daň

Výpis příspěvků ke štítku „daň“

Kovanda: Na zvyšování daní dojde dříve nebo později. Nynější krize není tak dramatická

27. listopadu 2022 16:52

Současná ekonomická krize spjatá s energetikou a potažmo i dalšími dopady války na Ukrajině ještě není tak dramatická. Ve vysílání Partie PLUS na CNN Prima NEWS to prohlásil ekonom Lukáš Kovanda. Ten zároveň varoval, že dramatický může pro řadu lidí být následující rok. Mimo to dodal, že zvyšování daní, o kterém aktuálně hovoří ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), dříve či později stejně přijde. Jurečka aktuálně pro takový krok nemá v koalici podporu.

Zvedněme daně lidem s vyšším příjmem, uvažuje Jurečka. Schillerová připomněla slib vlády

24. listopadu 2022 21:38

Kdo bere hodně peněz, mohl by platit vyšší daně. O tom se chce s koaličními partnery bavit ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jednalo by se podle něj o akt solidarity s chudšími občany. Česká státní kasa má totiž výrazný deficit a díry by mohly zalepit vyšší daně. Jenže to je něco, čemu se ODS, tedy nejsilnější vládní strana, dlouhodobě brání. A kritizuje to i bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Muž jel pro kojeneckou výživu, skončil v poutech. Číňané mají dost lockdownů, odpor sílí

20. listopadu 2022 09:38

Sebevraždy, vyhrocené potyčky s policií a také sto tisíc chybějících dělníků v největší světové továrně na iPhony. Čínská strategie nulové tolerance k nákaze COVID-19 si vybírá svou daň. Změny ale tamní úřady podle všeho nechystají. Tento týden byla Pekingská univerzita uzavřena kvůli jedinému odhalenému případu.

Nový rok a nová vlna zdražování energií, ale i navýšení důchodů. Na co se připravit?

18. listopadu 2022 06:27

Ačkoliv se zdražováním se Češi potýkají už nyní, další vlna udeří začátkem nového roku. V něm začne platit hned několik změn, které jsou však spojené i se značnými úlevami. Jednou z nich bude paušální daň nebo zvyšování důchodů. Spolu s tím ale dojde ke zdražení energií na cenový strop nebo také k vyšší ceně služeb České pošty.

Daňová kauza CCA Group: Policie zabavila superluxusní vozy, dům i hodinky za miliony

12. listopadu 2022 21:50

V daňové kauze kolem firmy CCA Group zajistila policie u jednoho z obviněných luxusní vozy za 30 milionů korun, nemovitost a hodinky v hodnotě deset milionů korun. Na zajištění důkazů a majetku se podíleli i švýcarští policisté. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou v pátek zveřejnila Národní centrála proti organizovanému zločinu. V případu, v němž kriminalisté spočítali škodu na zhruba 100 milionů korun, skončili ve vazbě dva lidé. Dalších pět stíhají policisté na svobodě.

Ať platí zbohatlíci! Čím byla Gottwaldova milionářská daň podobná Fialově válečné

12. listopadu 2022 07:08

Na sklonku léta 1947 prosadil kabinet komunistického premiéra Klementa Gottwalda milionářskou daň. Nyní pravostředová koaliční vláda Petra Fialy (ODS) zavádí válečnou daň (windfall tax). Na podobnost obou dávek, které zdaňují mimořádné zisky, se redakce CNN Prima NEWS zeptala odborníků. „Obě daně byly uvaleny v situaci mimořádných ekonomických obtíží,“ porovnává historik Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.

Ekonomové: Sekera v rozpočtu bude vyšší, než si vláda myslí. Zvýšení daní se nevyhneme

6. listopadu 2022 13:50

Schodek státního rozpočtu bude v příštím roce vyšší, než v současnosti odhaduje vláda. Shodli se na tom ekonomové v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle nich deficit výrazně překročí 300 miliard korun, podle návrhu vlády by měl být 295 miliard korun. Podle ekonomů bude v budoucnu nutné zvýšit daně.

Návrat k superhrubé mzdě? Státu by to pomohlo, na zvýšení daní se ale poslanci neshodnou

6. listopadu 2022 06:16

Obnovit superhrubou mzdu? O tom se v poslední době opět začíná mluvit. Kabinetu Petra Fialy (ODS) to doporučuje jak Národní ekonomická rada vlády (NERV), tak i prezident Miloš Zeman. Podle slibů bývalé vlády Andreje Babiše (ANO) se k tomuto kroku mělo v roce 2023 opět přistoupit. V současné době se na zvyšování daní ale poslanci ve vládní pětikoalici neshodnou.

Slib nezvyšovat daně v ohrožení? Vláda podle Jurečky chystá změny v programovém prohlášení

5. listopadu 2022 19:15

Současná vláda šla do voleb s tím, že nebude zvyšovat daně. Několikrát to v poslední době zopakoval i premiér Petr Fiala (ODS). Jde o významný slib koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), který by se ale podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) mohl rozplynout se změnou programového prohlášení vlády. Tu má kabinet připravit už v prvním kvartále příštího roku.

Daň z mimořádných zisků je faul na obce a města, mají nárok na podíl, míní Vildumetzová

4. listopadu 2022 23:10

Města a obce by chtěly podíl z daně z mimořádných zisků pro banky a energetické firmy, kterou schválila Sněmovna. Pozměňovací návrh však zakotvil, že nedostanou nic. Podle ředitelky Svazu měst a obcí ČR Radky Vladykové a místopředsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Jany Mračkové Vildumetzové mají ale města a obce nárok na podíl dle zákona o rozpočtovém určení daní.