Hloubka problému ve školách
České školy by během následujících let měly obdržet velmi vysoké finanční prostředky na školní psychology a další specializované pracovníky. CNN Prima NEWS to řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN). Má jít o více než pět miliard korun, které by měly být rozděleny během příštích tří let. Krizovou situaci na základní škole Za Chlumem v Bílině chce ovšem řešit jiným způsobem, protože jde o velmi specifický případ.
Gazdík ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že školy by v nadcházejících letech měly obdržet peníze určené na psychology a podobné pracovníky. „Teď do konce května bychom měli vypsat první výzvy operačního programu Jan Ámos Komenský, který chceme spustit, a ze kterého má jít během příštích tří let celkem 5,4 miliardy korun na školní psychology, speciální a sociální pedagogy, na vytvoření týmů, které se budou zabývat psychologickou a speciálně pedagogickou intervencí,“ uvedl ministr školství.
Základní škola Za Chlumem v severočeské Bílině bude pod zostřeným dohledem Zdroj: CNN Prima NEWS
Základní škola Za Chlumem v severočeské Bílině bude pod zostřeným dohledem Zdroj: CNN Prima NEWS
Základní škola Za Chlumem v severočeské Bílině bude pod zostřeným dohledem Zdroj: CNN Prima NEWS
Na základní škole v Bílině pomáhá bezpečnostní agentura. Zdroj: CNN Prima NEWS
Ministr školství Petr Gazdík Zdroj: Profimedia.cz
Ministr školství Petr Gazdík (STAN). Zdroj: CNN Prima NEWS
Peníze budou určeny také na zlepšení kontaktů s rodinami. Prostředky podle něj přijdou z Evropské unie. „To všechno půjde z evropských fondů. Je to jakýsi pilotní projekt toho, aby následně tyto týmy byly vyhodnoceny, a připravuje se zákon a financování z těchto fondů,“ pokračoval Gazdík.
Ochranka na škole v Bílině? Řešit musíme hlavně rodiny agresivních dětí, říká expertka
Problémové děti často nepochází ze stabilních rodin, nemají vazby ani dostatečnou péči, což se odráží na jejich psychice, vysvětlila ve Zprávách Plus speciální pedagožka Klára Laurenčíková. Proto je podle ní potřeba řešit problém přímo v rodinách, aby se harmonizovalo jejich prostředí. Pedagog Marian Dancso souhlasil, že účinná pomoc nemůže přijít ze dne na den, jako třeba ochranka. Tu už Základní škola Za Chlumem v Bílině zajistila.
Na druhou stranu však připustil, že aktuální situaci na Základní škole Za Chlumem v Bílině tato vzdálená pomoc příliš neřeší. „Řešení v Bílině je ale úplně jiné,“ poznamenal šéf resortu školství.
Klíčem k úspěchu je podle Gazdíka v tomto případě spolupráce, ruku k dílu musí přiložit nejen škola, ale také Orgán sociálně-právní ochrany dětí, Policie ČR a také zřizovatel školy. „Bez spolupráce těchto institucí nebo celé veřejné správy nedojdeme k řešení a budeme se jen přetahovat o černého Petra v ruce,“ poznamenal Gazdík.
Ve výše zmíněné škole je část žáků značně agresivní. Dokonce do té míry, že školu musí hlídat bezpečnostní agentura. Má se jednat až o 30 problémových dětí, některé z nich pravděpodobně trpí psychickými poruchami. Tvrdí to starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová i ředitelka školy Barbora Schneiderová. Tyto děti šikanují své spolužáky a terorizují dokonce i učitele.