V rámci koalice Spolu panuje dlouhodobě neshoda ohledně případného zavedení eura. Zatímco členové TOP 09 vstup do eurozóny výrazně prosazují, zástupci ODS jsou proti. Kvůli zavedení eura na sociálních sítích aktuálně emocionálně debatovali europoslanci Jan Zahradil (ODS) a Luděk Niedermayer (TOP 09). Zahradil poukazoval na článek pojednávající o vývoji cen v Chorvatsku. Niedermayer se svého kolegy ironicky ptal, zda umí číst.
V Chorvatsku se po zavedení eura množí stížnosti na náhlé zvyšování cen potravin i služeb. Řada lidí vyjadřuje nespokojenost se zdražováním spojeným s příchodem jednotné evropské měny a uvádí množství konkrétních příkladů. Informovala o tom agentura DPA.
Zprávu, kterou převzaly České noviny, pak Jan Zahradil komentoval na Twitteru: „No co to je? Není to snad šíření nějakých dezinformací, fake news či protievropských narativů? Všichni zdejší Prouzové by nám přece vysvětlili, že to nemůže být pravda.“
Evropské volby
Europoslanec si tak rýpl do ekonoma a prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy, který patří mezi zastánce zavedení eura. Netrvalo dlouho a na Zahradilův výrok reagoval jeho kolega z europarlamentu, někdejší viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.
„Tak si kladu otázku, pane kolego, zda umíte číst. A pokud ano, zda textu rozumíte. Že se část lidí domnívá, že ceny vzrostly, nebo jim dokonce pekař fakt zdražil – což mimochodem může udělat kdykoliv – neznamená, že zavedení eura způsobilo inflaci,“ upozornil.
Niedermayer, který byl mezi roky 1996 až 2008 členem bankovní rady ČNB, pak Zahradilovi vzkázal: „Mimochodem. Bazén, kam chodím, zdražil od ledna o třetinu – bez eura. Co se stalo v Chorvatsku či jinde, kde euro zavedli, ukáží lednová CPI data a jejich porovnání s daty, která nejsou přijetím eura ovlivněna. To je dnes kvůli nestabilní a vysoké inflaci docela nesnadné.“
Obrovská výhoda, či zbytečné riziko?
Zahradil si však stál za svým. „Chcete mi snad naznačit, že zavedení eura v Chorvatsku zneužili zlí spekulanti a překupníci, aby uměle navýšili ceny, čímž bude muset zasáhnout chorvatská vláda a ceny regulovat? Co mi to jenom… aha,“ prohlásil člen ODS ironicky.
Chorvatský ministr hospodářství Davor Filipović skutečně naznačil, že by tamní vláda mohla podniknout kroky proti zdražování v maloobchodním sektoru souvisejícím se zavedením eura.
Chorvatsko zavedlo euro na začátku letošního roku. Jednotná evropská měna nahrazuje domácí kunu, se kterou bude možné platit do 14. ledna, poté bude možné směnit kuny v bankách. Eurozóna se rozšířila poprvé od roku 2015, kdy společnou měnu zavedla Litva. Chorvatsko se stalo jejím dvacátým členem.
I Česká republika se vstupem do EU zavázala zároveň k tomu, že euro dříve nebo později přijme. Co se ale veřejného mínění týče, je případný vstup do eurozóny v tuzemsku velmi nepopulární. Česko navíc v současnosti ani nesplňuje potřebná kritéria, protože nemá „v pořádku“ veřejné finance. Na přínosech a nevýhodách zavedení eura se v Česku neshodnou ani politici, ani ekonomové.