
Vondra: USA mají páky na Rusko, měly by přitvrdit. Dostálové vadí okopávání kotníků
Evropa se musí dostat z fáze, kdy je každé ráno překvapena novými kroky Donalda Trumpa ohledně obchodních cel, řekl na tiskové konferenci při akci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Proto je podle něj nutné dospět k jasné dohodě s USA. Předseda vlády také zmínil, že byť jsou připravena odvetná cla, evropské státy s americkou administrativou stále jednají. Na dotaz CNN Prima NEWS uvedl, že český obranný průmysl roste. „Nejde jen o železo, ale i o vývoj špičkových technologií,“ zdůraznil předseda vlády.
V debatě o podpoře Donalda Trumpa jde o to, zda mají čeští politici na hlavě červenou čepici, nebo ne. Uvedl to ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor MF Dnes Petr Kolář. Kvůli šéfovi ANO Andreji Babišovi si rýpl také do europoslankyně Danuše Nerudové (STAN), která se podle něj stala „největším žijícím expertem na Trumpa“. Babiš podle politologa Josefa Mlejnka ve vztahu k šéfovi amerického prezidenta zařadil zpátečku a vyčkává.
Nechápu výhrůžky amerického prezidenta Donalda Trumpa směrem k farmaceutickým firmám, aby převedly výrobu do USA, řekl epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS. Zdůraznil, že přesunutí produkce by vedlo k dlouhému výpadku a mohlo by znamenat riziko prudkého zdražení léčiv. Trumpova slova na adresu tohoto sektoru však považuje jen za silné řeči.
Zdá se, že americká cla se nebudou vztahovat na americkou elektroniku. Jinak by citelně zasáhla technologického giganta Apple. Nejvíce by dopadla na součástky, ze kterých se vyrábějí telefony iPhone, tablety iPad nebo počítače iMac či MacBook. Cena jednotlivých komponent by překročila částku, za kterou se v USA prodávají samotná zařízení. Apple by tak musel své produkty zdražit.
V okruhu amerického prezidenta Donalda Trumpa probíhá zákulisní souboj, popsal ve vysílání CNN Prima NEWS amerikanista a vysokoškolský pedagog na FSV UK Kryštof Kozák. Politická rozhodnutí prezidenta se tak podle odborníka odvíjí od toho, kdo na něj nejvýrazněji zapůsobí. Zmínil také, že obchodní válka mezi Čínou a USA se může projevit i v geopolitické otázce Tchaj-wanu.
Chytré telefony, úložná zařízení a některá další elektronika jsou na americkém seznamu zboží, na které se nemají vztahovat takzvaná reciproční cla, vyhlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem. V sobotu to napsala agentura Reuters. Vyloučení smartphonů a notebooků z takzvaných recipročních cel podle agentury AP představuje krok Trumpovy administrativy k udržení nízkých cen oblíbené spotřební elektroniky, která se obvykle nevyrábí v USA.
Na obchodních trzích přetrvává obrovská nejistota, zhodnotil ve vysílání CNN Prima NEWS hlavní ekonom ČSOB Private Banking Dominik Rusinko dopady celní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Připomněl, že míra nejistoty vůči hospodářské politice USA je nyní vyšší než v období světové finanční krize či pandemie. Rusinko také poznamenal, že export elektromobilů může být pro evropské automobilky velkým problémem.
Co přinesou náhlé změny Donalda Trumpa ohledně obchodních cel? Rýsuje se klid zbraní na Ukrajině? Nejen o tom v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS debatovali místopředsedové Sněmovny Jan Skopeček (ODS) a Karel Havlíček (ANO), ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek (TOP 09) a šéf SPD Tomio Okamura. Politickou situaci následně zhodnotili dva expremiéři – Petr Nečas (ODS) a Jiří Paroubek (ČSSD). Na obě části pořadu se podívejte v tomto článku.
Ministerstvo financí zhoršilo výhled českého ekonomického růstu v letošním roce na dvě procenta, v lednu čekalo 2,3 procenta. K poklesu významně přispělo zavedení amerických cel na automobily, ocel a hliník, uvedl ve čtvrtek ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Makroekonomická prognóza nezohledňuje dvacetiprocentní všeobecné clo vůči Evropské unii, které americký prezident Donald Trump minulý týden vyhlásil, ale ve středu oznámil jeho odložení o 90 dnů.
Hnutí ANO stojí stále za americkým prezidentem Donaldem Trumpem, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS šéf hnutí Andrej Babiš. Trumpovy kroky ohledně cel však označil za neuvěřitelné – nikdo je podle něj nechápe. „Není dobré, že například zpochybňuje rozhodnutí soudu,“ řekl o šéfovi Bílého domu. Babiš zároveň odmítl, že by vyjednával se SOCDEM ohledně podoby kandidátek.
Americký prezident Donald Trump je člověk, který je schopen měnit své názory v řádu hodin. Je to velmi nepředvídatelný chaot, zhodnotil ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) v pořadu Co na to ministr. Poslední otočka šéfa Bílého domu – tedy dočasné zrušení recipročních cel s výjimkou Číny – je podle něj nejspíše důsledek toho, že Trump vyslechl hlas příčetných ekonomů, že cla jsou cesta do pekla. „Uvidíme, jak se prezident vyspí, a ráno budeme vědět, co je nového,“ konstatoval Kulhánek ve vysílání CNN Prima NEWS.
Staronový americký prezident Donald Trump si zjevně v otázce dohod se státy, na které uvalil zvýšená cla, dost věří. Na úterní večeři smetánky Republikánské strany dokonce prohlásil, že mu světoví lídři „líbají zadek“ a „umírají touhou po tom, aby vyjednali lepší dohodu“ pro své země. Mezitím však třeba Čína oznámila dvojí reciproční zvýšení cel na Spojené státy.