CNN Prima News Člověk v tísni

Člověk v tísni

Výpis příspěvků ke štítku „Člověk v tísni“

Dlužníci často nevidí problém u sebe, míní expertka. Které skupiny jsou nejzranitelnější?

Češi si zvykli na takzvanou nárokovou ekonomiku, kdy chtějí všechno a hned, prohlásila ve vysílání CNN Prima NEWS výkonná ředitelka Asociace inkasních agentur Jana Tatýrková. Dlužníci prý často nevidí problém na své straně a hledají důvody, proč závazky neplatit. Sociolog ze společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle popsal, jakými faktory jsou v otázce zadlužování ohroženi mladí lidé či senioři.

Přijímačky diskriminují chudé, varují odborníci. Všichni jsou na tom stejně, oponuje Cermat

Ani přes novelu školského zákona, která přinesla razantní proměnu přijímacích zkoušek na střední školy, neutichají debaty o tom, že nejsou spravedlivé pro všechny. Neziskové organizace proto volají po změně koncepce přijímaček a rovných příležitostech ve vzdělávání. Cermat, který zkoušky organizuje, ale argumentuje tím, že všechny děti bez rozdílu mají možnost testy zdarma procvičovat.

Radši jsem chlap než teplouš, šokoval Štětina. Krystalická homofobie, reagovala poslankyně

Radši jsem chlap než teplouš, napsal na Twitteru bývalý poslanec Evropského parlamentu a zakladatel organizace Člověk v tísni Jaromír Štětina. Rozbouřil tak velkou diskuzi, do které se zapojili například režisér Jan Hřebejk, bývalý politik Miroslav Kalousek, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová nebo poslankyně Barbora Urbanová, která Štětinova slova označila za krystalickou homofobii.

Schiller: V Ústí je čtvrtá generace, která nepracuje. Ze školy jdou na sociálku, říká Foldyna

Nedostatečná vzdělanost je velkým problémem v Ústeckém kraji. Po ukončení základní školy se lidé rovnou staví do front na sociální dávky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli hejtman Jan Schiller (ANO) a zastupitel Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna (SPD). Na malou vzdělanost upozornil také vedoucí Programu dluhového poradenství z neziskové organizace Člověk v tísni Daniel Hůle.

Dálnice jako tankodrom, tak zdražíme známky. Nejapnost, bouří se Češi proti vyšším cenám

Dálniční známky pro osobní vozidla figurují mezi položkami, které se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodla v rámci svého konsolidačního balíčku podražit. Mnohé Čechy tento krok naštval. Stěžují si, že mají mít nejdražší dálniční známky v porovnání se sousedními zeměmi a přitom kvalita tuzemských cest mnohdy připomíná tankodrom. Našli se však i zastánci nového opatření.

Strach, nepochopení i zklamání ze systému. Proč se oběti znásilnění bojí chodit na policii?

Oběti domácího násilí a znásilnění se bojí reakce okolí. Agresoři v nich často vzbuzují pocit, že jsou samy, řekly redakci CNN Prima NEWS spoluzakladatelky iniciativy Pod svícnem Michaela Studená a poslankyně Barbora Urbanová (STAN). Podotkly zároveň, že se exposlanec Dominik Feri dopustil nebezpečné formy zastrašování, když před začátkem soudního líčení zmínil celé jméno dívky, jejíž případ policie odložila. „Nevíme, proč byl její případ odložen. A vytvářet dojem, že lhala, když šla s kůží v takto exponované kauze na trh, je velmi nebezpečné,“ upozornila Studená. Oběti sexuálních deliktů mnohdy bojují i se samotným systémem, který jim nedokázal pomoct.

Češi pomáhají v epicentru katastrofy i z domova. Pro zničené Turecko a Sýrii vznikly sbírky

Počet obětí přesahující 5 000 není ani zdaleka konečný. Záchranáři v Turecku a v Sýrii – včetně těch z Česka – nadále pátrají v troskách budov po přeživších mohutného zemětřesení, které vypuklo v pondělí nad ránem. Stále častěji však nalézají bezvládná těla. Osud desítek tisíc lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou i své nejbližší, není lhostejný ani Čechům, kteří katastrofu sledují. Vzniklo hned několik sbírek, díky nimž mohou lidé v tuzemsku pomoci, a to jak finančně, tak materiálně.