Tři mrtví Češi a jeden Slovák v Kyrgyzstánu. Tragédii na horách zapříčinil pád laviny

Pod lavinou v Himaláji zahynuli dva polští turisté.

Tři lyžaři z Česka zahynuli při pádu laviny v Kyrgyzstánu

Tři lyžaři z Česka v pondělí zahynuli při pádu laviny na severovýchodě Kyrgyzstánu. Původní informace agentur o čtyřech zesnulých upřesnilo tuzemské ministerstvo zahraničních věcí. AFP a TASS s odvoláním na úřady středoasijské země uvedly, že v celkem 23členné lyžařské skupině byli také Slováci. Ministerstvo zahraničí našich východních sousedů následně potvrdilo, že neštěstí nepřežil také jeden slovenský občan.

„Můžeme potvrdit, že na hranicích Kyrgyzstánu a Kazachstánu zemřeli tři čeští občané po sesuvu laviny. Naši diplomaté v Astaně jsou v kontaktu s místními úřady a cestovní kanceláří,“ uvedla Mariana Wernerová z odboru komunikace českého ministerstva zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ: Lavina zabíjela ve Francii. Zemřeli čtyři lidé, tři jsou zranění a dva pohřešovaní

Podle kyrgyzských úřadů byli v celkem 23členné lyžařské skupině také Slováci. Neštěstí se podle úřadů, na které se odvolává TASS, odehrálo v údolí Žyrgalan poblíž hranic s Kazachstánem a Čínou. Totožnost mrtvých úřady dosud nesdělily.

AFP připomíná, že ve stejné oblasti na začátku února za podobných okolností zahynul francouzský turista.

Kyrgyzstán, jehož pohoří přesahují nadmořskou výšku 7 000 metrů, nedávno zjednodušil podmínky vstupu zrušením některých vízových omezení. Země v poslední době investuje do infrastruktury ve snaze podpořit svůj dosud nepříliš rozvinutý cestovní ruch, a to zejména pokud jde o zimní sporty, uvedla AFP.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Smrtící lavina v Alpách. V lyžařském středisku zahynul 40letý Slovák, další utrpěl zranění

Tagy: