reklama

Co s rostoucí inflací? TOP 09 chce snížit sociální odvody, komunisté zvyšovat platy

Česká republika patří mezi šest zemí Evropské unie s nejrychleji rostoucí inflací. Na toto téma diskutovali v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS poslanec Jiří Dolejš (KSČM) a místopředseda TOP 09 Lukáš Otys. Oba přišli s odlišnými recepty, jak růst cen zastavit.

reklama

Ceny v Česku rostou nejrychleji od roku 2012. Zdražují potraviny, benzin, energie, stavební materiál i nemovitosti. Inflace v srpnu stoupla meziročně na 4,1 procenta.

I když někteří odborníci v tomto ohledu zmiňují, že nejde o chybu tuzemské vlády, ale spíš o mezinárodní globální jev, Jiří Dolejš i Lukáš Otys se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli na tom, že kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) mohl proti rostoucí inflaci udělat více.

„Ceny se zvyšují kvůli nabídce. Inflace není tažená poptávkou. Měli jsme udělat víc. Vláda nezabránila růstu cen bytů,“ řekl Dolejš, jehož strana vládu do letošního dubna podporovala.

KSČM vidí hlavní zbraň v boji proti růstu cen ve zvyšování platů ve veřejném sektoru. „Pokud přijdete o peníze na inflaci, očekáváte, jestli nedostanete přidáno,“ dodal Dolejš. Důležitá je podle něj také valorizace důchodů, tedy jejich zvyšování o inflaci. TOP 09 naopak zvyšování platů, což ze současné vlády prosazuje především ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), považuje za krátkozraké a populistické.

„Není doba na to zvyšovat platy, ze schodků vlády mám noční můry. Předvolební dárečky sice udělají lidem radost, ale stát si to pak bude muset vzít od našich dětí. My chceme prosadit snížení sociálních odvodů zaměstnavatelům,“ řekl Lukáš Otys.

I ten vládu kritizoval kvůli bydlení. Podle něj by se ceny nemovitostí snížily, kdyby vláda za uplynulé čtyři roky více stavěla.

Tagy:

Hlavní zprávy

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama

Domácí zpravodajství

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

reklama