Osmiletý chlapec i matka čtyř dětí. Kdo jsou oběti šíleného střelce z texaské školy?

Rodiny a úřady postupně začínají rozkrývat identity obětí střelby v americkém Texasu. Dětem, které útok nepřežily, bylo maximálně deset let, některé z nich oslavily pár dní před svou smrtí narozeniny. Dívka jménem Eliahana Torresová dokonce ráno nechtěla do školy vůbec, ale rodiče jí to přikázali. Střelec jménem Salvador Ramos usmrtil také minimálně dvě učitelky, které na škole dlouhá léta působily. Dohromady po nich zůstalo pět dětí.

Z 19 potvrzených dětských obětí masakru na texaské základní škole byli podle webu Daily Mail zatím identifikováni dva chlapci a čtyři dívky. Podle policistů zoufalí příbuzní hledají dál své pohřešované blízké. Ke střelbě došlo v městečku Uvalde, kde je silně zastoupena hispánská komunita.

Zabíjel šílenec, zní z rodin

Jednou z obětí je desetiletý žák čtvrté třídy Xavier Lopez. Chlapcova matka se jen několik hodin před střelbou zúčastnila slavnostní akce ve škole. Netušila, že to bylo naposledy, kdy svého syna viděla živého, uvedl pro televizi KTRK bratranec oběti. Jeden z členů Xavierovy rodiny založil účet GoFundMe, který má pomoci získat peníze na pohřeb. Už během úterního večera rodina vybrala více než 24 tisíc dolarů (přes 500 tisíc korun).

Útok nepřežil také osmiletý Uziyah Garcia, potvrdila podle zahraničních médií jeho rodina. „Můj synovec se stal obětí střelby ve škole,“ napsal Garciův strýc Mitch Renfro na Facebooku a dodal, že ho „zabil šílenec“. Chlapcova rodina sdělila televizi NBC, že Uziyah by 10. narozeniny oslavil letos v létě.

The family of 9 year old Uziyah Garcia has confirmed that he was shot and killed today in the mass shooting at Robb...

Posted by Shaun King on Tuesday, May 24, 2022

O život své dcery Makenny se od prvních zpráv o útoku obával Brandon Elrod. „Jsme na cestě do pohřebního ústavu. Nemůžeme svou dceru najít,“ popsal televizi KTRK v úterý večer. Smrt jeho dcery nakonec potvrdila na sociálních sítích Pilar Newberryová, jejíž dcera chodila s Makennou na kroužek akrobacie.

„Sladká Makenno, odpočívej v ráji. Moje srdce je zdrcené, má dcera Chloe tě tolik milovala. Nikdy nezapomenu, jak byla nadšená, že potkala novou kamarádku z jiné školy. Zrovna před pár týdny od ní dostala na baseballovém hřišti náramek přátelství a nosí ho každý den. Až se zítra probudí, bude zničená. Moc se za její milou rodinu modlíme,“ napsala Newberryová.

Televize ABC News dále potvrdila smrt desetileté Amerie Jo Garzaové. Narozeniny oslavila 10. května. „Moje malá láska teď létá s anděly vysoko nad námi,“ napsal její otec Angel na Facebooku. „Prosím, neberte ani vteřinu svého života jako samozřejmost. Obejměte svou rodinu. Řekněte všem, že je máte rádi. Miluji tě, Amerie Jo,“ vzkázal své zesnulé dceři.

Ellie byla panenka a nejšťastnější dítě na světě

Steven Garcia a Jennifer Lugová v úterý večer potvrdili, že při útoku zahynula jejich dcera Ellie. „Je těžké vydat prohlášení, právě teď se vše kolem mě řítí neuvěřitelnou rychlostí. Chci ale poslat naše myšlenky a modlitby těm, kteří se večer také nedostali domů. Naše Ellie byla panenka a byla nejšťastnější na světě,“ napsal Steven na Facebooku. „Máma a táta tě milují, nikdy na to nezapomeň a prosím, snaž se nám stát po boku,“ dodal otec.

Please lord I need my Ellie Home

Posted by Steven Garcia on Tuesday, May 24, 2022

Mezi zesnulými byla identifikována také desetiletá Eliahana Torresová. Čtvrťačka v úterý nechtěla jít do školy, jak televizi Fox News řekl její dědeček. Rodina ale dívce nakázala, že musí. Nikdo toho rána netušil, že je to naposledy, co malá Eliahana prošla s batohem vchodovými dveřmi.

Eliahana ‘Elijah Cruz’ Torres, Age 10 Killed at Robb Elementary in Uvalde, Texas. #gayislandguide #prayforuvalde...

Posted by Gay Island Guide on Wednesday, May 25, 2022

Po úterním masakru byla potvrzena také smrt tří dospělých. Jedním z nich je 44letá speciální pedagožka Eva Mirelesová. Byla vdaná za o rok mladšího místního policistu Rubena Ruize. Manželé spolu mají dceru ve vysokoškolském věku. Mirelesová pracovala ve školství 17 let, z toho nejméně pět let působila na Robbově základní škole. Ve svém profilu na stránkách školy se popisuje jako aktivní běžkyně, turistka a občasná cyklistka.

Musíme se usilovně modlit

„Jsem rozzuřená, že tyto přestřelky pokračují,“ řekla teta zesnulé učitelky Lydia Delgadová. „Děti jsou nevinné. Pušky by neměly být snadno dostupné všem. Tohle je moje rodné město, malá obec s méně než 20 tisíci obyvateli. Nikdy jsem si nepředstavovala, že se to stane zejména mým blízkým. Jediné, co můžeme dělat, je usilovně se modlit za naši zemi, stát, školy a hlavně rodiny,“ uvedla v prohlášení Delgadová.

