Baby boom a uprchlická krize. Školám dochází místo, vystěhují některé soukromé instituce

Některé městské části neprodlouží končící nájmy soukromým školám. Prostory chtějí využít pro umístění českých i ukrajinských žáků. Dané instituce tak hledají, kam se přestěhují. Baby boom, odklady a uprchlická krize – to jsou tři základní důvody, proč současné kapacity škol nestačí.

„Nejjednodušší varianta je vypovědět nebo neprodlužovat smlouvy soukromým subjektům, které jsou v prostorách hlavního města Prahy nebo městských částí, které se pronajímaly v době, kdy bylo méně dětí a byla menší populační exploze,“ vysvětluje zastupitelka hl. m. Prahy Mariana Čapková (Praha sobě) a dodává, že nyní je nepoměrně více dětí, kterým musí město zajistit školní docházku. „Tak si ty prostory bereme zpět, smluvně je vše správně a není to nijak v rozporu se zákonem,“ vysvětluje.

Nájemní smlouvu na příští školní rok neprodlouží magistrát třeba Anglo-německé obchodní akademii, ta se bude muset zhruba po třiceti letech přestěhovat. Její ředitelka se k situaci vyjadřovat do médií nechce. Prostory magistrát poskytne městské části Praha 6, která hledá místo pro asi tisíc dětí. „Budova Praze 6 výrazně pomůže s řešením uprchlické krize, ale samozřejmě nevyřeší kapacity pro všechny,“ říká zastupitelka Čapková.

Slušné místo pro více než dvacet dětí hledá i soukromá anglická mateřská škola na Praze 10. „Rodiče jsou z toho smutní, školka má dvacetiletou historii. Navíc rodiče už zapsali své děti na příští rok. Nové prostory hledám já, ale i všichni rodiče. Situace na trhu s realitami je složitá, prostory nejsou a nájmy jsou vysoké u bytových i nebytových prostor,“ říká ředitelka soukromé anglické školy Bead School Svatava Kacetlová Kotová.

Ke stejnému kroku se rozhodlo i Brno. Radní 16. března rozhodli o ukončení nájemní smlouvy Střední odborné škole managementu a práva v Brně. Město jejímu vedení zaslalo výpověď. Škola tak má dle smlouvy rok na vyřešení situace. „Důvod byl ten, že stejně jako v jiných místech, tak i v Brně hledáme prostory, kde bychom zřídili případně základní školu, a to i vzhledem k tomu, že do České republiky přichází mnoho dětí z Ukrajiny,“ vysvětluje mluvčí Brna Filip Poňuchálek.

Redakce CNN Prima NEWS školu kontaktovala. Jednatelka Marta Raichlová do telefonu zdůraznila, že škola funguje už 16 let a má s magistrátem města Brna velice korektní vztahy. Podle jejího vyjádření k ukončení nájmu nedojde a škola situaci řeší. Nájemní smlouva podle Raichlové bude i nadále pokračovat.

Soukromé školy tahají za kratší konec

Podle ředitele organizace EDUin, která se věnuje českému vzdělávacímu systému, je důležité, aby se tento postup nestal trendem. „Pokud je budeme takto stěhovat z místa na místo, tak nejvíce tím ubližujeme dětem, které se v té škole mají učit. Je to zkrátka o tom, že zřizovatelé nemají objekty, protože neplánovali dopředu. Nezapomínejme, že soukromé školy tahají za kratší konec provazu, protože v drtivé většině nemají investiční peníze na to, aby si postavily své vlastní budovy. Tím pádem jsou odsouzené k tomu, aby byly vždycky v nájmu,“ komentuje situaci ředitel EDUinu Miroslav Hřebecký.

Soukromé školy si podle Hřebeckého od 90. let našly v českém vzdělávacím systému své místo a většinou dle Hřebeckého nabízejí nějaký nadstandard. „Občanům nabízíme, že se budou z části podílet na nákladech, to znamená, že část těch nákladů, které ve veřejné škole platí z plné části stát, tak tady si dobrovolně občané, rodiče těchto dětí, platí ze svého, přitom systém bude destabilizován,“ dodává k ukončování nájemních smluv soukromým školám Hřebecký s tím, že takoví občané nebo rodiče jsou „trestáni dvojnásob“: „Budou doplácet na školu, a zároveň nebude mít škola tu stabilitu, tudíž možná bude ohrožena i její kvalita.“

Města a obce mají na ukončování nájmů soukromým školám právo. Ministerstvo školství ale upozorňuje na jeden zádrhel. „Zřizovatelům musí být jasné, že pokud by škola musela být z důvodu neprodloužení smlouvy uzavřena, tak zřizovatel musí umístění těch stávajících studentů či žáků ze své pozice zřizovatele řešit,“ říká mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

21:39

Ukrajincům se povedlo zničit další ruský muniční sklad

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.