reklama

Dálnice D1 je tak kvalitní, že už tam probíhají opravy oprav, opřel se Pirát do Havlíčka

Dálnice D1 je hotová a ke slavnostnímu otevření dojde dříve, než se plánovalo, pochlubil se ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Volby do Poslanecké sněmovny nevnímá jako důvod, proč by se mělo otevření dálnice odkládat, dodal. Podle pirátského poslance Ondřeje Polanského ale dálnice není zcela kompletní – co se nestihlo opravit, to vláda jednoduše „odstřihla“, oponoval Havlíčkovi.

reklama

Nejdelší a nejstarší česká dálnice patří také mezi ty nejvytíženější a kvůli opravám také nejpomalejší komunikace u nás. Rekonstrukce trvala devět let a stála 24 miliard korun. Dokončení se měla původně dočkat v roce 2018, termín byl však dvakrát odložen. Podle ministra Havlíčka se ale nakonec dálnice slavnostně otevře o něco dříve.

Původní termín připadal na 15. října. „Nakonec jsme to zvládli rychleji. Kolony skončí už tento týden, v sobotu ráno bude D1 z Brna do Prahy komplet,“ pochlubil se v Novém dni na CNN Prima NEWS.

Určité pochybnosti ale vyjádřil pirátský místopředseda dopravního podvýboru a poslanec Ondřej Polanský. Ve vysílání uvedl, že se řada věcí ještě nestihla opravit a ani nebyla snaha, aby se vše dokončilo ještě před volbami.

„Dálnice úplně komplet nebude. Například při napojení silnice 1/3 na dálnici D1 u Mirošovic po poměrně velké délce zůstala stará svodidla, která se nestihla vyměnit. Hned po slavnostním otevření a po volbách by měly naběhnout čety a opravovat. U nás v týmu se tomu začala říkat ‚Potěmkinova svodidla‘. Dálnici jsem často používal a všichni řidiči, kteří po ní jeli v noci, ví, že se tam po nocích nepracovalo,“ podotkl s tím, že v opačném případě by se tím opravy na hlavní české komunikaci hodně urychlily.

Havlíček kritiku odmítá. „Piráti a ostatní jsou nervózní z toho, že se nám to podařilo zvládnout. Neustále něco zpochybňují – nejdříve to byla zeleň, to nikoho nezajímalo a neovlivní to provoz dálnice. Je komplet hotová, nic se tam měnit nebude. Buďme všichni rádi, nechce se nám přiznat, že jsme to udělali,“ bránil se ministr dopravy, průmyslu a obchodu.

Dodal, že v praxi nejde ani tak o modernizaci dálnice, jako spíše o zcela novou komunikaci. „Stavělo se to za plného provozu. My to zvládli za osm let, v Německu za 13. Chtěli jsme to zvládnout do voleb, to nikde nezpochybňujeme, slibovali jsme to. Volby nejsou důvodem pro odklad otevření dálnice, když to můžeme stihnout,“ pokračoval na CNN Prima NEWS. Svému předchůdci Danu Ťokovi by prý nic nevytkl, jen jeho práce nebyla tolik vidět. „Zdědil projekt v podobě, která byla katastrofální, musel všechno rozjet,“ doplnil.

Praskliny? Jsou nepatrné, kontrolujeme to

Polanský rovněž připomněl, že se již nyní na některých úsecích objevují praskliny. „Dálnice je natolik kvalitní, že už teď probíhají opravy oprav. A to jsou ty, na které se přišlo, uvidíme, co nás čeká v následujících letech. Cíl (vlády) byl, aby se vše stihlo, ale ve chvíli, kdy se ukázalo, že tomu tak nebude, odstřihlo se, co by se nestihlo. Ministr to přímo nevyvrátil – budou se ta svodidla měnit, nebo ne?“ zeptal se šéfa resortu dopravy v Novém dni.

„To, že se na 160kilometrovém úseku objevily na 130 metrech nepatrné praskliny, je důkaz, že to kontrolujeme. Beton jsme vyměnili, i když to nebylo nezbytně nutné. Do dopravní infrastruktury dáváme o 50 procent více zdrojů než před lety,“ bránil se Havlíček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Plyn o čtvrtinu zdraží i Pražská plynárenská. Nebude se to týkat všech zákazníků

Pražská plynárenská od 1. listopadu zdraží některým zákazníkům plyn v průměru o 24,6 procenta. Netýká se to klientů se zafixovanými cenami, naopak s ním musí počítat domácnosti a maloodběratelé, kteří nyní využívají základní ceník Standard. Firma zdražení odůvodnila nepříznivou situací na trhu. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí firmy Miroslav Vránek.

reklama

Domácí zpravodajství

Okamura čelí exekuci. Novináře označil za mediální žumpu, k omluvě ho nedonutil ani soud

Předseda SPD a poslanec Tomio Okamura čelí exekuci. Neomluvil se Ústavu nezávislé žurnalistiky za to, že označil web HlídacíPes.org za podvodný a novináře nazval „mediální žumpou“, ačkoli mu to na jaře pravomocně nařídil pražský vrchní soud. Pokud Okamura nesplní soudem uloženou povinnost, může mu exekutor dát až stotisícovou pokutu. Šéf SPD s rozsudkem nesouhlasí.

Do konce roku zemřou na covid dva tisíce lidí, varuje Hořejší. Hostomský by rozvolňoval

Šíření covidu v Česku neustále zrychluje. V úterý přibylo 3 246 případů, podle imunologa Václava Hořejšího a biochemika Zdeňka Hostomského je ale potřeba sledovat zejména počty hospitalizovaných a zemřelých. Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že nakažlivější variantě delta se stejně neubráníme. Hořejší očekává, že do konce roku zemřou na covid ještě dva tisíce lidí.

reklama