EN PAZ DESCANSE! MAESTRA EN MASACRE DE ESCUELA EN TEXAS IDENTIFICADA POR FAMILIARES — Este es el rostro de Eva Míreles,...

Posted by David Gonzalez TV on Tuesday, May 24, 2022

Druhá identifikovaná učitelka, která při tragédii zemřela, byla Irma Garciaová. Matka čtyř dětí působila na škole přes 20 let. Téměř čtvrt století byla vdaná za manžela Joea. Měla syna Cristiana, který absolvoval výcvikový tábor námořní pěchoty. José pak navštěvuje Texaskou státní univerzitu, Lyliana je ve druhém ročníku střední školy a Alysandra chodí do sedmé třídy.

„Obětovala se pro ochranu dětí ve své třídě. Prosím vás, modlete se za naši rodinu. Irma zemřela jako hrdinka,“ napsal na Twitteru její synovec John. „Mnozí ji milovali a bude nám opravdu chybět,“ sdělil o zesnulé učitelce.

IRMA GARCIA, SECOND TEACHER KILLED AT THE ROBB ELEMENTARY SCHOOL MASSACRE Irma Garcia was a fourth grade teacher at...

Posted by Latin Groove News on Tuesday, May 24, 2022

Policie podle televize KTRK očekává, že počet obětí postupem času ještě poroste. Na sociálních sítích se stále častěji objevují fotografie, které sdílí nešťastní rodiče v naději, že se jejich potomky podaří ještě živé někde vypátrat. Děti byly ve škole poslední týden před letními prázdninami.

Střílel 18letý student, motiv je neznámý

Masakr má na svědomí teprve 18letý student Salvador Ramos. Před samotným útokem ve škole měl ještě postřelit svou babičku, která se údajně nachází v kritickém stavu. Texaský guvernér Greg Abbott na tiskovém brífinku jen pár hodin po tragédii sdělil, že střelec nepochopitelně zabil 14 žáků i učitele a sám útočník je mrtev. Počet obětí se od té doby postupně zvyšoval.

Pachatel za svůj čin zaplatil životem. „Střelec zemřel a je pravděpodobné, že ho zabili zasahující policisté,“ upřesnil dále guvernér. Co přesně ho k činu motivovalo, zůstává zatím otázkou. Stejně tak i podrobnosti kolem sociálních vazeb mladého muže. Podle webu Daily Mail měl zálibu ve zbraních. Fotografie svého koníčku hojně sdílel na svých sociálních sítích.

„Jako národ se musíme ptát, kdy se proboha postavíme lobby výrobců střelných zbraní? Kdy proboha uděláme to, co je třeba udělat?“ reagoval na střelbu americký prezident Joe Biden. Jako připomínku tragédie nařídil vyvěsit vlajky do 28. května na půl žerdi až do západu slunce. „Už toho bylo dost,“ konstatovala americká viceprezidentka Kamala Harrisová a vyzvala k regulaci zbraní.

Tagy:
smrt rodina Texas Facebook střelba zahraničí televize Joe Biden NBC učitelé děti Daily Mail USA Greg Abbott Kamala Harrisová Salvador Ramos Uziyah Garcia Xavier Lopez Makenna Elrod Ellie Garciaová Eva Mirelesová

Hlavní zprávy

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus
Zahraničí

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus

 • Aktualizováno
 • Dva lidé zemřeli a asi 10 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu. Tamní stanice NRK a další místní média podle Reuters informovaly, že útok se odehrál v baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podezřelého ze střelby policie zadržela, případ je vyšetřován jako teroristický čin.

  Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda
  Zlínský kraj

  Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda

  Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  08:54

  Reuters: Na Jadranu chybějí kvůli válce a sankcím turisté z Ukrajiny a Ruska

  08:20

  Rusové ostřelovali vojenské zařízení Javorivu blízko polské hranice

  07:40

  KyivPride, průvod na podporu LGBT+ komunity, se přesune do Varšavy

  07:11

  Pozastavení plynu? Jedna z mála Putinových karet proti Západu, využije ji, říká Bartuška

  OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

  Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

  Neschovávat se, říznout do vedení a udržet talenty doma. Jaké úkoly stojí před Hadamczikem?

  V úterý poprvé usedne na trůn v tuzemském hokejovém království, které mu nyní patří. Čerstvě zvolený prezident svazu Alois Hadamczik má před sebou dvouleté funkční období. Není kouzelníkem, navíc 24 měsíců je na uplatnění magie málo. Přesto existují cesty, kterými lze udělat český hokej lepším. Jaké splnitelné úkoly podle expertů Milana Antoše a Marka Sýkory před bývalým reprezentačním koučem stojí?

  Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů

  HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.

  Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?

  Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.

  Revoluční verdikt soudu: Potratové kliniky v USA už zavírají. Slavný den, slaví duchovní

  V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.

  Koštoval: Babiš obraně vůbec nerozumí. Vláda by měla Ukrajině darovat další techniku

  Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.

  Vévodkyně Kate, jak ji neznáte. Po představení prvního portrétu s Williamem se odvázala

  Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.

  Domácí zpravodajství

  Ministrem školství má být Vladimír Balaš, shodli se Starostové. V pondělí se setká s Fialou

  Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.