Německo eviduje výrazný nárůst výskytu pazory slíďákovité. Pavouka, který původně pochází ze Středomoří, už ale lidé několikrát pozorovali i v Česku. Pazora je zhruba 8 centimetrů velká a dokáže prokousnout i lidskou kůži. Kousnutí se ale podobá bodnutí včely nebo komára, pokud není člověk alergický.
Německý svaz ochránců přírody (NABU) podle deníku Bild již několik týdnů dostává oznámení od lidí, že zahlédli pazoru slíďákovitou. „V roce 2005 jsme poprvé obdrželi hlášení, a to z Mohuče, a tak jsme tohoto pavouka objevili v Německu. Od té doby přišlo 30 až 40 hlášení z mnoha míst v Porýní. I letos dostáváme mnoho zpráv,“ uvedl Christian Henkes z porýnské pobočky NABU.
Do Německa se tento středomořský pavouk dostal nejspíše díky nákladní dopravě. „S délkou až osm centimetrů patří k poměrně velkým pavoukům vyskytujícím se v Porýní,“ řekl Henkes. Pazora není příliš zvyklá na chladnější prostředí, v severních oblastech Evropy proto často hledá útočiště v domech, kde je teplo a dostatek potravy. „Má ráda blízkost lidských obydlí, zejména sklepů. Tento pavouk netká pavučiny, ale nehybně číhá na kořist, která se mihne kolem,“ přiblížil Henkes.
Jedovatý, ale pro člověka neškodný
Pazora má silná kusadla, kterými dokáže prokousnout i lidskou kůži. Pro člověka je ale její jed neškodný. Účinky kousnutí jsou srovnatelné s komářím štípnutím nebo včelím bodnutím, pakliže člověk není alergický. Útok pazory navíc není pravděpodobný, před lidmi se totiž snaží utéct do bezpečí. Pokud je nicméně zahnána do kouta, může ve výjimečných případech kousnout.
Christian Henkes při setkání s tímto pavoukem radí zachovat klid, vzít pavouka například do skleničky a vypustit jej ven. Na území České republiky se tento druh pavouka obvykle nevyskytuje. I přesto Česká arachnologická společnost eviduje tři nálezy, jeden ve středních Čechách a další dva na jižní Moravě.