Další oběť z řad novinářů. Při ostřelování Kyjeva zemřela ruská reportérka

V Kyjevě při ruském ostřelování přišla o život novinářka pracující pro ruský web The Insider. Oznámil to sám portál, který se v Rusku z rozhodnutí úřadů musí označovat hanlivou nálepkou zahraničního agenta.

Oxana Baulinová podle webu právě fotila trosky po ostřelování Podilské čtvrti ukrajinského hlavního města ruskými vojsky, když se místo stalo terčem nového raketového ostřelování. „Spolu s ní zahynul ještě jeden civilista. Dva lidé, kteří ji doprovázeli, byli raněni a hospitalizováni,“ napsal The Insider.

Dodal, že Baulinová dříve pracovala pro protikorupční fond uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Baulinová podle ruských médií také působila jako šéfredaktorka či producentka kanálu Navalny Live na YouTube. Po zákazu Navalného organizací musela odjet z Ruska. Na Ukrajinu přijela jako zpravodajka a poslala několik reportáží z Kyjeva a Lvova.

„Budeme dále informovat o válce na Ukrajině, jakož i o válečných zločinech Ruska, jakými jsou nevybíravé ostřelování obytných čtvrtí, kde umírají civilisté a novináři,“ přislíbil The Insider.

Nejde o první oběť mezi novináři

Nejde o první smrt novináře během ruské války proti Ukrajině, která trvá už měsíc. Americká televize Fox News 15. března v interním prohlášení informovala zaměstnance o smrti dlouholetého kameramana Pierrea Zakrzewského, který se ocitl pod palbou severozápadně od Kyjeva společně s reportérem Benjaminem Hallem.

Podle poradce ukrajinského ministerstva vnitra Antona Heraščenka při stejném incidentu zahynula i jejich místní spolupracovnice Oleksanda Kuvšynová. Hall podle komuniké šéfky Fox News Suzanne Scottové zůstává hospitalizován.

Ještě dříve na Ukrajině přišel o život americký filmař Brent Renaud. Podle ukrajinských úřadů jej zabila ruská palba. Zranění při stejném incidentu ve městě Irpiň utrpěl jeho kolega Juan Arredondo.

Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová ještě před zprávami o úmrtích Zakrzewského a Kuvšynové sdělila, že Rusko za necelé tři týdny války proti Ukrajině zabilo již tři novináře a zranilo více než tři desítky žurnalistů. Kromě Renauda jmenovala reportéra Viktora Dudara a kameramana Jevhena Sakuna.

Tagy:

Hlavní zprávy

Populismus, asi má zbytečné peníze. Hejtmani se kvůli dávkám pustili do kolegy Kuby
360°

Populismus, asi má zbytečné peníze. Hejtmani se kvůli dávkám pustili do kolegy Kuby

Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) není pomoc státu lidem v krizi dostatečná. Je toho názoru, že by kraje měly svým občanům pomáhat více, sám chce jít příkladem a z regionálního rozpočtu obyvatele podpořit. Jeho kolegové Jan Grolich (KDU-ČSL) a Martin Netolický (ČSSD) však jeho přístup zpochybňují. Tvrdí, že všechny kraje nemají stejné finanční prostředky, a míní, že se ze strany Kuby jedná o populismus.

Obrovská herní ztráta, velký zisk. Hancko míří ze Sparty do Feyenoordu za čtvrt miliardy
Fotbal

Obrovská herní ztráta, velký zisk. Hancko míří ze Sparty do Feyenoordu za čtvrt miliardy

Očekávaný přestup slovenského fotbalisty Dávida Hancka do Feyenoordu Rotterdam by měl být už hotovou věcí. Sparta se podle webů iDnes.cz a iSport.cz měla s nizozemským klubem domluvit a svoji oporu pustí. Ne však za nepatrnou částku. Hvězdu tuzemské Fortuna ligy si Letenští cení na přibližně 200 milionů korun, přičemž dalších až 50 milionů mohou dostat na bonusech.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:02

VIDEO: Ukrajinci ukázali práci svých bojových vrtulníků

08:39

Ruský voják promluvil s novináři: Přiznávám se k popravám civilistů, vedení na nás s*re

08:01

Ruská ambasáda ve Washingtonu kritizuje USA, že přejímá ukrajinská tvrzení

07:17

Rusové ostřelovali ukrajinský Mykolajiv, zasáhli univerzitu

Živě
ON-LINE: Krym znovu pod útokem. Výbuchy jsou na největším ruském vojenském letišti

Ruskem už léta okupovaný poloostrov Krym je zjevně opět pod útokem. Jsou hlášeny exploze u ruského vojenského letiště v Belbeku. Jde o největší areál s vojenskými letadly, který Rusové na Krymu mají. V ruské Belgorodské oblasti hraničící s Ukrajinou vypukl požár v muničním skladu a vyžádal si evakuaci dvou vesnic, uvedl místní gubernátor. Ukrajina bude s Ruskem jednat o míru pouze v případě, že okupanti opustí všechna okupovaná území Ukrajiny, zopakoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Auta ze zemí mimo EU se silničních radarů bát nemusí. Vypátrat jejich řidiče prakticky nelze

Řidiče aut s ukrajinskou poznávací značkou u nás prakticky nic nenutí dodržovat předepsané rychlostní limity. Pakliže je policie nechytí přímo při přestupku „za ruku“, ale jsou jen vyfoceni automatickým záznamovým zařízením, je porušení předpisů z jejich strany de facto nepostižitelné. To samé samozřejmě platí i pro řidiče z drtivé většiny zemí mimo EU.

Špína a nezájem v nemocnici. Výlet Čechů do Peru skončil tragédií, lékař popsal smrt turisty

V Peru podle všeho v katastrofických podmínkách zemřel český turista poté, co se o něho lékaři v tamní nemocnici de facto nijak nepostarali. Na Twitteru o případu napsal doktor a epidemiolog Rastislav Maďar, do jehož rukou se záznam o úmrtí dostal. Později informaci potvrdil i pro CNN Prima NEWS s tím, že zatím nemá informaci o tom, jestli bylo tělo zemřelého již převezeno zpět do České republiky. Maďar dále popisuje, že turista musel i přes hrozivé zdravotní problémy v nemocnici ležet na kartonu v chodbě, kolem něj byli hlodavci a hmyz, a místní zdravotníci se měli starat pouze o to, kdo péči zaplatí.

Ruský voják promluvil s novináři: Přiznávám se k popravám civilistů, vedení na nás s*re

Nezávislý ruský server Important Stories identifikoval několik vojáků, kteří se podíleli na válečných zločinech v ukrajinské vesnici Andriivka. V malé obci v Kyjevské oblasti okupanti vysídlovali civilisty, kradli jim majetek a zabíjeli je. Dva ze ztotožněných souhlasili s rozhovorem a ke zločinům se přiznali. Jeden z nich zároveň jmenoval další viníky.

Potřebuji vědět, o co tady jde. Tenisového šampiona Murrayho děsí záhadné křeče

Tenisově by měl na to, aby se na generálce před US Open v Cincinnati podíval do třetího kola. Tělo ale řeklo ne. Kvůli vyčerpání, tedy nemožnosti pobíhat na kurtu podle představ, Andy Murray britský střet s Cameronem Norriem prohrál. Trojnásobný grandslamový šampion byl po vyřazení značně zoufalý z toho, že nezná příčinu svých bolestivých křečí.

Domácí zpravodajství

Nejméně kvalifikovaná vláda od roku 1989. Fiala je moderátor bez vize, kritizuje Paroubek

Bývalý šéf ČSSD a premiér Jiří Paroubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do současné vlády pod vedením předsedy Petra Fialy (ODS). Tvrdí, že tento kabinet je nejméně kvalifikovanou vládou od sametové revoluce. Paroubek nešetřil zejména ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), nelíbí se mu ani přístup samotného Fialy. Důvodem kritiky je prý více než chabý přístup k řešení současné ekonomické krize i války na Ukrajině.

Miloš Zeman je v nemocnici. Absolvuje plánovanou kontrolu vyživovací sondy

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke konstatovala, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci. Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář dodal, že Zeman absolvuje plánovanou kontrolu vyživovací sondy, kterou prezidentovi lékaři zavedli po zdravotních potížích loni na podzim. Její vyjmutí však dle něj přichází v úvahu nejdříve ke konci roku. Zeman byl loni na podzim v nemocnici 48 dní, panovaly pochybnosti o tom, jestli je schopen plnit své pracovní povinnosti.

Rakušan udělal s Mlejnkem chybu. Od začátku jsem byl proti koalici se STAN, říká Pirát

Šéf Starostů Vít Rakušan měl přehodnotit své rozhodnutí jmenovat ředitelem civilní rozvědky Petra Mlejnka, myslí si europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Mlejnek je podle něj nedůvěryhodný kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. Peksa zároveň přiznal, že od začátku se mu koalice PirSTAN nelíbila. Kritikou na adresu Rakušana nešetřil ani europoslanec Ondřej Kovařík (za ANO).