Nečekané, děkujeme za podporu, vzkazuje vláda ironicky. Okamura omylem podpořil TOP 09

Tomio Okamura ve volební místnosti

Tomio Okamura odvolil

Zástupci koalice Spolu i část veřejnosti se baví incidentem šéfa SPD Tomia Okamury ve volební místnosti. Opoziční politik volil na Praze 6, kde jeho hnutí kandidáta do Senátu nepostavilo. Rozhodl se tedy demonstrativně znehodnotit lístek obhajujícího senátora Jiřího Růžičky (za TOP 09). Pokud ale lístek pouze natrhl a přeškrtl, jak sám po odvolení prohlásil, odevzdal hlas nejspíš právoplatně.

Podle zákona poškození lístku a přeškrtnutí jména ke znehodnocení hlasu nestačí, pokud je nadále zřejmé, čí lístek se v obálce nachází. Na rozdíl od komunálních voleb, kde Okamura bezpochyby volil SPD, v těch senátních dal nejspíš platný hlas kandidátovi TOP 09.

„Škrtl jsem jeho (Růžičky) volební lístek a ještě jsem ho natrhl. Voleb jsem se tímto zúčastnil, vždycky jsem pro to, abychom k volbám chodili. Můj hlas tak bude započítán mezi odevzdané, tímto jsem však vyjádřil svůj nesouhlas a zároveň snížil procentní výsledek panu Růžičkovi, protože absolutně nesouhlasím s politikou TOP 09 a vládní koalice,“ chlubil se Okamura po hlasování.

Ironické reakce koalice Spolu na sebe nenechaly dlouho čekat. „Vysoká škola života – obor volby. Pane Okamuro, děkujeme,“ vzkázala Okamurovi předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Ta se s šéfem SPD dostává velmi často do ostrých názorových střetů, které překračují i do osobní roviny. Není tedy divu, že nyní předsedkyně TOP 09 Okamurova přešlapu naplno využila. Ke svému příspěvku přidala upravenou fotku, na které je opoziční politik vyobrazen jako sympatizant TOP 09 i Evropské unie.

Pobavení z bizarního incidentu neskrývá ani ODS. „V referendu o vládě dal p.Itomio (narážka na hanlivé pojmenování Pitomio, pozn. red.) hlas TOP 09. Znám pár lidí, pro které je to možná malinko nečekané, ale sluší se poděkovat,“ glosovala senátorka Miroslava Němcová (ODS). A pozadu nezůstala ani vláda.

„Pan Okamura chtěl rebelsky znehodnotit lístek do senátních voleb, aniž by věděl, jak na to. Takže kromě své pověsti neznehodnotil vůbec nic a volební lístek je platný. K našemu štěstí tak hlasoval pro pana Růžičku. Děkuji moc, skvělá volba,“ napsal na Twitter ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Děkujeme za každý hlas pro vládní koalici,“ přidal se tiskový mluvčí vlády Václav Smolka.

„Pakliže by takový volební lístek, kdy volič jasně vyjádřil svoji vůli nesouhlasu s daným kandidátem, měl být uznán jako hlas pro tohoto kandidáta, tak je skutečně otázkou, zda je správně napsaný volební zákon. Jen volební komise může posoudit zda-li to bylo škrtnuto dostatečně,“ reagoval pro CNN Prima NEWS v reakci na pravděpodobnou chybu.

Tagy: