Místo plastu papír? Problém se nevyřešil, ať politici komunikují s vědci, říká expert

Česko zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček, podle Hynka Beneše z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR to však není dostatečné řešení. Pokud chceme být ekologičtí, musíme omezit jednorázovost jako takovou, sdělil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Politikům by proto doporučil, aby v podobných krocích komunikovali s vědci.

„Problém není materiál, ale jeho jednorázovost,“ vysvětlil Beneš. Plast tak podle něj sice můžeme nahradit, ale nevyřešíme tím ekologický problém. „Je potřeba více komunikovat s vědou, která má řešení na problémy, jež se řeší opožděně,“ apeloval na politiky v pořadu 360°.

Ve středu Senát schválil zákaz výroby a prodeje vybraných plastových výrobků. Normu, pro niž hlasovalo 49 ze 69 přítomných senátorů, nyní dostane k posouzení prezident.

Problém mají Asie a Afrika

Jenže místo plastu se bude využívat papír často potažený plastem, aby nepropustil vodu. „Legislativa nutí nahrazovat jednorázový materiál jiným jednorázovým materiálem, který už nelze zpracovat,“ kritizoval Beneš.

Změnit se ale musí i chování lidí. „Pomalu si uvědomují, že takto to není udržitelné,“ sdělil Beneš. Obecně by proto nebyl tak kritický. „My Češi dobře třídíme a je potřeba to posunout dál,“ dodal s tím, že ekologický směr určuje Evropská unie, což je podle něj dobře. Připomněl ale, že Evropa je jen malý kousek světa. „V Asii a Africe je problém enormní,“ zdůraznil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zákaz postihne hlavně jednorázové plastové výrobky, mezi něž patří kromě příborů, talířů nebo brček také nápojová míchátka, vatové tyčinky, tyčky k uchycení balonků, nápojové kelímky či krabičky na jídlo z expandovaného polystyrenu. Podle ministerstva životního prostředí by se tak měla spotřeba těchto výrobků ročně snížit zhruba o 1,77 miliardy kusů.

Tagy:
Afrika Asie Evropa plast Evropská unie Česko materiál Akademie věd České republiky Senát Parlamentu ČR Ministerstvo životního prostředí České republiky

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:30

Kazachstán ochrání Rusy, kteří do země utečou před nedávno vyhlášenou vojenskou mobilizací, oznámil kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev.

10:03

Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, řekl Medveděv

09:26

Plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři byly po poklesu tlaku v pondělí večer poškozeny. Podle německých úřadu mohlo jít o sabotáž

08:58

Kreml zřejmě kolem 1. října ohlásí anexi ukrajinských území, uvádí analytici

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš

Vláda je totálně neschopná, pustil se do koalice bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Ten kritikou dlouhodobě nešetří ani u ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Tentokrát v pořadu Nový den předseda hnutí podotkl, že by šéfa resortu měl současný premiér Petr Fiala (ODS) odvolat. I on sám vidí, že je Síkela zoufalec, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Zelené brzdové světlo? Slováci testují převratný vynález, má pomoct zvýšit bezpečnost

Díky přednímu zelenému brzdovému světlu chodci včas zjistí, zda je přijíždějící auto před přechodem registruje a zpomaluje. Zelená přední brzdová světla se budou testovat na slovenských autobusech, taxících či donáškových a jiných vozidlech. Součástí testování bude i průzkum veřejného mínění účastníků silničního provozu. Projekt realizuje Žilinská univerzita.

Domácí zpravodajství

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Rodinná tragédie u Prahy: Policie našla čtyři mrtvé včetně dětí. Vyšetřuje vraždu a sebevraždu

V rodinném domě v Měšicích na Praze-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé, a to včetně dvou dětí. Podle policie jde zřejmě o rodinnou tragédii. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, informovala policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle předběžných zjištění se jedná o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Potvrdit to má soudní pitva.