reklama

Další milník pro Británii. Země spustila očkování vakcínou od firmy AstraZeneca

Velká Británie jako první na světě začala očkovat občany vakcínou proti koronaviru od firmy AstraZeneca. Ostrovní stát si tak připisuje další primát – plošnou vakcinaci v zemi spustili už na začátku prosince. Vůbec prvním naočkovaným člověkem na světě se tehdy stala 90letá důchodkyně Margaret Keenanová.

reklama

Přidání nového očkování do vakcinačního portfolia má pro Brity symbolický význam – ve spolupráci s cambridgeskou farmaceutickou společností AstraZeneca na ní totiž pracovali vědci z Oxfordské univerzity. Lékaři touto vakcínou naočkovali jako prvního 82letého penzistu Briana Pinkera. „Jsem moc rád, že se můžu konečně naplno těšit na oslavy 48letého výročí svatby s mojí ženou Shirley,“ komentoval Brian úlevu po očkování.

Nadšení nad schválením vakcíny sdílí také britský ministr zdravotnictví Matthew Hancock. „Je to stěžejní moment v boji s tímto hrozným virem. Doufám, že dá vakcína lidem naději, že konec pandemie už je v dohledu,“ uvedl v oficiálním prohlášení.

Británie si objednala 100 milionů dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca. První den vakcinace je v zemi k dispozici půl milionu dávek. Zdravotníci zřídili zatím 730 očkovacích center, plánuje se ale přidání dalších několika stovek.

Ačkoli ve Velké Británii na rozdíl od ostatních evropských zemí očkují už opravdu ve velkém, pandemie zatím na Britských ostrovech neslábne. Denně se tam nemoc COVID-19 odhalí u zhruba 50 tisíců lidí, přibližně 450 pacientů každý den umírá.

K tématu

Tagy: Velká Británie očkování vakcína pandemie koronavirus AstraZeneca

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama