reklama

Další případ Maddie? V Austrálii zmizela beze stopy čtyřletá dívka. Policie je bezradná

Australská policie už 6. den intenzivně pátrá po čtyřleté holčičce, která se ztratila z kempu na západě země. Naposledy ji rodiče viděli v noci ve stanu. Ráno už tam nebyla. Pátrání ale zatím nepřineslo žádné vodítko toho, kam se dívka poděla. Policie se kloní k možnosti únosu, vláda nabídla finanční odměnu.

reklama

Vláda státu Západní Austrálie vypsala odměnu milion dolarů (přes 16,5 milionu korun) za informace, které povedou k nalezení malé Cleo Smithové. Šance, že se dívka objeví v pořádku, jsou ale malé. Od jejího sobotního zmizení už uplynul téměř týden.

Cleo beze stopy zmizela z kempu Blowholes Shacks vzdáleného asi 900 kilometrů severně od Perthu. Co se s dívkou stalo, je záhada i pro policisty. Rodiče dívenky uvedli, že ji v pátek večer uložili ke spánku v jejím růžovém pyžamu. Ráno byla ona i její spací pytel pryč. „Nikdy by z toho stanu sama neodešla,“ je si jistá dívčina matka Ellie. Vyšetřovatelé i dobrovolníci prohledali velkou plochu odlehlé oblasti včetně blízkého moře. Nenašli ale žádné stopy po Cleo ani jejím červenočerném spacáku.

I proto se policisté kloní k verzi, že dívku někdo unesl. „Vzhledem k informacím, které jsme získali na místě činu a skutečnosti, že jsme ji zatím nedokázali najít, si myslíme, že ji někdo odvlekl ze stanu,“ uvedl ve čtvrtek na tiskové konferenci policejní náčelník Rod Wilde. Už dříve policisté naznačovali, že Cleo neodešla ze své vlastní vůle. Zip, kterým se stan rozepíná, byl totiž podle nich příliš vysoko, než aby na něj dosáhla.

Policie: Nic nevzdáváme

I proto se premiér Západní Austrálie Mark McGowan spolu s policejním prezidentem Paulem Papaliou rozhodli ve čtvrtek vypsat milionovou odměnu. Oba se nyní modlí, aby finanční motivace přinesla pozitivní výsledek. „Věřím, že většina lidí by se ozvala hned, pokud by měli informace, které by pomohly policii. Ale jestli ta odměna někoho motivuje k tomu, aby pomohl přivést Cleo zpátky domů, pak mu ji vláda víc než ráda vyplatí,“ uvedl Papalia.

Cleo zmizela ze stanu během noci. Ještě zhruba v 1:30 ráno žádala rodiče o sklenici vody. Oba pak znovu usnuli. Když se okolo šesté opět probudili, byla jejich dcera pryč. „Cleo spala na matraci, její malá sestřička byla v dětské postýlce hned vedle ní. Ráno jsem šel do druhé místnosti a stan byl skoro kompletně otevřený,“ popsala stanici 9 News matka Ellie. „Jediné, co chceme, je mít naši malou holčičku zpátky doma,“ dodala v slzách.

Rodiče nejdříve prohledali všechna místa, na která by dítě mohlo jít. Pak zavolali pomoc. Policisté spolu s dobrovolníky následně prohledávali celé okolí kempu. Terén prohledávali policisté na čtyřkolkách, do akce byly nasazeny i drony. Usilovné pátrání, které ztížilo i špatné počasí, ale k žádnému hmatatelnému výsledku nevedlo. „Nic ale nevzdáváme. Hodláme využít všechny příležitosti a možnosti,“ ujistil policejní inspektor Jon Munday.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu
Sport

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama