reklama

Den na JIP stojí i 400 tisíc korun. Pojištění za celý život „vyčerpáte“ během pár hodin

Ministerstvo zdravotnictví chystá další a tvrdší vakcinační kampaň a odborníci stále častěji apelují na občany, aby se nechali očkovat. Někteří z nich poukazují na to, že z lidí, kteří končí s covidem v nemocnicích, je většina neočkovaných. Státem hrazené péče o ně pak stojí daleko víc než vakcína.

reklama

„Když opomenu to, jak mi nadávají takzvaní antivaxeři na sociálních sítích a vyhrožují od zastřelení po všechno možné, tak mi tam často píší: ‚Platím si zdravotní pojištění a vy se o mě kdykoli musíte postarat.‘ Prosím všechny, ať si spočítají, kolik za celý svůj život zaplatí na zdravotním pojištění,“ řekl v nedělní Partii na CNN Prima NEWS jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

„Upozorňuji všechny, že jim vyjde něco málo přes dva miliony korun,“ dodal Kuba. Platí to v příkladu zaměstnance, který vydělává pár set korun přes 32 tisíc korun, což byl podle Českého statistického úřadu medián za druhé čtvrtletí roku 2021.

Pro jednoduchost si určeme, že by dostával stejnou částku 40 let pracovního života. V takovém případě odvede na zdravotním pojištění téměř 2,5 milionu korun. Podle Kuby stojí specializovaná péče o jednoho pacienta na ARO 400 až 500 tisíc korun za týden. „Klidně i denně,“ odvětil hejtmanovi ředitel pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.

Částku za den odůvodnil péčí například o lidi ve vážnějším stavu. Zmínil hemofilika, tedy pacienta s poruchou srážlivosti krve.

Další ekonomický pohled na péči o hospitalizované přidal v pátečním vysílání CNN Prima NEWS primář Infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý. „Jen připomenu, že očkování nás vyjde na 1500 korun, ale hospitalizace, ani ne záchrana života, na 300 tisíc,“ podotkl.

Nemocnice máme bránit vakcínou

Dlouhý zmínil, že takzvané monoklonální protilátky už zachránily mnoha lidem život a uchránily je před pobytem v nemocnici, pandemii a šířící se nákazu ale nevyřeší. „Jsme rádi, že tento nástroj máme a bráníme tím nemocnice, máme to ale řešit vakcínou,“ konstatoval primář.

„Takže si ze svého zaplatíme čtyři dny na ARO a zbytek platí společnost, která funguje na tom, že ten, kdo péči nečerpá, ji nechává někomu jinému,“ rozčílil se Kuba v Partii. Někteří lidé podle něj zapomínají na solidaritu.

Odborníci pak uvedli jednoduchý příklad, který by v praxi mohl jednoduše nastat. „Jestli si máme každý platit zdravotnictví ze svého, tak lidé budou velmi překvapeni, kdyby dostali třeba infarkt. Museli by dostat stenty nebo bypassy a strávili týden na ARO. Jenže co kdyby k nim někdo přišel a řekl: Hele, to, co sis zaplatil, už proběhlo v pátek, tak jak budeme postupovat?“ doplnili se hosté Partie.

Kuba pak své výroky ještě vysvětlil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. „Chtěl jsem, aby lidé pochopili, kolik péče si každý vlastně ze svého pojištění zaplatí, a že každý se snadno dostane do situace, kdy potřebuje solidaritu společnosti. Každý zaměstnanec platí ze svého 4,5 % a cca 9 % za vás platí zaměstnavatel,“ řekl hejtman.

Dvě třetiny hospitalizovaných jsou neočkovaní

„Dnes se vám ale opravdu může stát, že péče na lůžku intenzivní péče může stát třeba až 400 tisíc korun za den. Najednou zjistíte, že za pět dnů vyčerpáte celé své pojištění, které jste si odváděl, a to ještě připočtěte, že budete v 70 letech potřebovat vyměnit kyčel a další zákroky,“ apeloval na občany, aby se nechali očkovat proti covidu a snížili tak riziko hospitalizace i s ohledem na ostatní obyvatele.

Například za neděli přibylo na jednotkách intenzivní péče v českých nemocnicích 41 osob, z toho celých 28 jich není naočkovaných. Potvrzuje to trend posledních týdnů, že z hospitalizovaných má za sebou vakcinaci jen přibližně třetina lidí, zbytek jsou ti, kteří se k očkování s mnoha důvodů zatím neodhodlali.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama