
Do Sněmovny kandiduje učitelka, která podle obžaloby popírala ruské zločiny na Ukrajině
V důsledku dlouhodobého podfinancování má česká armáda vnitřní dluh ve výši 265 miliard korun. V nové studii to zveřejnili odborníci z Centra veřejných financí (CVF) a Peace Research Center Prague (PRCP) při Univerzitě Karlově. Aby stát nahromaděný dluh smazal, bude muset v následujících letech na obranu vynakládat více než minimální dvě procenta HDP odsouhlasená v rámci NATO. Podle expertů by vláda nové peníze mohla získat třemi způsoby.
Alkohol. Ročně na něj umírají tisíce lidí, zvyšuje riziko výskytu rakoviny a jednoznačně hraje zásadní roli v případech domácího násilí. Experti brojí proti jeho dostupnosti, dopady na společnost jsou podle nich kolosální. A po politicích chtějí, aby omezili jeho dostupnost či upravili spotřební daň. Byli byste pro? Hlasujte v anketě uvnitř článku a přečtěte si, jaká opatření by odborníci zavedli ve snaze ochránit veřejné zdraví a omezit dopady návykových látek na společnost.
Všimli jste si při pohledu na účet za elektřinu, že neplatíte jen za samotnou spotřebovanou energii? Přečtěte si, co všechno je součástí konečné ceny.
Jedinou správnou reakcí na americká cla je odpověď z pozice síly, protože právě z této pozice jedná i Amerika, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Donald Trump je podle ní „devadesátkový obchodník“, který zapomíná na význam Evropy pro americkou ekonomiku. „Zavedení digitální daně by bylo citelným zásahem,“ komentuje potenciální reakci EU.
Zvýšení daní kvůli výdajům na obranu odmítli v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Věra Kovářová (STAN) i Aleš Juchelka (ANO). Zatímco Kovářová vidí cestu v zadlužení, Juchelka mluvil o zrušení Green Dealu.
Stát by měl okamžitě řešit kritický stav ve stavebnictví a bytové výstavbě. Shodují se na tom odborníci, kteří vystoupili na Summitu stavebního rozvoje. Velmi kritický projev měl zejména prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček (ODS), který se opřel do zpackané digitalizace. Zároveň vyzval politiky v Poslanecké sněmovně, aby urychleně schválili pozměňovací návrh, podle kterého je bydlení veřejným zájmem.
Současná vláda ožebračuje lidi a zatěžuje pracující, uvedla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předsedkyně sociální demokracie Jana Maláčová. SOCDEM podle ní vždy splnila, co slíbila. Pokud by se strana znovu dostala do Sněmovny nebo do vlády, je šéfka strany připravena prosadit právo na jesle pro děti od jednoho roku i příspěvek na kroužky pro rodiny. Svého nástupce a současného ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) označila za „traktoristu, který pro lidi nic neudělal“. Opřela se i do ministryně obrany Jany Černochové (ODS), která podle ní neví, co dělá, a na resortu má „bordel“.
Česká republika bude muset alespoň na nějaký čas rozvolnit rozpočtová pravidla, aby do roku 2030 dávala na obranu tři procenta HDP. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to prohlásila místopředsedkyně ODS Eva Decroix. Zároveň však dodala, že pokud bude ODS u moci, tak se strana kvůli tomu „nebude na prvním místě snažit zvyšovat daně“.
Vezměte si Lexaurin, doporučila ve vyhrocené debatě v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslankyně hnutí ANO Margita Balaštíková Michaelu Kohajdovi (nestr. za KDU-ČSL) v reakci na skákání do řeči. Lék je předepisován osobám bojujícím s úzkostí. Politici diskutovali o strategii české bezpečnosti.
Bydlíme nejdráž v Evropě, ale vláda Petra Fialy to neřeší a vládní strany nabízejí nedostatečná nebo kosmetická řešení. Zatímco trh s bydlením dál selhává, byty zdražují ostošest a investoři si mastí kapsy. Mladí lidé nemají kde bydlet, střední třída se dostává do existenčních problémů a stovky tisíc domácností musí žádat o příspěvek na bydlení. Jak z toho ven? Veřejnými investicemi: 80 miliard ročně na nákup a výstavbu 20 tisíc státních bytů s levným nájmem, aby stát byl silným hráčem a tlačil ceny dolů. Jako ve Vídni.
Thajsko chystá novou turistickou daň, která začne platit od nadcházející zimní sezóny tohoto roku. Poplatek ve výši 300 bahtů (kolem 200 korun) se bude týkat všech zahraničních návštěvníků. Vláda si od opatření slibuje zvýšení financí na infrastrukturu a ochranu památek.
Vláda španělské autonomní oblasti Katalánsko letos plánuje zdvojnásobit turistickou daň, aby získala finanční prostředky na řešení bytové krize v regionu. Informoval o tom web listu The Times. Nové opatření zvýší denní sazbu na rozmezí od dvou do sedmi eur v Barceloně a od 1,20 do šesti eur ve zbytku regionu, přičemž spodní hranice se týká kempů a horní hranice dopadne na pětihvězdičkové hotely. Nejméně 25 procent daňového výnosu by mělo jít na podporu bydlení.