
Na rakvi nesmí mít vlajku! Přítel TGM byl po válce viněn z kolaborace, radši spáchal sebevraždu
V Česku máme asi 800 tisíc prázdných bytových jednotek. Dokážu si představit za to vlastníky pokutovat a v některých případech byty i znárodnit. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl předseda Mladých sociálních demokratů (MSD) Luděk Svoboda. V sociální oblasti jeho mateřská strana SOCDEM prosazuje také třináctý důchod nebo kroužkovné. Svoboda v rozhovoru rovněž odmítl zvýšení výdajů na obranu nad dvě procenta HDP. Není to prý potřeba, neboť NATO investuje do obrany více než Rusko.
Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) slíbila v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS snižování daní v případě úspěchu hnutí v nadcházejících sněmovních volbách. Hodlá také bojovat se šedou ekonomikou, například opětovným zavedením elektronické evidence tržeb (EET).
Zvýšení rodičovského příspěvku na 400 tisíc korun, zavedení ministra pro vysoké školy, více pravomocí obcím, povinná školka už od čtyř let, podpora nájemního bydlení nebo půjček pro mladé do 35 let. To jsou některé z více než stovky návrhů, s nimiž Starostové o víkendu na pražském sněmu odstartovali svou „Dobrou kampaň“. STAN je také pro zavedení eutanazie, zákonné ukotvení manželství pro všechny či pevně stanovené výdaje na domácí bezpečnost. Chtějí také více peněz pro policisty a hasiče a posvítit si i na Ústavu ČR a prezidenta.
Pohřeb sociálních jistot, který obstarává česká vláda, symbolizovaná premiérem Petrem Fialou a Vítem Rakušanem. Ministr vnitra k tomu má připočítaných ještě „pět mrtvých z kauzy Dozimetr“. Velkoplošné bannery na Lidovém domě, sídle SOCDEM, dávají jasně najevo, jak naladěná vyrazí strana do voleb. Předsedkyně Jana Maláčová chce bojovat za vyšší mzdy či dostupné bydlení, stále ale ještě nemá dořešenou otázku, jakým způsobem se SOCDEM do volebního klání zapojí.
Hnutí Stačilo! na tiskové konferenci v úterý představilo část svých programových priorit pro nadcházející parlamentní volby. Novinářům představilo svá řešení v oblasti bytové krize a zlevnění potravin. Hnutí, jehož volebním lídrem je šéfka komunistů Kateřina Konečná, navrhuje například nulovou daň na základní potraviny či zřízení státního stavebního holdingu.
Prodávat dům nebo byt není jako nabídnout starý gauč na bazaru. Kdo chce za svou nemovitost získat co nejvyšší cenu, musí se připravit: skvělá prezentace, právní jistota i splnění zákonných povinností. Co vše musí prodávající vědět, než podepíše kupní smlouvu? Poradí zkušený realitní makléř a spolumoderátor podcastu Klíč k bydlení, Tomáš Kučera.
Daňové přiznání v elektronické podobě mohou lidé odevzdávat pouze do pátku 2. května. Kvapem se tak blíží chvíle, kdy budou muset daňoví poplatníci doložit své příjmy za rok 2024. Letos je hned několik novinek, které se týkají například slev nebo nezdanitelných částek. Na co si dát pozor a jaké jsou nejčastější chyby?
Nová EET 2.0 bude vyspělejší a poslouží jako spravedlivý nástroj pro vybalancování tržního prostředí. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl místopředseda Poslanecké sněmovny Aleš Juchelka (ANO). Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Vojtěcha Munzara (ODS) se elektronická evidence tržeb stala symbolem zaklekávání na živnostníky a její finanční přínos nebyl prokázán.
Ostřelování amerických technologických služeb začalo. Evropská komise ve středu vyměřila společnostem Apple a Meta pokutu v celkové výši 700 milionů eur za nedodržování evropských zákonů. Může ale jít jen o předehru obchodní války mezi Evropou a Amerikou – hlavním želízkem v ohni je uvalení daně na technologické firmy. Ty se jejich placení dlouhodobě v Česku i zbytku Evropy vyhýbají. V Česku mohly firmy už roky platit do státního rozpočtu.
Český daňový systém potřebuje zásadní změny. Takový signál už roky vysílají ekonomové, politici se k nim ale nemají. Změny ve zdanění práce a majetku doporučil i vládní poradní orgán NERV a v posledních dnech s detailní analýzou přišli sociologové pod vedením Daniela Prokopa z PAQ Research. Čeští politici se ale do změn nehrnou. Měl by se změnit systém daní v Česku? Napište nám svůj názor do diskuze pod článkem.
Koncesionářské poplatky jsou daň, mělo by se od nich ustoupit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekla poslankyně Karla Maříková (SPD). Poslanec Petr Letocha (STAN) to označil jako nepochopení funkce veřejnoprávních médií. Připomněl také možnost, jak se poplatkům vyhnout. Mediální novela nyní čeká na rozhodnutí prezidenta Petra Pavla, zda normu podepíše.
Za návštěvu některých evropských dovolenkových lokalit si lidé připlatí, zavádějí se v nich totiž nové turistické poplatky. Ty mohou mít různou formu: od pobytové po klimatickou daň. Taxy se navíc mnohdy netýkají pouze léta, připlatit si proto někdo bude muset již nyní o Velikonocích. Ekonom Lukáš Kovanda pro CNN Prima NEWS nastínil, jak se těmto poplatkům vyhnout.