CNN: Motýli, včely i netopýři jsou v ohrožení. Bez nich by zmizela jablka, dýně i tequila

Více než polovina druhů netopýrů ve Spojených státech je na seznamu ohrožených druhů. Populace včel se zmenšuje a vědci nedávno oznámili, že monarcha stěhovavý, motýl z čeledi babočkovitých, je také nebezpečně blízko vyhynutí. Tito živočichové jsou přitom důležití pro opylování rostlin, bez nichž by byly zásadně ohroženy potravinové zásoby na světě, uvedl web CNN.

Přibližně 30 procent potravin se dostane na náš stůl jen díky motýlům, včelám a netopýrům. Při ztrátě těchto zásadních živočichů by mohly ze světového jídelníčku zmizet i některé naše oblíbené potraviny.

Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv patří mezi nejohroženější plody jablka, melouny, brusinky, dýně, brokolice a mandle. Jen včely opylují přibližně 90 komerčně pěstovaných plodin. Pokud by zmizely, ohrozilo by to i produkci alkoholu, třeba tequily.

Vše je propojené

„Vše je složitě propojené, ať už jíte potravinu, která je přímo opylována, nebo něco, co je na opylovači závislé, je to dominový efekt,“ řekl Ron Magill, odborník zoologické zahrady v Miami. Jinými slovy, pokud má člověk rád smažené kuře nebo vepřové kotlety, tato zvířata také jedí ovoce, zeleninu a další rostliny, které jsou závislé na opylovačích, na které má neblahé účinky klimatická krize.

Stále větší obavy vzbuzuje mezi vědci vliv extrémních veder zejména na motýly. „Ti patří k nejcitlivějšímu hmyzu, co se změn teplot týče,“ uvedl Magill. Vyšší teploty totiž mohou způsobit, že rostliny vykvetou dříve a nejsou pak již v souladu s dobou, kdy motýli kladou vajíčka a metamorfují. To znamená, že květiny, na kterých jsou motýli závislí, již odkvetou.

Tento druh hmyzu se pak musí živit alternativními rostlinami, což má velký vliv na jeho schopnost rozmnožovat se a přežít. Tento problém může přerůst v cyklus, kdy motýli nemohou získat potravu potřebnou k rozmnožování a rostliny nemohou být opylovány. Motýli, jako jsou právě monarchové stěhovaví, kteří jsou známí dlouhými migračními cestami ze severu USA do Mexika, z tohoto důvodu mohou na své trase ztratit v době přirozené migrace tradiční potravu.

Zpráva OSN z roku 2019 navíc varuje, že kvůli zrychlující se klimatické krizi hrozí v příštích desetiletích vyhynutí až jednomu milionu druhů.

Netopýři šetří peníze

Například včela medonosná začala vykazovat alarmující úbytek už v roce 2006. Od dubna 2020 do dubna 2021 přišli včelaři v USA o přibližně 45 procent včelstev, uvádí Zemědělská fakulta Auburnské univerzity, podle níž je průměrná přijatelná obměna včelstev přibližně 20 procent. Výzkum navíc ukázal, že parazité, kteří zabíjejí včely, se častěji vyskytují v teplejším podnebí. Pokud tedy bude docházet k dalšímu zvyšování teplot, parazitům by se mohlo dařit lépe, což by pro včely mělo katastrofální následky.

Několik zemí, dokonce i některé státy v USA, proto již přistoupily k opatřením na ochranu důležitých druhů živočichů. Kalifornie usiluje o omezení pesticidů, které zabíjejí včely. Ačkoli k úbytku dochází postupně, odborníci se obávají, že nakonec bude příliš velký na to, aby ho ekosystémy překonaly.

Také netopýři hrají nezastupitelnou roli v oblasti potravinové bezpečnosti. Nové studie odhadují, že netopýři sežerou tolik škůdců, že Spojeným státům ušetří více než jednu miliardu dolarů (24 miliard korun) ročně na škodách na úrodě a nákladech na pesticidy, zejména v kukuřičném průmyslu.

