očkování. „Brutální“ kampaň na podporu vakcinace se podle něj spustí v úterý.

reklama

„Další opatření přijde ve středu, když bude vláda. Bude se týkat rozšíření ochrany dýchacích cest na vysokých školách a povinnosti testování všech neočkovaných zdravotníků. To je požadavek ředitelů nemocnic,“ řekl v Čau lidi Andrej Babiš.

V pátek na tiskové konferenci přitom s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) tvrdili, že vláda zpřísnila na dva až tři týdny a další kroky zatím neplánuje. Tehdy oznámili, že na akcích nad tisíc lidí se už nebude možné prokazovat antigenním testem, ale jen PCR testem, očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci. Také upravili podmínky u skiareálů, kdy se při nákupu skipasů budou lidé muset prokázat dokladem o bezinfekčnosti.

Zpřísnění mají platit od 22. listopadu. Ministr Vojtěch řekl, že předpokládá, že v pátek přijatá opatření by se neměla dva až tři týdny měnit. Připustil pouze, že v případě zhoršení situace by se zpřísnilo prokazování bezinfekčnosti.

„Pokud by se situace nelepšila, museli bychom přistoupit k dalšímu zpřísnění režimových opatření. Nechceme jít cestou lockdownu. Šlo by o přísnější prokazování O-T-N, případně i bez režimu testů, tedy pouze očkování nebo prodělání nemoci. Ale to by nastalo až v případě dalšího vývoje,“ varoval Vojtěch. To se ale Babišovým nedělním prohlášením změnilo a vláda tedy přistoupí k dalším krokům.

Zodpovědná je stále Babišova vláda

Premiér v Čau lidi zároveň zopakoval, že než přijde nová vláda, bude jeho kabinet dělat vše pro to, aby ochránil životy občanů. V poslední době ale někteří politici i odborníci tvrdí, že se po volbách Babiš „stáhl“ a nedělá dostatečné kroky k tomu, aby se v Česku pandemická situace zlepšila. „Za pandemii, opatření a mrtvé je stále zodpovědná Babišova vláda,“ upozorňuje neustále opozice.

Epidemie v Česku se v posledních týdnech totiž zhoršuje. Čísla nově nakažených se minulý týden denně přibližovala k desítce tisíc a celkový počet mrtvých kvůli koronaviru v sobotu překročil hranici 31 tisíc. V nemocnicích je téměř 2 600 nakažených, z toho jich je 360 ve vážném stavu.

Premiér ve svém pořadu zároveň vyzval neočkované, ať se nechají vakcinovat. Také doporučil třetí dávku. „Je důležité, aby všichni, kteří mají dostat třetí dávku vakcíny, na ni šli co nejdřív,“ uvedl s tím, že posilující dávku zatím dostalo jen 20 procent lidí. Zájem o očkováni podle něj ale stoupá a vakcín je dostatek.

Brutální kampaň začne v úterý

„Brutální“ kampaň na podporu očkování, o které Babiš v pátek po jednání vlády mluvil, podle něj začne v úterý. Kampaň má být inspirovaná obrázky z cigaretových balíčků. „Dělali jsme pozitivní kampaně, ale lidé musí vědět, že covid je ohrožení života a zdraví. Jsou tam fotky, které snad ještě víc budou motivovat lidi k tomu, aby se očkovali,“ zdůraznil v pátek premiér.

V Čau lidi dokonce ukázal i některé fotky z kampaně. Na obrázcích jsou pacienti ležící na JIP na přístrojích nebo dokonce chladící boxy s mrtvými. Pod nimi jsou hlášky jako „neměl čas na očkování“, „nevěřila, že očkování pomůže“ nebo „měl svoji pravdu“. „Jednoznačný důvod očkování je zdraví. Je to ochrana zdraví a snížení těžkého průběhu nemoci,“ zdůraznil předseda vlády.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama