Pouhý měsíc po korupční aféře s úplatky z Kataru řeší Evropský parlament další kauzu. Jeho předsedkyně nevykázala luxusní dary, které dostávala od politiků i lobbistů. Nakonec to udělala, ale s velkým zpožděním a až po otázkách novinářů.
Prosincová kauza Katagrate otřásla evropskými institucemi jako máloco. Policejní šťáry, 1,5 milionu eur v bankovkách v taškách a trezorech, europoslankyně Eva Kailiová ve vazbě. Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová proto vyhlásila tažení proti korupci. „Více si posvítíme na to, co jako členové parlamentu děláme, a budeme podávat jasnější informace veřejnosti,“ uvedla.
Ukázalo se ale, že má sama problém. Až s několikaměsíčním zpožděním vykázala seznam 142 darů, které dostala ve spojitosti se svou funkcí. Byl mezi nimi třeba i zájezd do luxusního hotelu ve Francii placený tamním vinařským bratrstvem. „Všichni členové Evropského parlamentu jsou zodpovědní za předložení a vykázání finančních zájmů předsedovi,“ uvádí etický kodex členů Evropského parlamentu.
„Pokud by se potvrdilo nějaké porušení pravidel, tak ona (Metsolaová) by vlastně měla sankcionovat samu sebe, což je samozřejmě poněkud bizarní,“ sdělil člen předsednictva Evropského parlamentu Marcel Kolaja (Piráti).
Kritici teď tvrdí, že pokulhává celý systém vykazování darů v europarlamentu. Někteří poslanci jsou v tomto ohledu přinejmenším laxní a sankce padají zřídka. „Katargate je špičkou ledovce. Jsou tu dlouhodobé problémy s etikou a integritou Evropského parlamentu. Ale nijak se proti tomu nebojuje, je to opravdu systémová chyba,“ řekl Michiel van Hulten, ředitel Transparency International EU
„Bohužel do velké míry panuje kultura nevykazovat všechno,“ dodal Kolaja. Někteří politici teď volají po tom, aby evropské instituce měly nezávislý dozorčí orgán, nebo aby bylo přijímání „politických“ dárků úplně zakázané.