Protesty v USA se změnily v přestřelku. Dva lidé zemřeli, muže se zbraní hledají

Ve Wisconsinu při přestřelce zemřel muž, další dva jsou zranění

Při přestřelce ve městě Kenosha ve Wisconsinu na severovýchodě USA zemřeli dva lidé a další člověk byl postřelen. S odvoláním na místní policii o tom ve středu informoval list The New York Times. Ve městě se už třetí noc protestovalo kvůli zranění černocha Jacoba Blakea policií.

Podle záběrů z místa, které se objevily na sociálních sítích, po sobě ve středu stříleli civilisté. Několik lidí na videu běží k člověku s dlouhou střelnou zbraní, kterého krátce předtím zjevně někdo povalil. Muž i ze země střílí po lidech, kteří se k němu blíží. Jeden z mužů padá k zemi. Na videu je slyšet i několik dalších výstřelů v pozadí.

Na Twitteru se objevily záběry z protestů, ze kterých je rovněž patrné, jak skupina ozbrojených demonstrantů během napjaté situace atakuje slzným plynem policisty v obrněném voze. Video natočené reportérem ukazuje několik mužů nesoucích poloautomatické zbraně, kteří se připojují k ostatním demonstrantům, aby se dostali do přímého kontaktu s důstojníky ve voze.

Kenoshský šerif David Beth sdělil v rozhovoru s listem Milwaukee Journal Sentinel, že policie nyní pátrá po muži z videa, který měl zbraň. „Jsem si jist, že ho zakrátko dopadneme,“ řekl Beth.

NYT uvádí, že střelba nastala krátce před půlnocí místního času (před 7:00 SELČ) po předchozím sporu u benzinové pumy, kterou se snažilo bránit několik ozbrojených mužů před davem.

Vyšetřovatelé nyní pátrají po ozbrojených mužích, kteří byli před benzinovou pumpou, a před střelbou se dohadovali s demonstranty. Jednoho z nich citoval The Washington Post. Muž prohlásil, že přišel zabránit demonstrantům napadat místní obchody poté, co se na sociálních sítích dozvěděl o použití trubicových bomb. „Když jim policisté nedokážou zabránit házet trubicové bomby na nevinné civilisty, někdo to udělat musí,“ sdělil tento muž. The Washington Post napsal, že zatím neexistuje jiné svědectví, že byly v úterý takové bomby použity.

Černocha střelili do zad

Protesty se konají už od noci na pondělí, kdy lidé zapalovali ohně a poškodili auta, rozbíjeli okna a střetli se s pořádkovými policisty. V pondělí měl začít platit zákaz nočního vycházení, který demonstranti nerespektovali. Policisté proti nim použili slzný plyn. Snažili se tak rozehnat lidi skandující: „Žádná spravedlnost, žádný mír!“

Protesty odstartovala nedělní policejní střelba po 29letém černochovi Jacobu Blakeovi, který utrpěl vážná zranění. Policisté se jej snažili zadržet, když nastupoval do auta, pak na něj zezadu vypálili ze služebních zbraní. Video zachycující celý incident se objevilo na sociálních sítích. V autě, do kterého chtěl Blake nasednout, byly jeho tři děti.

Policie zásah vysvětlila jako reakci na telefonátem ohlášenou domácí hádku. Nevyjasnila ale, zda byl Blake ozbrojen ani proč policisté začali střílet. Muž, který střelbu natočil na mobilní telefon, vypověděl, že viděl Blakea v šarvátce se třemi policisty a před palbou je slyšel volat: „Zahoďte ten nůž!“ V Blakeových rukou ale nůž neviděl. Tři policisté byli prozatím postaveni mimo službu, jak po podobných incidentech nařizují předpisy.

Tagy: