
Konec úvěrových šmejdů není vůbec jistý
Konec úvěrových šmejdů není vůbec jistý. Vláda plánovala zastropovat úroky u úvěrů a skoncovat tak s předraženými půjčkami. Nyní to ale vypadá, že tento úkol, který přišel ve formě směrnice z Evropské unie, už nestihne splnit. Opozice navíc varuje, že zastropování úvěrů povede k rozvoji šedého trhu.
Organizace Člověk v tísni nedávno varovala před některými typy nebankovních půjček, které mohou být pro dlužníky extrémně nevýhodné. Upozornila, že kombinace vysokých poplatků a sazeb může vést k celkovým úrokům až ve výši sedmi set procent ročně. V praxi to znamená, že pokud si domácnost půjčí 20 tisíc korun, může za pouhý měsíc zaplatit přibližně o 11,5 tisíce korun více.
ČTĚTE TAKÉ: Přidáme seniorům 10 tisíc ročně, slibuje SOCDEM. Chce i snížit daně a zavést „kroužkovné“
„Dlouhodobě se ukazuje, že zhruba třetina domácností není schopna dlouhodobě vytvářet nějakou finanční rezervu a jakýkoli neočekávaný výdaj vede k tomu, že si musí půjčit,“ uvedl pro CNN Prima NEWS analytik společnosti Člověk v tísni David Borges.
U banky půjčku nedostanou, a tak končí v náručí těch, kteří poskytují půjčky s úroky ve stovkách procent.
Vláda slibovala zastropování
Současná vláda plánovala, že ceny úvěrů zastropuje a s předraženými půjčkami zatočí. „Česká republika má za povinnost transponovat do svého právního řádu evropskou směrnici o spotřebitelském úvěru, která ukládá členským státům nastavit maximální strop úroků, aby nemohly být zavedeny nadměrně vysoké úrokové sazby,“ vysvětlila mluvčí ministerstva financí Gabriela Krušinová.
Půjčky delší než šest měsíců nebudou smět být dražší než čtyřnásobek zákonného úroku z prodlení. Jinými slovy, maximální roční procentní sazba nákladů by měla pohybovat někde kolem osmačtyřiceti procent.
Hnutí ANO před zastropováním varuje
Nyní to ale vypadá, že tuto problematiku bude řešit až příští vláda. Nejsilnější opoziční hnutí je navíc k zastropování skeptické a tvrdí, že může vést k většímu počtu obětí nelegálních lichvářských praktik. „Zastropování vypadá na první pohled pro pro dlužníky dobře, ale může se nakonec paradoxně otočit proti nim,“ poznamenal poslanec Patrik Nacher (ANO).
„S připravovanými cenovými stropy v novele zákona nebudeme schopni pokrýt vyšší rizikovost našich zákazníků. Ztratí tak přístup k regulovanému finančnímu trhu a budou nuceni odejít do šedé zóny,“ vysvětlil člen představenstva Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů Jiří Hauptmann. A tam si budou půjčovat ještě dráž a dostanou se do ještě větších potíží.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Úrokové sazby u hypoték klesají. Kam teď nejlépe uložit volné peníze? Odborník má jasno