
Zázrak ve Dvoře Králové: V Safari Parku se podařilo rozmnožit mimořádně vzácnou šelmu
Daňové přiznání v elektronické podobě mohou lidé odevzdávat pouze do pátku 2. května. Kvapem se tak blíží chvíle, kdy budou muset daňoví poplatníci doložit své příjmy za rok 2024. Letos je hned několik novinek, které se týkají například slev nebo nezdanitelných částek. Na co si dát pozor a jaké jsou nejčastější chyby?
Nová EET 2.0 bude vyspělejší a poslouží jako spravedlivý nástroj pro vybalancování tržního prostředí. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl místopředseda Poslanecké sněmovny Aleš Juchelka (ANO). Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Vojtěcha Munzara (ODS) se elektronická evidence tržeb stala symbolem zaklekávání na živnostníky a její finanční přínos nebyl prokázán.
Ostřelování amerických technologických služeb začalo. Evropská komise ve středu vyměřila společnostem Apple a Meta pokutu v celkové výši 700 milionů eur za nedodržování evropských zákonů. Může ale jít jen o předehru obchodní války mezi Evropou a Amerikou – hlavním želízkem v ohni je uvalení daně na technologické firmy. Ty se jejich placení dlouhodobě v Česku i zbytku Evropy vyhýbají. V Česku mohly firmy už roky platit do státního rozpočtu.
Český daňový systém potřebuje zásadní změny. Takový signál už roky vysílají ekonomové, politici se k nim ale nemají. Změny ve zdanění práce a majetku doporučil i vládní poradní orgán NERV a v posledních dnech s detailní analýzou přišli sociologové pod vedením Daniela Prokopa z PAQ Research. Čeští politici se ale do změn nehrnou. Měl by se změnit systém daní v Česku? Napište nám svůj názor do diskuze pod článkem.
Koncesionářské poplatky jsou daň, mělo by se od nich ustoupit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekla poslankyně Karla Maříková (SPD). Poslanec Petr Letocha (STAN) to označil jako nepochopení funkce veřejnoprávních médií. Připomněl také možnost, jak se poplatkům vyhnout. Mediální novela nyní čeká na rozhodnutí prezidenta Petra Pavla, zda normu podepíše.
Za návštěvu některých evropských dovolenkových lokalit si lidé připlatí, zavádějí se v nich totiž nové turistické poplatky. Ty mohou mít různou formu: od pobytové po klimatickou daň. Taxy se navíc mnohdy netýkají pouze léta, připlatit si proto někdo bude muset již nyní o Velikonocích. Ekonom Lukáš Kovanda pro CNN Prima NEWS nastínil, jak se těmto poplatkům vyhnout.
Není pravda, že by zaměstnanci s nižšími příjmy a chudší domácnosti platili procentuálně vyšší daně než bohatší, tvrdí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr financí Zbyněk Stanjura. A to přesto, že někteří ekonomové a sociologové tvrdí opak a přicházejí s návrhy na změnu zdanění práce i majetku. Ve zdanění majetku nechce současný ministr financí podnikat žádné další kroky. Voličům Spolu slíbil, že daň z nemovitosti nezvýší, byť to už vláda jednou udělala. Co si o krocích vlády a ministra financí myslíte vy? Napište nám svůj názor do diskuze pod článkem.
V důsledku dlouhodobého podfinancování má česká armáda vnitřní dluh ve výši 265 miliard korun. V nové studii to zveřejnili odborníci z Centra veřejných financí (CVF) a Peace Research Center Prague (PRCP) při Univerzitě Karlově. Aby stát nahromaděný dluh smazal, bude muset v následujících letech na obranu vynakládat více než minimální dvě procenta HDP odsouhlasená v rámci NATO. Podle expertů by vláda nové peníze mohla získat třemi způsoby.
Alkohol. Ročně na něj umírají tisíce lidí, zvyšuje riziko výskytu rakoviny a jednoznačně hraje zásadní roli v případech domácího násilí. Experti brojí proti jeho dostupnosti, dopady na společnost jsou podle nich kolosální. A po politicích chtějí, aby omezili jeho dostupnost či upravili spotřební daň. Byli byste pro? Hlasujte v anketě uvnitř článku a přečtěte si, jaká opatření by odborníci zavedli ve snaze ochránit veřejné zdraví a omezit dopady návykových látek na společnost.
Všimli jste si při pohledu na účet za elektřinu, že neplatíte jen za samotnou spotřebovanou energii? Přečtěte si, co všechno je součástí konečné ceny.
Jedinou správnou reakcí na americká cla je odpověď z pozice síly, protože právě z této pozice jedná i Amerika, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Donald Trump je podle ní „devadesátkový obchodník“, který zapomíná na význam Evropy pro americkou ekonomiku. „Zavedení digitální daně by bylo citelným zásahem,“ komentuje potenciální reakci EU.
Zvýšení daní kvůli výdajům na obranu odmítli v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Věra Kovářová (STAN) i Aleš Juchelka (ANO). Zatímco Kovářová vidí cestu v zadlužení, Juchelka mluvil o zrušení Green Dealu.