Lepší pozdě než nikdy, chválí prezident České lékařské komory Milan Kubek plán vlády spustit „brutální kampaň“ k očkování proti covidu. Ta by podle něj měla obsahovat pozitivní i negativní motivaci. „Pokud kampaň bude chytrá a připraví ji opravdoví marketingoví odborníci, tak by to mohlo fungovat,“ řekl Kubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
„Konečně přichází brutální kampaň k očkování,“ prohlásil na páteční tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda se prý inspirovala obrázky z cigaretových balíčků. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) má být kampaň na internetu i v tisku spuštěna během nadcházejícího týdne.
„Lepší pozdě než nikdy. Jedním z klíčových důvodů, proč jsme v problému, bylo, že tady v minulosti žádná velká masivní kampaň na podporu očkování neproběhla. Měla přijít ještě před tím, než se s očkováním vůbec začalo,“ řekl Milan Kubek pro CNN Prima NEWS.
Lidé jsou zmasírováni propagandou
Vláda v minulých měsících vyklidila podle Kubka prostor nejrůznějším dezinformátorům. „Někteří lidé byli v době, kdy se jim vakcína nabízela, už zmasírováni nejrůznější propagandou a nesmysly kolujícími po internetu,“ zmínil. Kabinet se však v následujících dnech bude snažit velkou část neočkované populace aktivně k vakcinaci přesvědčit.
Podle Vojtěcha by kampaň měla cílit spíše na lidi, kteří se ještě rozhodují, zda očkování podstoupit, nebo nikoliv. „U lidí, kteří to zvažují, potenciál existuje. Ale nemůžeme si myslet, že naočkujeme sto procent obyvatel,“ uvedl šéf resortu zdravotnictví. Že část společnosti by nepřesvědčila ani sebelepší kampaň, vnímá i Kubek.
„Je zde skupina obyvatel, která je zásadně proti, tu nepřesvědčí nikdo. Ze Spojených států známe případy lidí, kteří ještě na ventilátorech tvrdili, že covid neexistuje. S těmi asi nikdo nehne. Ale kromě nich jsou zde lidé, kteří pasivně na vše kašlou, a ty přesvědčit jde,“ řekl.
Podle Kubka bude u kampaně zásadní, kdo a jak ji povede. „Pokud bude chytře udělaná a připraví ji opravdoví marketingoví odborníci, tedy lidé, kteří vám prodají prací prášek, i když nemáte pračku, tak by to mohlo fungovat,“ dodal.
Vláda postupně přitvrzuje
Počet naočkovaných Čechů v současnosti nepřesahuje 60 procent. U prvních naočkovaných lidí, kteří většinou patří do rizikových skupin, je navíc potřeba aplikovat třetí dávku. Ministerstvo zdravotnictví už v přesvědčování dosud nevakcinovaných využívá i náznaky negativní motivace.
Od 1. listopadu mají preventivní testy na covid hrazené ze zdravotního pojištění pouze osoby mladší 18 let, lidé se zahájeným očkováním nebo ti, kteří se nemohou vakcinovat ze zdravotních důvodů. Očkovací centra, především ta bez registrace, od té doby skutečně registrují větší poptávku.
„Ukázalo se, že s proplácením testů to jde. Když se zkombinují pozitivní a negativní motivace, tedy nějaká odměna s restrikcemi, může to fungovat,“ zmínil Kubek.
Vláda hodlá postupně přitvrzovat i v druhé polovině měsíce. Od 22. listopadu už nebude možné prokázat se na hromadnějších akcích antigenními testy. Mnoho odborníků by v budoucnu rádo zrušilo i prokazování se PCR testem a jako průkaz bezinfekčnosti zachovalo pouze očkování či prodělání nemoci.