Netopýři, kteří jsou klimatickou krizí ovlivněni stejně jako motýli a včely, jsou také důležitými opylovači. „Kdybychom neměli netopýry, neměli bychom tequilu, protože ti jediní opylují rostlinu agáve, z níž se tequila vyrábí,“ popsal Magill. V důsledku rostoucích teplot však uhynulo velké množství netopýrů. Často zemřeli na úpal kvůli tomu, že mají jen omezené ochlazovací mechanismy.

Netopýři nejsou jen důležitými opylovači, ale jsou zároveň považováni i za hlavní roznašeče semen a mají pro ekosystémy zásadní význam, podobně jako ptáci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Půjde Babiš do boje o Hrad? Expremiér kvůli vydání novin znovu změnil termín oznámení
Prezidentské volby

Půjde Babiš do boje o Hrad? Expremiér kvůli vydání novin znovu změnil termín oznámení

Bývalý premiér Andrej Babiš znovu změnil datum oznámení, zda bude kandidovat na prezidenta, případně koho hnutí ANO do souboje o Pražský hrad vyšle. Dříve šéf hnutí tvrdil, že rozhodnutí padne v září letošního roku. Poté v den vzniku samostatného československého státu 28. října. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS nyní řekl, že to nakonec udělá 26. října. Podle svých slov si uvědomil, že by se jeho kandidatura objevila v denním tisku až s velkým zpožděním. Svátek totiž připadá na pátek a o víkendu většina deníků nevychází.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:32

Zelenskyj jednal s indickým premiérem. Poděkoval mu za podporu

18:15

Bude mít Česko vlastní moře? Vtipálci rozjeli anexi Kaliningradu, žertují i politici

17:57

Ukrajinci hlásí osvobození padesátky obcí při postupu na jihu země

17:42

Od začátku mobilizace opustilo Rusko 700 000 lidí, uvádí ruský Forbes

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Zeman navrhl zástupce ombudsmana. Sází na právníka, který napadal opatření proti covidu

Prezident Miloš Zeman navrhl na zástupce ombudsmana právníky Zdeňka Koudelku a Petra Scholze. Oba mají podle něj rozsáhlé zkušenosti a odborné znalosti. Na hradním webu to bez bližších informací uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Návrhy kandidátů na zástupce veřejného ochránce práv po Monice Šimůnkové, která ke konci srpna na tuto funkci rezignovala, Senát přijímá do 7. října.

Sportovní funkcionář a trenér šampionky. Kdo je opilý řidič z Bratislavy?

Při nedělní nehodě v centru Bratislavy zahynulo celkem pět lidí a další utrpěli zranění. Jejím viníkem byl řidič, který v opilosti havaroval přímo do autobusové zastávky. Podle slovenských médií jde o poměrně známého sportovního funkcionáře Dušana Dědečka. Kromě toho, že doposud působil na velmi vysoké pozici v Deaflympijském výboru Slovenska, je i trenérem šampionky ve vrhu koulí.

Domácí zpravodajství

Fiala k možné korupci v Brně: Pokud se bude týkat politiků ODS, budeme to řešit

Pokud se prokáže, že se kauza týká politiků ODS, bude to strana řešit, řekl v úterý na tiskové konferenci premiér a šéf ODS Petr Fiala o zásahu policie v Brně v souvislosti s přidělováním městských bytů na radnici Brno-střed. Policie zajistila osm lidí a zasahovala u vlivného brněnského politika z ODS Otakara Bradáče, podle webu Aktuálně.cz známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Fiala dodal, že více informací ale o kauze prý zatím nemá.

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka

Aktualizováno

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Případ by se měl týkat radnice Brno-střed. Podle webu Aktuálně.cz policisté zasahují u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Premiér a předseda ODS Petr Fiala nemá podle svých slov o zátahu žádné podrobnosti, ale pokud se prokáže, že se kauza týká politiků ODS, bude to strana řešit.

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.